Sigaraya bir zam daha gelebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı

Sigara fiyatlarına geçtiğimiz hafta sonu gelen zammın ardından bu kez sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı arttırıldı. Artışın paket satış fiyatı yansıyıp yansımayacağını firmalar belirleyecek.  Sigara fiyatlarına geçtiğimiz hafta sonu ise 3 TL zam gelmişti. Bugün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı arttırıldı. Sigaradan …

Sigara fiyatlarına geçtiğimiz hafta sonu gelen zammın ardından bu kez sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı arttırıldı. Artışın paket satış fiyatı yansıyıp yansımayacağını firmalar belirleyecek.

Sigara fiyatlarına geçtiğimiz hafta sonu ise 3 TL zam gelmişti. Bugün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı arttırıldı. Sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 0,2895 TL’den 0,3899 TL’ye çıktı. Artışın paket satış fiyatı yansıyıp yansımayacağını firmalar belirleyecek.

Bir paket sigara içindeki her bir dal sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 4 Temmuz’da 0,2679 TL’den 0,2895 TL’ye çıkmıştı. Böylece bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 5.35 liradan 5.79 liraya yükselmişti.

MAKTU VERGİ TUTARI PAKET BAŞINA 7.8 TL OLDU

Asgari maktu vergi tutarı 0,3899 TL olunca paket başına asgari maktu vergi tutarı 7.8 TL oldu. Sigaranın vergi oranı yüzde 67, maktu vergi tutarı ise 0,4539 TL olarak korundu. Asgari maktu vergi tutarındaki artışın fiyatlara nasıl yansıyacağı ise firmalara bağlı olacak.

SİGARA FİYATLARINA 3 TL ZAM GELMİŞTİ

6 Nisan’da sigaraya yapılan zammı, Temmuz’daki zam takip etmiş ve en son 3 Ağustos’ta sigaraya Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV) zammı gelmişti. Yapılan değişiklikler ile sigaranın ÖTV’si 55 kuruş olmuştu. 3 Ağustos’taki zammın ardından 12 TL’ye satılan bir sigara 15 TL’ye yükselirken, 15 TL’ye satılan bir sigara da 18 TL’den satışa sunuldu. (milligazete)

15 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?