Çevrecilerden verilen cezalara itiraz

Ekoloji Birliği, "Bu cezaları kabul etmiyoruz. Hukuksal süreç bitmedi. İtirazlarımızı yapacağız" dedi.

Artvin Carrattepe’de altın ve maden arayışına karşı çevrecilerin verdiği mücadele devam ederken, açılan davalardan biri sonuçlandı. Eylemcilere, yolu kapattıkları ve “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüş yasasına muhalefet” ettikleri suçlamasıyla açılan dava sonucunda çeşitli cezalar verildi. Ekoloji Birliği, “Bu cezaları kabul etmiyoruz. Hukuksal süreç bitmedi. İtirazlarımızı yapacağız” dedi ve basına ve kamuoyuna açıklama yayınladı.

“Carrattepe direnişine sahip çıkıyoruz” denilen Açıklama’nın tam metni şöyle:

Türkiye’deki ekoloji mücadelesinde önemli yer tutan Artvin’deki maden arayışı yapan şirkete karşı başlatılan Cerrattepe direnişi Ekoloji Birliği için çok önemli bir değerdir. Değerimize yönelik her türlü saldırılara, karalama girişimlerine karşı mücadelemiz sürecektir.

Ülkenin kalbi Cerrattepe’de attı. Halkın kar kış demeden verdiği onurlu mücadeleye tanık olduk. Bileşenimiz Yeşil Artvin Derneği’nin önderliğinde verilen mücadeleyi şirket ve iktidar el ele vererek zorla kırmak istedi. Zor kullanıldı, maden çalışması devam ettirilse de halkın vicdanında mahkûm oldular.

BASKILAR, CEZALAR BİZİ YILDIRAMAZ!

Halkın toprağına, geleceğine sahip çıkma adına yaptığı eylemler nedeniyle halk aleyhine açılan davalar çoğaldı. Üç yıldır devam eden bir dava sonuçlandı. Cerattepe’de Cengiz Holding tarafından açılmak istenen altın ve bakır madenine karşı yapılan eylemde yolu kapattıkları ve “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüş yasasına muhalefet” ettikleri suçlamasıyla açılan dava sonucunda çeşitli cezalar verildi. Bu cezaları kabul etmiyoruz. Hukuksal süreç bitmedi. İtirazlarımızı yapacağız.

Ekoloji Birliği olarak ülkenin her tarafında verilen mücadeleyle, toprağımıza, suyumuza; geleceğimize sahip çıkmayı tüm engellemelere, baskılara karşın sürdüreceğiz.

Sakarya’da çadır direnişine yapılan saldırı ve gözaltılar, Cerrattepe direnişi nedeniyle verilen cezalar haklı mücadelemizi engelleyemeyecektir.

Baskılar, cezalar bizi yıldıramaz.

Birliğimiz, mücadelemiz sürecektir.

EKOLOJİ BİRLİĞİ

18 Ekim 2019 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?