Mucize Müzisyen Caner Serin, Uyanış’la karşımızda

Yazarımız Meral Ünür, Uyanış Albümünü çıkaran Otizmli Caner Serin'in annesi ile konuştu...

Ödemiş Mescitli Köyü’nün “Nimet Ablası” Ayşe Irmak’ın sık tekrarladığı bir söz vardı. İlkokulu bitirdiğim yıl kaybettiğim annemin o sözünü lise yıllarında tüm kitaplarımın ilk sayfasına yazardım. Hala kulaklarımda çınlar ve burnumun direği sızlar. Umutsuzluğa kapıldığımda hatırlar ve hayata dört elle sarılırım. Olmaz olmaz demeyin. Olmaz olur, hatta sabırla koruk, helva olur…

TRT’den arkadaşım Meral Ünür öyle bir röportaj gönderdi ki beni alıp çocukluğuma götürdü… Çetin şartlar altında geçen eğitim hayatıma döndürdü. Meral Ünür, Uyanış adı verilen albüm yapan otistik Caner Serin‘in annesiyle konuştu ve herkesin içinden ders çıkarması gereken röportajı bizlerle buluşturdu. Caner Serin‘e şarkılarını veren 90’ların efsane sanatçısı Bendeniz‘i yürekten alkışlarken, Anne Filiz Serin ve ona dersler verip Mucize Bir Sanatçı yetişmesine katkı koyan, öğretmenler önünde saygıyla eğilirim.

Harikasınız arkadaşlar. Otistik çocuklarımızın ailelerine umut oldunuz. Pozitif düşünceyle engellerin nasıl aşılacağını hepimize gösterdiniz. İbrahim Irmak / Gazeteci

İŞTE MERAL ÜNÜR’ÜN EN POZİTİF RÖPORTAJI

Meral ÜNÜR:Hoş geldiniz. Öncelikle 18 Ekim’de dijital ortamlarda dinleyici ile buluşan oğlunuz Caner Serin’in “Uyanış” adlı albümü hayırlı olsun. Caner Serin müzik hayatına kaç yaşında ve nasıl başladı merak ediyoruz. Bize biraz Caner’den ve bu süreçte yaşadıklarınızdan bahseder misin?

Filiz SERİN: Caner’in müziğe ilgisi, çok klasik bir cevap ama yaşına girmeden başlamıştı. Ninni ile uyuyor, müzik biterse ağlıyordu. Sonraları Hikmet Şimşek’in Pazar konserleri ile devam etti bu ilgi. Hiçbir Pazar kaçırmaz ve neredeyse nefes almadan dinlerdi. Yıllarca artarak devam etti bu ilgi. Caner 1987 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Halen Açık Lise sınavlarına girmekte. Konservatuar eğitimi düşünülüyor çünkü kendisi için. Müziğe çok küçük yaşlarda başladı ancak eğitimi çok sonra başladı.Çünkü ne yazık ki kendisi ile ilgilenecek müzik öğretmenleri bulamadık. Çok uzun süre kimse müzik eğitimine yanaşmadı. İlgilenmeye değer görmediler herhalde. Bu CD’nin çıkışını da en çok bunun için önemsiyorum. Öncelikle müzik, resim ve spor öğretmenlerinin dikkatini çekmek istiyoruz. Her bireyden mutlaka bir şey olur, yeter ki biz ümidi kesmeyelim.

MERAL ÜNÜR: Bazı insanların hayata geliş amacı, yaptığı iş ile diğer insanların hayatına dokunarak, yaşamı daha güzel kılmaktır. Bu anlamda Caner’in de gökyüzündeki yıldızlardan biri olarak yeryüzünde olduğunu düşünüyorum ve ışığını saçmak için sanki bu dünyada. Özel çocuklara çok güzel bir örnek Caner Serin. Acaba anne baba olarak bu zorlu süreçte hayatınızda Caner için örnek aldığınız kişi ya da kişiler oldu mu?

Filiz SERİN: Örnek alınan kişi elbette piyanoda Fazıl Say. Her CD’sini defalarca bıkmadan dinler Caner. Bütün CD’leri vardır bizde Fazıl Say’ın. Gülsin Onay çok dinlenir. Piyano Caz çok dinlenir. Ve Caner eminim bunların hepsinden bir bütün ortaya çıkarıyor. Ben öyle görüyorum.

