Mankenlere ruh katıyor

Ressam Sedef Zeren, vitrinlerdeki donuk ifadeyi üç boyutlu çalışmalarla canlandırdı.

Ressam Sedef Zeren, yeni bir çalışmaya daha imza attı. Natürmorttan, atlara, doğadan, portrelere kadar her alanda eserler üreten Zeren, sonunda üç boyutlu çalışmalara ağırlık verdi. Sanatçı Zeren, tuvalden üç boyutlu resim çalışmalarına geçişini şöyle ifade ediyor..
“Bundan on beş sene önce, vitrin mankenleri dikkatimi çekmeye başladığında ne yapacağımı henüz bilmiyordum ama onların donuk, ifadesiz hallerine kimlik kazandırma isteğim oluşmuştu.
Mankenler üzerine resim yaparak, hem resmimi üç boyuta taşımış olmak hem de mankenlere bir ruh katmak istedim..,
2014 yılında birkaç deneme ile başlayan manken üstüne çalışmalarım 2017 yılında açtığım ‘’Başka Şeyler ‘’ adlı son kişisel sergimde gerçek boyutuna ulaştı..
Değişik formdaki insan ve hayvan bedenleri ile farklı kimlikleri buluşturmak ve formlara göre çalışmak beni yeni bir tarza yöneltti.
Mesela Kaçış adlı çalışmam ,aynı mesajı içermesine rağmen, resimde ve mankende çok farklı etki yarattı..”
Bazen bu formlar yaptığım çalışmaya yön verdi bazen de yapmak istediğim çalışmaya göre mankeni seçtim…
Tuval üstüne yaptığım resimlerin devamı mankenler üstünde yer alarak ,aynı konuyu iki ve üç boyutlu yorumlayarak farklı sonuçları izledim..,

Son olarak yapacaklarını da şöyle özetliyor:
“Önümüzdeki günlerde bu çalışmalara yeni bir form eklenecek, çocuk ve bebek formları ile çalışmaya devam edeceğim..”

Sedef Zeren Kimdir?

1977 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde sanat hayatına başlayan Sedef Zeren, resimlerinde ağırlıklı olarak gündemde iz bırakan olaylardan yola çıkıp, insan ögesini doğanın tüm unsurları ile harmanlayarak kullanmıştır. Çeşitli karma sergilerin yanısıra 4 kişisel sergi açmıştır.

Ağırlıklı olarak tuval üstüne akrilik ve yağlıboya olarak yaptığı çalışmalarına , 2014 yılından bu yana mankenlerin üstüne resim çalışmaları ile devam etmektedir.

Kişisel sergiler

2008 Ted İstanbul Koleji / İstanbul
2014 Medica Art / İstanbul
2015 Tav Havalimanları Ankara/ İzmir
2017 Soul ‘n Art Gallery İstanbul

27 Ekim 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi