İZMİR’İN KALBİNE ORDİNARYUS NEŞTERİ VURULACAK

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçesini her gün gezip, sorunları yerinde görüp muhtarları ve esnafı dinliyor ve çok net mesajlar veriyor: “Ballıkuyu’dan Gültepe’ye, Basmane’den Yenişehir’e kadar sağlıksız yapıları İzmir’in kalbine yakışan bir kentsel dönüşüme sokacağız. Planlamalarda halkın, emekçinin yanında duracağız. Bürokratlık ve Belediye başkanlığındaki 20 yıllık tecrübelerimizle güler yüzle hizmet üreteceğiz, sadece Kordon’u

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, ilçesini her gün gezip, sorunları yerinde görüp muhtarları ve esnafı dinliyor ve çok net mesajlar veriyor: “Ballıkuyu’dan Gültepe’ye, Basmane’den Yenişehir’e kadar sağlıksız yapıları İzmir’in kalbine yakışan bir kentsel dönüşüme sokacağız. Planlamalarda halkın, emekçinin yanında duracağız. Bürokratlık ve Belediye başkanlığındaki 20 yıllık tecrübelerimizle güler yüzle hizmet üreteceğiz, sadece Kordon’u değil, Tarihi ve turistik yerlerimizi gururla gezilebilecek yerler haline getireceğiz.”

Partisinin 20 yıl Narlıdere Belediye Başkanlığı görevinin ardından Başkanlığının 21. Yılında Konak Belediye Başkanı seçilen Abdül Batur, göreve gelmeden önce Konak’ta da Narlıdere modelini uygulayacağı sözünü vermişti. Önceki dönem başkanlığında Narlıdere’ye değer kattığını, Konak İlçesi içinde bu yolda emin adımlarla ilerlediğini kaydeden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak’ın İzmir’in kalbi olduğunu belirterek, sorunları bir bir masaya yatırdığını, bunların çözümleri için de kolları sıvadıklarını söyledi. Konak’ı daha yaşanılabilir bir kent haline getirmek için var gücüyle proje ürettiğini belirten Batur, seçim sürecinde verdiği vaatleri tek tek yerine getireceğini hatırlattı. Konak’ta kentsel dönüşümün önemli olduğuna bir kez daha dikkat çeken Başkan Batur, “Bu konuda incelemelerimiz, projelerimiz ve çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Gerek STK’lar ile gerek muhtarlarla gerekse de vatandaşlarla görüşmelerimiz sonuçlarını almaya başladık” dedi.

HER ZAMAN İŞÇİNİN

EMEKÇİNİN YANINDAYIZ

Her zaman işçinin ve emekçinin yanında olduğunu belirten Batur, “Birlikte olmak ve birbirimize destek olmak zorundayız. Başarının tek formülü budur. Birlikte Konak diyerek bir yola çıktık. Birbirimize inandık. Konak’a rekor bir oy alarak göreve geldik. Halkımız bize inandı. Şimdi hareket zamanı, çalışma zamanı. Bir başkanı üst noktalara çıkaran çalışanıdır. Çalışanlar canla başla çalışmazsa, yapılan planın ve projenin hiç bir önemi kalmaz. Konak Belediyesi’nde çalışan tüm personelimize güler yüzlülüğü ve canla başla çalışmayı aşıladık. Çalışanlarımızın huzuru, işlerini doru yaptıkları zaman tüm işlerimiz yolunda gider. Bizde tüm desteğimizle çalışanlarımızın yanında oluyoruz. Biz birlikte yola çıktık, Konak’ı birlikte en güzel yere getireceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bize halkımız güven duydu, çok önemli bir oy oranıyla bu göreve getirildik. Bu göreve layık olmak ve görev bilinciyle hizmet üretmek hem belediye başkanı olarak benim görevim hem meclis üyesi arkadaşlarımın ve personelimin görevi” ifadesini kullandı.

BİRLİKTE GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ

Önemli bir sürece doğru gidildiğine ve bu sürecin çok önemli olduğuna dikkat çeten Başkan Batur, “Belediye başkanlarına verilen ve ülkenin iktidar değişikliği için verilen bir fırsat. Bu fırsatı belediye başkanları olarak en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bizim hata yapma lüksümüz yok. O nedenle kenti, belediyeyi çok iyi yöneterek, doğru işler yaparak önümüzdeki hedef olan 2023’e kilitlenmemiz lazım. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet’i ve onun temel ilkelerini ve kurumlarını ortadan kaldırmak yapılan saldırılara rağmen ben şuna inanıyorum ki; 2023’te Cumhuriyet’e inanan, Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına inanlar kazanacak. Bunun için çok çalışmamız, inanmamız, bize güvenenlere mahcup etmememiz lazım. Bu da sizlerden geçiyor. Ben sadece yöneticiyim. Hep birlikte güzel şeyler yapacağız. Birlikte Konak’ diyerek Konak’ı en güzel noktaya getirmek görevimiz. Biz projelerimizle emekçi kardeşlerimiz ise alın teriyle çalışmalarımızı hayata geçireceğiz. Birleşe birleşe kazanacağız’ dedik ve birleşe birleşe kazandık. Bundan sonraki süreçlerde de ayrışmamamız lazım. 2023 çok yakın” ifadesini kullandı.