MERAL ÜNÜR: Caner Serin 2017 yılında Uluslararası düzeyde bir festival olan Kanada Otizm Festivali’ne katıldı ve özel başarı ödülünün sahibi oldu. Piyano performansıyla akıllarda iz bırakan Caner’in en mutlu olduğu yerlerden biri de sahnede olmak diyebilir miyiz?

Filiz SERİN: Caner sahnede olmayı, beğenilmeyi ve alkışı çok seviyor. Sahnede smokini içinde ve piyano başında bambaşka bir Caner izliyorsunuz.

MERAL ÜNÜR: İlk müzik dinletisini ne zaman ve hangi şehirde verdi? Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında hangi şehirlerde müziğini dinleyici ile buluşturabildi?

Filiz SERİN: İlk müzik dinletisi 3 Nisan 2012 yılında Gaziantep’te Ömer Ersoy Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bunu ayrı ayrı yerlerde altı kişisel konser izledi. Caner Tekirdağ’da iki kez belediyenin davetlisi olarak, Alanya’da Engelsizler Derneği’nin davetlisi olarak, Silifke’de Göksu Anadolu Lisesi Sosyal Sorumluluk Öğrencileri’nin ve Rotary Klübü’nün davetlisi olarak, ayrıca Ankara Başkent Üniversitesi’nden gelen teklif üzerine, Lefkoşa’da, Slovakya’nın bir şehri olan Sabinov’da, Duisburg ve Bremen’de konserler verdi. Piyano dinletilerinin sonunda dört beş şarkıyı da gitar eşliğinde söyleyerek konserlerini tamamladı.

MERAL ÜNÜR: “Uyanış” albümünün hazırlık sürecini bize anlatır mısınız ve ilk klibi hangi şarkıya çektiniz?

Filiz SERİN: Caner on yılı aşkın süredir çok sevgili piyano öğretmeni Gaziantep’ten Öğretim Görevlisi Hamdi Hikmet Geçin ile başlayan ciddi bir çalışma içerisindeydi. Her gün saatlerce süren çalışmalar, benim onu dinlemem, defalarca aynı parçayı çalmak, çalışmak şeklinde geçti günlerimiz. İki ay yaz tatili yaptı, ama ondan sonra kaldığı yerden hiç itiraz etmeden çok çalıştı. Bu albüm için de, bir yıldan fazla çalışıldı. Öncelikle daha önceden de bildiği Bendeniz şarkılarını aralıksız dinledi. Sonra şarkıların aranjeleri tek tek geldi. Caner şarkıları söylerken zaten gözlerini kapadı mı, bilin ki o an kayıttadır. Bu şekilde her bir şarkıyı hocasıyla çalıştı ve hemen her ders sonrası, o gün çalışılanlar Bendeniz’e gönderildi ve onay alındıktan sonra diğer şarkılara geçildi. Mayıs ayı sonu İstanbul’da stüdyoya girildi. Her bir şarkı Caner tarafından defalarca söylendi. Ekim ayının ikinci haftasında da tüm ekibin titiz çalışmasıyla “Hasret” şarkısına Mardin’de klip çekildi. Emeği çok bol bir süreçti. Bütün emek Caner’in ve emek veren hocalarınındır. Hepsi var olsunlar, sağ olsunlar..

MERAL ÜNÜR: Caner ile birlikte albüme imzasını atan bir diğer isim de şüphesiz 90’ların en sevilen ve unutulmaz sanatçılarından biri olan Bendeniz. Onun kalbe dokunan şarkılarını Caner’e emanet ettiğini görüyoruz. Bendeniz ile nasıl bir araya geldiniz?

Filiz SERİN: Bendeniz çok çok yakın bir arkadaşımın, biz özel eğitimcinin en sevdiği sanatçı. Onunla bir şekilde bir araya geldiğimizde Caner’e bir star elinin, bir yıldızın elinin değmesi gerektiğine inandığımı söylemiştim ve bu arada aklımıza elbette onun çok sevdiği sanatçı Bendeniz geldi. Biz de doksanlı yıllarda Kral TV’de Bendeniz’in şarkılarını çok dinler ve severdik. Böylece sevgili Bendeniz Hanıma ulaşıldı. Tabii önce bir duraksama çok doğal olarak, çünkü otizm nedir ve bir otizmli ile nasıl bir arada olunur? Ama ilk karşılaşmadan sonra, kendisi çok doğru ve iyi bir karar aldığını söyledi. Şarkılarını Caner’den esirgemedi. Kimseye vermediğini ama Caner’e gönül rahatlığıyla okuttuğunu söyledi. Ve inanın ilk günden son klip çekiminin en son dakikasına kadar sevgili Bendeniz Caner’in yanındaydı, yanı başında, tüm ekip ile birlikte ve ayrıca Caner ile birlikte. Biz onun bu desteğinden dolayı inanılmaz mutlu olduk. Bu bir sosyal sorumluluk projesi denirse, bilin ki öyledir. Ne mutlu ona diyoruz ve ne mutlu bize.

MERAL ÜNÜR: Dünyanın en çok izlenen yarışma programlarından biri olan “American Got Talent” (Yetenek Sizsiniz Amerika) yarışmasında uzun yıllar hafızalardan çıkmayacak bir performans sergileyen 22 yaşındaki otizmli ve aynı zamanda görme engelli olan Kodi Lee’nin hayali binlerce insanın izlediği bir “rock yıldızı” olmak. Önümüzdeki günlerde konser ya da dinleti planı var mı?

Filiz SERİN: Hayaller hiç bitmez gördüğünüz gibi, biterse, umut da biter, yaşam da biter zaten. Biz ailece hep umut etmeyi, hayata gülümseyerek bakmayı, çok çalışmayı ve emeği esirgememenin değerini öğrendik. Bizde proje çok. Kış gelmeden klasik piyano konseri hazırlıklarımız var, sonra bir bahar konseri, yine klasik piyano olabilir, çünkü klasik piyanoya çok çok önem veriyoruz. İlk çalışmaları da zaten öyle başladı. Sonra 60’lı 70’li yılların şarkılarını hocasıyla bir arada söyleyecekleri bir konser hazırlığı var. En sonunda da bir sürpriz çalışmamız var, o da bir yılı alır diye düşünüyoruz.

Meral ÜNÜR: Caner Serin’in albümü için, Türkiye’de de müzikal anlamda bir ilki gerçekleştirdiğini söyleyebilir miyiz?

Filiz SERİN: Evet Meral Hanım, bu albüm Türkiye’de bir ilk. İlk kez bir otizmli bu anlamda bir CD çıkarıyor ve bunu profesyonel bir platformda sunuyor. Avrupa’da nasıl bilmiyorum ama minik bir araştırma yaptılar ve Almanya’da olmadığını söylediler. Dünyada nasıl bilmiyorum, ancak yetenekler var Savant ve asperger sendromlu. Farklı yetenekli insanlar var örneğin resimde. Caner’in yeteneği de bu yönde. Dilerim müzik, resim ve spor öğretmenleri, özel eğitimciler ve okullardaki tüm öğretmenlerimiz bu çocuklara hayır demez ve eğitimlerini engellemezler. Çünkü kendi başlarına yaşamlarını sürdürebildikleri sürece uygar bir toplum olabilir, uygar bir dünya yaratabilir ve bu dünyanın içinde vicdanlarımız rahat bir şekilde yaşayabiliriz. Aksi zaten mümkün değil. Bize gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz her destek için, şu andan itibaren yüreğimizden en büyük sevgiyi gönderiyoruz. Hem size Meral Hanım, hem tüm çalışan ekip arkadaşlarınıza çok teşekkür ediyorum. Var olun, farklı insanlardan ilginizi hiç esirgemeyin.

Meral ÜNÜR: Bize zaman ayırdığın için öncelikle size, müzik yolculuğunda en büyük destekçilerinizden sanatçı Bendeniz’e, müzikal yolcuğunda emek veren öğretmenlerine, sizinle bu röportajı gerçekleştirmemize yardımcı olan Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Mustafa Özhan Kalaç’a, ODER Otizm Derneği Başkan Yardımcısı Yeşim Bayındır Zorlu’ya sonsuz teşekkür ederiz.

21 Ekim 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?