ÇİÇEKLERİN AÇTIĞI YERDE UMUTLAR DA CANLANACAK

Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen kente çok önemli girdi sağlayan çiçekçilik sektörünün önünü açıp, kenti mutlu insanların yaşadığı bir yer haline getireceklerini söyledi.

Çalışmaları hayatı kolaştırmak adına yürüteceklerini de belirten Başkan Demirezen, ” Yeni istihdam alanları yaratıp gençlerimizin gelecek kaygısını kaldırmak istiyoruz. Bayındır’ı göç vermeyen bir ilçe haline getireceğiz”dedi. Bayındır, yaşam alanlarımızı güzelleştiren çiçeklerin, süs bitkilerinin yetiştiği bir kent. Memleketimin hangi parkına, bahçesine gitseniz mutlaka Bayırdır’dan giden bitkileri görürsünüz. Bu noktaya kolay gelinmedi. Yıllar önce Zeynep Teyze’nin öğretisiyle evlerin bahçelerinde yetiştirilen fesleğenlerin pazarlanmasıyla başlayan süs bitkileri üreticiliği, bugün neredeyse tüm ilçenin geçim kapısı. Hergün kamyonlar dolusu süs bitkisinin yola çıktığı Bayındır’da bu günlerde tatlı bir telaş var. 3 Nisan’da mazbatasına alan Başkan Uğur Demirezen, ilk iş olarak Çiçek Festivali için hazırlıklar yaptı. Seçim Çalışmalarında “daha yaşanabilir, mutlu insanların yaşadığı bir kent vaad eden Başkan Demirezen’e Haber Hürriyeti Gazetesi olarak hem “hayırlı olsun” dedik hem de kent için, süs bitkileri üreticileri için neler yapacaklarını sorduk.

Sayın Başkan Uğur Demirezen öncelikle sizi kutluyoruz. Göreviniz, Bayındır’a, size ve memlekete hayırlı olsun. Daha yaşanabilir bir Bayındır vaat etmiştiniz. Nereden başlayacaksınız.

Öncelikle güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Seçim kampanyamızı yürütürken Bayındır’ımız için vaad ettiğimiz çalışmalarımız var. 52 proje tanıttık. Fakat bunları tanıtırken her zaman insan odaklı olduk. Bu parolayla çıktığımız bu güzide yolda hemşehrilerimizi ziyaret ettiğimiz de ağzımızdan hiç bir zaman bize oy verin kelimesi çıkmadı. “El ele verelim hep beraber güzel işleri başaralım” dedik. Allah razı olsun gönüllerine girebilmişiz ki bizleri buraya getirdiler. Şimdi özveriyle çalışma vakti. Bayındır’ımız için bir yerden başlayacağız fakat bu başlangıç için ilk önceliğimiz şurası diyeceğimiz tek şey var. O da hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve şehrin kalite değerini artıracak çalışmalar. Refah ve yaşanabilir bir şehir yaratmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız mutlu insanların yaşadığı bir Bayındır yaratmak. Annelerin çocuklarını güvenle dışarıya çıkaracakları, çocukların mutlulukla parklarında oyunlar oynayacakları bir şehir hayalimiz var. Yaşlılarımız için daha konforlu alanlar ve en önemlisi dışarıya göç vermeyi engelleyeceğimiz istihdam alanlar yaratacağımız çalışmalarla gençlerimizin üzerinden gelecek kaygısı kaldırmak.

Göreve başlar başlamaz Bayındır Çiçek Festivali’ni yapıyorsunuz. Çok hızlı ama, festivalin Bayındır’a ve Bayındırlılar’a katkı koyması için acil olarak neler planlandı?

31 Mart yerel seçimleri sonrası, 3 Nisan günü mazbatmızı aldık ve görevimizin başına geçtik. Bizleri coşkuyla karşılayan kalabalığı görünce doğru olan ne varsa yaptık, halkın sesine hep kulak verdik. Bundan sonra da hemşehrilerimiz ne isterlerse kulak arkası etmeden yapmamız gerektiğini bir kez daha anladık. Uluslararası Bayındır Çiçek Festivalimizin 22’ncisini bu yıl düzenlemek bizlere nasip oldu. En iyiye nasıl ulaşırız diye toplantılarımız ve görüşmelerimiz aralıksız devam etti. Sokağa çıktık hemşehrilerimizle ve esnafımızla konuştuk. İstek ve önerilerini dinledik. Kurulacak olan 550 adet stantı Bayındır’ın tek bir caddesine yerleştirmektense esnafımızın da festival süresi boyunca maddi anlamda kazanç elde etmesi ve Bayındır’ımızın doğal ürünlerini tanıtmak adına yerleşim yerlerinde farklılıklar yaptık. Restorasyon ve renavosyan çalışmaları ve sokak sağlıklaştırma projesiyle geri kazandırdığımız yerleri, gelen herkesin görmesini de amaçladık. Otopark sorunu her yıl yaşanıyordu ve çiçekçilerimizin satışlarını etkiliyordu. Çünkü aracını uzak bölgede bırakıp festival alanına giriş yapan misafirlerimiz ağaç ve çalı grubu satın almak istediği zaman aracının uzaklığı aklına geliyor. Oraya kadar tek başıma nasıl taşıyacağım diye düşünerek alışveriş yapmaktan vazgeçiyordu. Festival süresi boyunca otopark sorunu yaşanmaması için gerekli tüm önlemler alındı.

