Akupunkturun devleri İstanbul’a geliyor

Akupunkturun Dünya devleri İstanbul'da yine ve de yeniden buluşuyor... ICMART Duyduk, duymadık demeyin!

Haber albümü için resme tıklayın

Hani babalı kızlı haller vardır… Tadından yemeye kıyamazsınız ama diğer yandan da asla doyamazsınız. Anlatmak istediğim tam da böyle bir şey işte! Fikirleri de zikirleri de pek kıymetli olan konuklarım oldu Haberhürriyeti’nde bu güne kadar… Ama sanki bugünkü misafirim az farklı diğerlerinden, babam çünkü… Bu aralar bana ayıracak pek vakti yok çünkü çok önemli uluslararası bir organizasyona hazırlanıyor… Akademik Akupunktur Derneği babacığımın önderliğinde 2014 “ICMART” Dünya Akupunktur Kongresi’ne ev sahipliği yapacak! Bu şahane adam benim yaşam dostum, akıl hocam, dert ortağım, gönlümün padişahı ama diğer yandan da patronum ve ekran partnerim… Prensibimiz var bizim iş ortamında hahaytttttttttttt! “Baba” kelimesinin yerini “Hocam”; “Kızım” kelimesinin yerini ise ” Özlem Hanım” hitapları alıyor… Şaşırmayın diye söylüyorum. Buyrun söyleşimize…

Özlem Abut: Hocam, İstanbul 10 gün sonra ICMART 2014 Dünya Akupunktur Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. Tabiri caiz ise heyecan dorukta. Hemen sormak istiyorum I-C-M-A-R-T neyin açılımıdır?

Mehmet Abut:“ICMART”Dünya Akupunktur birliğinin adı olup, “The International Committee of Acupuncture and Related Techniques” kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. 1983 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da Johannes Bischko tarafından kuruldu. Hedefi ise dünyada akupunktur tedavisini bilimsel olarak yapan hekimleri aynı çatı altında toplamak.

Ö.O. Bu hekimlerin sayısını merak ettim ben şimdi.

M.A.

ICMART tüm dünyada akupunktur tedavisini bilimsel biçimde uygulayan 62 bin hekimi bünyesinde bulundurmaktadır.

Ö.O. Sizin ICMART’la olan çalışmalarınız çok uzun yıllara dayanıyor biliyorum. İsterseniz detayları değerli okurlarımızla da paylaşalım…

M.A.

Seve seve. Ben dernek bazında 1983 yılında katıldım ICMART’a. O yıllarda İstanbul Akupunktur Derneği’nin başkanlığını yürütüyordum. Kısacası kuruluşundan günümüze ICMART’ın içindeyim.

Ö.O.İstanbul ICMART 2014 Dünya Akupunktur Kongresi’ne 6-7-8 Haziran tarihlerinde ikinci kez ev sahipliği yapacak. Bu müthiş bir şey, öyle değil mi?

M.A.

Siz müthiş dediniz, izin verirseniz ben gurur verici bir şey olarak tanımlayayım bu gelişmeyi. Kongrenin organizasyonunu ikinci defa almak gerçekten de bir ayrıcalık. Bu onur İstanbul dışında daha önce sadece Budapeşte ve Viyana’ya verilmişti. Aynı şehri bırakın, aynı ülkenin değişik şehirlerinin dahi kongrenin organizasyonunu tekrar alması olağan değil.

Ö.O. Hani izin verirseniz ben “müthiş” demeye devam edeyim bu anlattıklarınıza… Peki ilki ne zaman gerçekleşmişti?

M.A.

İlki 1994’de o yıllarda başkanlığını yürüttüğüm “İstanbul Akupunktur Derneği tarafından güzel şehrimizde gerçekleştirilmişti. Hatta 4 yıl önce de tam da bu nedenle 2014’e adaylığımızı koyduk ki kongremizi 20.yılında tekrar gerçekleştirmiş olalım. Arzumuzu gerçekleştirmek nasip olduğu için çok mutluyuz. Bir daha bu şansı yakalayabilir miyiz bilemiyorum. Organizasyonu kendi ülkesine alabilmek için inanın tüm dünya sırada bekliyor.

