ENGELLİ ÇOCUK HAKLARI İÇİN BİRLEŞTİLER

Otuz üç sivil toplum kuruluşunun işbirliğiyle kurulan bu ağ “Engelli Çocuk Hakları Ağı” olarak isimlendirildi.

Ağ üye sayısının kısa zaman içinde sekseni bulması bekleniyor.

Türkiye’de ‘engelli hakları’ ve ‘insan hakları’ konusunda faaliyet gösteren otuz üç sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek “Engelli Çocuk Hakları Ağı”nı (EÇHA) oluşturdu. Her engelli çocuğu bir birey olarak kabul eden EÇHA’nın hedefi Türkiye’de ‘Engelli Çocuk Hakları’ konusunda çalışan ulusal veya yerel sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve meslek örgütlerinin güçlü bir ortak ses oluşturabilmesini sağlamak.

Ağın amacı, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Sözleşmesi ve ilgili kanunlar bağlamında, ülkemizde engelli çocuk haklarını görünür kılmak ve hakların kullanımını hayata geçirmek. Kanıta dayalı izleme yöntemleri ile hareket eden ağ savunu, lobicilik, takip ve farkındalık çalışmaları yapmak, iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve çözüm önerileri geliştirmek için kuruldu. EÇHA bu amaç doğrultusunda engelli çocuklara yönelik her türlü şiddetin, ihmalin, ayrımcılığın ve engelli çocuğun istismarının, mevzuattan kaynaklı yoksunlukların ve hak ihlallerinin tespit edilmesi ve önlenmesi için çalışacak. Bu amaç doğrultusunda, EÇHA bünyesinde dört çalışma grubu oluşturuldu:

– Yaşama ve gelişme hakkı çalışma grubu:

Engelli çocukların yaşama hakkı, erken tespit ve müdahale, sanitasyon, barınma ve rehabilitasyona eşit erişim ve kullanım hakkı, bu alanlardaki engellerin kaldırılması ve engelli çocukların eksiksiz gelişimi.

– Eğitim hakkı çalışma grubu:

Kapsayıcı eğitimin uygulanması için gerekli çalışmaların yapılması; engelli çocukların eğitime, özel eğitime, destekleyici okul araçlarına, okullarda su ve sanitasyona erişimi, uygun eğitim ortamlarından eşit olarak faydalanabilmeleri ve bu alanlardaki engellerin kaldırılması.

– Şiddet, istismar ve ihmalden korunma çalışma grubu:

Aile içinde büyüme hakkı, kurumsal bakım altına alınma, sosyal yardıma erişim, ayrımcılık, her türlü istismar, şiddet ve ihmalden korunma.

– Sosyal ve kültürel hayata katılım çalışma grubu:

Sosyal ve kültürel hayata, rekreasyonel etkinliklere ve spor aktivitelerine katılma hakkının kullanımı, bu alanlarda eşit katılımın sağlanması.

Bu gruplar belirtilen konularda mevcut durum tespiti için izleme çalışması yapmak, çözüm önerileri geliştirmek ve karar alıcıların bu önerileri hayata geçirmesini sağlamak için çeşitli araçlarla savunu ve lobicilik faaliyetleri yapmak ve yapılanları takip etmek ile görevlendirildi.

-Engelli Çocuk Hakları Konferansı

TÜİK verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 10 milyon engelli birey bulunmakta. Milli Eğitim Bakanlığı araştırmalarına göre, son 20 yılda eğitime erişen engelli çocuk sayısı yalnızca 289 bin. Engelli Çocuk Hakları Ağı olarakeğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması çalışmalar yapan EÇHA’nın Engelli Çocuk Hakları Ağı Değerlendirme Konferansı 1-2 Aralık tarihlerinde İstanbul Mercure İstanbul Altunizade Hotel’de gerçekleştirildi. Konferansa alanda çalışan sivil toplum kurumları ve federasyonlardan yoğun ilgi gösterdi.

Merak edenler için konferanstaki konular şöyle;

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümünden Doç Dr. Zeynep Hande Sart “Eğitimde Engelli Hakları” konusunu işledi. Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezinden konferansı konuşması olarak katılan Doç. Dr. Ayşe Senem Şahlı, Doç Dr. Songül Atasavun Uysal ve Fzt. Zeynep Güven UNICEF Türkiye’de Engellilik Durum Analiz Raporunu sundular. Toplumsal Haklar ve Engelli Çocuklar Derneği son aşamasında olan EÇHA Engelli Çocuklar Eğitim Hakkı Gölge Raporunu sundu. Proje yöneticisi konumunda bulunan Vakıf olan Tohum Otizm Vakfı ise EÇHA Proje Kapanış Sunumunu gerçekleştirdi. Ardından ise ağın korunması ve geliştirilmesi için yapılabilecekler konuşuldu. Farklı engel gruplarındaki engelli çocukların birlikte yaptıkları atölye çalışmalarının harika sunumu ile ilk günde sona ermiş oldu.

İlk güne göre daha hareketli geçen 2. Günde ise engelli çocuklar ve aileleri, sivil toplum kurumu temsilcileri vs.. kısacası konferansa katılan tüm bireylerin katılımıyla, uzman psikolog ve fizyoterapistler eşliğinde “ Zumba” yapıldı, drama sergilendi, oyunlar oynandı ve şarkılar söylendi.

04 Ara 2018 - 20:46 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?