Bayındır Çiçek Festivalini Uluslararası Fuar seviyesine getirilebilir mi?

Bu konu hakkında şunu söylemek istiyorum öncelikle; Bayındır’da gerçekleştirilen bu festivalin adı çiçek festivali. Çiçeğin kenti Bayındır’da festivalimizin sloganı ”Çiçeklerin açtığı yerde umutlar da canlanır.” Bu yıl festival alanında her yer de çiçek olacak. Her yer de üretici olacak. Çiçekçiliğin lokomotifi Bayındır’ın adını ve festivalimizi herkese tanıtacağız. İlerleyen tarihlerde en güzelini şirin ilçemize Allah’ın izniyle kazandıracağız.

Siz başkan olarak Bayındır’ı temsil eden bu sektörün sorunlarının çözümü için neler yapacaksınız.

Çiçekçilik gerçekten zor ve uğraş gerektiren bir iş. Yani öyle ihmale gelmez. Özenli olacaksın, ürettiğin her bir çiçeğe evladın gibi bakacaksın. Sevgini hiç bir zaman eksik etmeyeceksin. Bizde tüm bu zorlukların farkında olarak ve buna göre hareket ederek üreticilerimizi sonuna kadar destekleyeceğiz. Üretim alanlarında, kimi yerde yol çalışmalarında çalışmalarımız devam edecek.

Çiçekçiler ve dış mekan bitkicileri için yeni pazarlar bulacak mısınız?

Çiçek üreticilerimiz mevsimlik üretim, ağaç ve çalı grupları üreterek sadece İzmir’e değil Türkiye’nin dört bir yanına teslimat yapmaktadır. Çiçekçilik sektörünü daha da geliştirmek için yeni pazarların takipçisi olacağız. Üreticilerimiz var oldukça bizler de ayakta kalırız. Sadece bizim arayışlarımız sonucunda elde edilecek yeni kazanımlara bağlı kalınmamalı. Yani şunu demek istiyorum. Piyasayı ve pazar rekabetini o kadar iyi takip eden kıymetli üreticilerimiz var ki onlarla karşılıklı istişare yapmamız bile çok etkili sonuçlar doğurur.

Arıkbaşı’nda Çiçek Organize Sanayi Bölgesi kurulma sözü verildi. Büyükşehir ile birlikte mi yapılacak bu bölge?

Bayındır’da önemli bir çoğunluğun gelir kapısı olan çiçekçilik sektörü, ilçede bacasız sanayi olmuştur. Çiçekçilik organize sanayinin kurulması ve faaliyete geçmesi ile ilçe gelirinde büyük artış sağlanacaktır. Türkiye’de Bayındır’ın isminin daha fazla duyulmasında ve çiçek üreticilerimizin kazancının artmasında önemli rol üstlenecek olan Tarım İhtisas Alanı’nın Arıkbaşı Mahallemiz’de kurulması için belediye olarak üzerimize düşen görevleri yerini getireceğiz ve çalışmaların takipçisi olacağız.

Türkiye hala yurt dışından süs bitkisi ve dış mekan bitkisi getiriyor. Bayındır’da bu konuda çok iyi ürün yetiştiren fidancılar var dövizin dışarıya gitmemesi için neler yapılabilir?

İlçemizde çok kaliteli ürünler yetiştiren ve bunları dışarıya gönderen yerler bulunmakta. Fakat sayıları sınırlı ve gönderilen ürün miktarı da stabil. Bunların üstüne çıkmak ve dışarıya çıkan dövizi azaltmak için Bayındır’ımızın adını duyurmalıyız. Daha fazla tanıtım ve teknoloji takibiyle daha dayanıklı ürünler ortaya koymak için çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali’nin önemi işte tam bu noktada ortaya çıkıyor. Çok farklı illerden çiçek alımı yapmak için ziyarete gelenler var. Çok büyük firmaların göndermiş olduğu yetkililer ilçemize gelerek piyasa araştırması gerçekleştirmekte. İşte tüm bu güzel fırsatlar üreticilerimizin en güzelini sergilemeleri için bir fırsat.

Bayındırlı üreticiler, fidancılık ve çiçekçilik sektörünün Bayındır ekonomisine yüzde 70 katkı sağladığını söylüyor. Aynı zamanda Bayındır ekonomisine böyle katkı sağlayan bu sektörün desteklenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu konuda ne gibi çalışmalarınız olacak?

İzmir’in küçük ama bir o kadar şirin ilçesi Bayındır, Küçük Menderes Havzası üzerinde bereketli topraklarıyla yükselmeye devam ediyor. Bayındır’ın en iyiye ulaşmak için çabaladığını herkese göstermemik istiyoruz. Eğer Türkiye’nin çiçek ihtiyacının önemli bir kısımını karşılayabiliyorsak demektir ki emekler boşa gitmemiş. Çalışmalarımız her zaman üreticiye destek olmaktan yana el birliğiyle bir şeyleri başarmanın inancını aşılamaktan yana. Tanıtım alanında ve üreticiye destek olmak adına sera yolarında gerçekleştirilen çalışmaların yanına su ihtiyacının da karşılanabilmesi için gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sözlerimi tamamlarken değinmek istediğim tek şey var üretim. Üreteceğiz hep beraber kazanacağız. Üreticiye destek vereceğiz ki bereketli topraklarda yoğun çalışma hiç son bulmasın. 22’nci Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali başta ilçemize ve üreticilerimize daha sonra tüm ülkemize bereket getirsin.

05 May 2019 - 18:37 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?