Ö.O.

Kongreyi bu yıl başkanlığını yaptığınız “Akademik Akupunktur Derneği” düzenliyor öyle değil mi?

M.A.

Evet aynen öyle. Ben 1997 yılında eski derneğimden ayrılarak kurdum “Akademik Akupunktur Derneği”ni ve çalışmalarımı bu çatı altında yürütüyorum.

Ö.O.

Hocam hangi ülkelerden katılımcı bekleniyor?

M.A.

Aklınıza gelebilecek çoğu ülkeden katılımcı bekliyoruz. Doğudan başlayalım isterseniz Kore, Japonya, Çin, Hindistan , Malezya. Yakına geliyoruz İran, Suriye, Mısır, Irak, Suudi Arabistan. Avrupa Yunanistan, Hırvatistan, Bulgaristan, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, İspanya, Portekiz, Polonya, Çek Cumhuriyeti,İtalya, Hollanda, Finlandiya, İsveç, Norveç, İngiltere. Okyanusu geçecek olursak Brezilya, Arjantin, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’dan akupunkturistleri ağırlayacağımızı söyleyebilirim.

Ö.A.

Harvard’dan da katılanların olacağını işittim, teyit edelim mi?

M.A.

Evet edelim. Amerika’nın en prestijli Tıp Fakülteleri’nden Harvard Üniversitesi’nden de bilim adamlarını beklediğimizi söylemekten onur duyuyorum.

Ö.O. Peki ya ülkemizden katılacaklar hakkında ne diyeceksiniz?

M.A.

Yine çok onur duyuyorum söylemekten Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Başkent Üniversitesi’nden değerli meslektaşlarım olacak kongrede. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. İnci Özden, Dahiliye uzmanı Prof Dr. Seyhan Çelikoğlu ve daha pek çok üniversiteden hocalarımız katılacak. Türkiye’nin her yerinden hekimler gelecek diyelim. Sayın Sağlık Bakanımız da davetliler arasında.

Ö.O. Yani gelin de şimdi “müthiş” demeyin hocam! Peki, Akupunktur tedavisinin dünya çapındaki son gelişmeleri bu sayede masaya yatırılacak diyebilir miyiz kısacası?

M.A.

Sıfatlar aslında o kadar da önemli değil. Ama madem öyle nitelendiriyorsunuz, öyle olsun Özlem Hanım. Memnun olurum. Evet, Akupunktur konusunda an itibarıyla uygulanan en yeni metodlar, gelişmeler ve uygulamalar bilimsel bir platformda tartışılacak ve tanıtılacak.

Ö.O. Akupunktur tedavisi tüm boyutuyla konuşulacak ancak “kilo” tedavisi hakkında hiçbir bildiri ya da sunum yapılmayacak diye duydum.

M.A.

Doğru duymuşsunuz. Kesinlikle olmayacak. Hep ifade ediyorum: “Akupunktur kilo ver-dir-mez! Tek bir gram ver-dir-mez!” Kiloyu vermenizi yaptığınız diyet ve spor sağlayacaktır. Akupunktur bir diyeti uzun vadede yapmanızı sağlayabilir ama hepsi o kadar.

Ö.A. Yani Akupunkturla kilo tedavisi yapılmaz mı diyorsunuz?

M.A

. Hayır tam olarak değil. Bu konudaki yaklaşık 36 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum ki akupunkturla kilo verdirmeye çok gerekmedikçe gerek yoktur. Tedavi iştahı kontrol altına alınmak üzere uygulanır. Ancak hasta bilinçli bir diyet programında ise zaten doyurucu bir beslenme programı uyguluyor olacaktır. Aç kalınan diyetlerin yanında akupunkturla iştah kesseniz ne fayda sağlar onu düşüneceksiniz. Unutmayın aç kalarak ve bilinçsiz verilen kilolar size fazlasıyla geri gelecektir

Ö.O. Bu konuda pek çok suistimal var hocam. Değerli okurlarımızı nasıl uyaralım?

M.A.

Bir doktor akupunkturu sadece kilo tedavisinde uyguluyorsa, diğer hastalıkların tedavisi hakkında bihaber ise yanlış ve eksik bir yoldadır. Bazısını ben “şarlatan” olarak nitelendiriyorum. Akupunkturu layıkıyla uygulayanlar elbette iştah kapatmaya yönelik uygulamalar yapabilirler ona asla karşı değilim, bunun da altını çizmek isterim. Kongrede kilo tedavisi ile ilgili sunum yapma talebi geldi ama ben ve bilimsel komitemiz tarafından reddedildi. Biz bir “Dünya Kongresi” yapıyoruz unutmayalım!

Ö.A. Kongrede ele alınacak olan hastalıklar nedir peki?

M.A.

Güzel soru. Kilodan önemli konular ele alınacak. Özellikle akupunkturla tedavisi yeni olanlar Parkinson ya da şizofreni gibi. Bunlar son derece tartışmalı konulardır. Hekimler yaptıkları tedavileri nasıl ve ne şekilde uyguladıklarını bilimsel verilere dayanarak anlatacaklar. Her şey laboratuar bulgularına ve deneylere dayandırılarak açıklanacak

Ö.A. Biruni Labaratuarı katılıyor değil mi hocam kongreye? Hani bilimsel bulgular dediniz ya aklıma geldi oradan, hemen sormuş olayım.

M.A.

Evet, iftihar ederek söylüyorum ki Biruni Laboratuarları katılıyor kongremize. Hastalarımızın yıllardır tetkikleri konusunda ve çeşitli laboratuar araştırmalarında bize destek sağlarlar. Stant açacaklar, çok mutluyuz gerçekten de.

Ö.A. Hocam özetlemek gerekirsek kongrenin amacı nedir?

M.A.

Akupunkturu doğru bir şekilde tıp camiasına tanıtmak diyebiliriz. Hani kısa dediniz ya.

Ö.A. Kongrede pek çok ilk de yaşanacak biliyorum hocam. Dilerseniz bunları okurlarımızla da paylaşalım.

M.A.

Kongre baştan sona kadar kayıt edilecek ayrıca www.drabuttv.com adresinden canlı olarak yayınlanacak. Değerli işadamı Saadettin Saran’a buradan teşekkür etmeyi de borç biliyorum. Kendisi kongre boyunca kullanmamız için bize teknik destek ve en önemlisi de bir canlı yayın aracı tahsis etti.

Ö.A. Yani size bir nevi sponsor oldu…

M.A.

Öyle demeyelim isterseniz.. Akupunktura böyle önemli bir jest yaparak katkıda bulundu diyelim. Böyle ifade etmek daha doğru olacaktır. Bu dünyada bir ilk… Kongre DVD’leri tıbbı bir kaynak olarak saklanabilecek ki gerçekten de çok değerli ve önemli benim açımdan.

Ö.A. Hocam son olarak akupunkturla tedavi edilebilen hastalıklardan söz edelim mi?

M.A.

Elbette… Cerrahi girişim gerektirmeyen pek çok hastalıkta akupunktur tedavisi uygulanabilir.

Ö.A. Örneğin.

M.A.

Örneğin. Migren, baş ağrıları, soğuğa bağlı yüz siniri felci, trigeminal nevralji. Bel fıtığı, boyun fıtığı. Omuz, kol sendromu. Tenis dirseği, karpal tünel sendromu. Eklem ağrıları. Korkular. Ağrılı adet ve menapoz şikayetleri. Cinsel sorunlar. Depresyonlar. Alışkanlıklar.

Ö.A. Abut hocam çok kocaman teşekkür ediyorum bana vakit ayırdığınız için ancak bu kadar önemli bir organizasyonu okurlarımla paylaşmasam olmazdı.

M.A.

Zevkti Özlem hanım. Hekim arkadaşlarımızı kongreye katılmaya çağırıyorum bir kez daha. Dünya ayaklarına kadar geliyor; bu fırsatı değerlendireceklerini umuyorum. Ben de teşekkür ediyorum.

Özlem Abut Otluoğlu / www.haberhurriyeti.com

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

28 Mayıs 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?