KEMERALTI İÇİN TARİHİ DOKUNUŞLAR

Konak’ın eşsiz bir tarihe ve çok kültürlü bir dokuya sahip olduğunu dile getiren Batur, “Konak’ın tarihi zenginliği, tüm renkleriyle can verdiği tüm kültürleri sevgiyle kucaklamak bizim asıl görevlerimizdendir. Elbette bu eşsiz tarihimizin kıymetini çok iyi biliyoruz. Konak’ı, geleceğe, binlerce yıllık tarihimize sahip çıkarak taşıyacağız. Etz Hayim Sinagogu’ndaki restorasyon çalışmaları ince ince yapılıyor; çünkü her katmanın altında farklı bir döneme ait buluntular çıkıyor. Nasıl eşsiz bir tarihe sahibiz; bu gurur verici. İşte biz de bu dokuyu korumak ve kadim kentimizdeki tüm kültürlerin yaşamasını sağlamak için elimizden geleni yapacağız. Şehrimiz tüm renkleriyle güzel ve şehrimizin can verdiği tüm kültürleri sevgiyle kucaklamak bizim asıl görevlerimizdendir. Konak Belediyesi’nin Havra’da bulunan tarihi sinagogların İzmir’e kazandırılması ve “İzmir Yahudi Kültür Mirası Ziyaret Merkezi” olarak turizme açılması amacıyla gerçekleştirilen İzmir Projesi’ne gerekli görülen destek sunulacaktır” dedi.

İCRAAT DÖNEMİ BAŞLADI

Makam odasında oturan değil, şehrinde yürüyen, hemşehrileriyle hayatı paylaşan bir belediye başkanı olacağının sözünü veren Batur, “Seçimden sonraki üç aylık dönem hazırlık süreci olarak geçti. Artık alandayız. İcraat dönemi başladı. Geçtiğimiz süreç bizim hazırlık dönemimiz oldu. Konak’ı dinledik, talepleri değerlendirdik. Şimdi artık alandayız. Konak’ın interlandını baştan sona kadar dolaşıp, nerede ne yapacağız, nasıl bir yol haritası oluşturacağız artık netleştiriyoruz. Bundan sonra icraatın ve temel çalışmaların yapıldığı sürece geçiyoruz. Dönem dönem muhtarlardan gelen talepleri dinleyerek bölgelerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili bilgiler alıyoruz. Biz bu şehri vatandaşlarımızdan aldığımız yetki ile yönetirken muhtarlarımızın da yanında ve onlara destek olacağız. Her zaman söylediğim gibi bizi de muhtarlarımızı da halkımız seçimle göreve getirdi. Muhtarımızın şehirlerin gelişiminde kilit rol üstlendiğine inanıyorum. Onlar mahallerinde yaşanan sorunlara olan yakınlığı ile bizim gözümüz kulağımız oluyorlar. Birlikte Konak sloganıyla yola çıkmıştık. Muhtarlarımızla birlikte Konak daha güçlü olacak. Konak’ın her bir bölgesi için tespitlerde bulunuyoruz. Kurduğumuz esnaf masamız ile esnafımızın sorunlarını bir araya getirerek ortak çözüm önerileri oluşturuyoruz. Muhtarlarımıza sabahın erken saatlerinden öğleye kadar ziyaretlerde bulunuyoruz. Mahallelerimizde oluşan sorunları ve mahalle sakinlerimizin taleplerini kaynağından öğreniyor ve çözümü için çalışmalarda bulunuyoruz. Belediyecilik halka gitmek, esnafa gitmek ve onların sorunlarını yerinde görmeyi gerektiriyor. Masa başında alınan kararlar ile vatandaşın sorunlarına çözüm bulmak mümkün değil. Sadece çözüm bulmakta yetmez. Onları dinlemek, elini sıkmak, halini hatırını sormak çok önemli. Geçmişte Narlıdere’de uyguladığımız halkın içinde, halka dokunan bir belediyecilik anlayışını Konak’ta da uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

ÇALIŞMAK, ÇALIŞMAK, ÇALIŞMAK

Saha çalışmalarının düzenli olarak sürdüreceğini, yürütülen çalışmaları sık sık kontrol edeceğini belirten Başkan Batur, “Konaklı hemşehrilerimiz bizden hizmet bekliyor. Biz de tüm birimlerimizle birlikte bu hizmeti sunmaya, şehrimizde daha yaşanılır bir hayat kurmaya çalışıyoruz. Görevi teslim aldığım günden bugüne tüm çalışma arkadaşlarımdan istediğim tek bir şey var: Çalışmak, çalışmak, çalışmak… Seçim zamanı nasıl adım adım Konak’ı yürüyerek dolaşarak sözler verdiysek şimdi de bu sözleri hayata geçirme zamanı. Biz Konak’a çalışmaya geldik. Ben de makam odasında oturan değil, şehrinde yürüyen, hemşehrileriyle hayatı paylaşan bir belediye başkanı olacağım. Tüm projelerimizde gerekli revizeler yapılacak, inşaatlarımız hızlanacak ve hemşehrilerim Konak’ta her noktada bu hizmetin yarattığı farklılık hissedecek. Biz Narlıdere’yi nasıl kalkındırdıysak, Konak’ı da öyle kalkındıracağız” diye konuştu.

GÜLTEPE’DE HAYAT CANLANACAK

Gültepe’de hayatın hareketleneceğini belirten Başkan Batur’un Gültepe Spor Kompleksi, Gültepe Toros Mezarlığı’nın hemen karşısında bulunan ve Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılı Şubat ayında Konak Belediyesi’ne tahsis edilen, yaklaşık 5 bin metrekarelik alan üzerine kuruluyor. Komplekste basketbol ve voleybol gibi salon sporlarının yapılacağı spor salonu ile bir futbol sahası yer alıyor. Konak’taki amatör spor kulüplerinin yanı sıra bölge halkının da ücretsiz yararlanacağı tesiste fitness, aerobik, dans, yoga gibi bireysel ve grup sporlarına olanak sağlayan birden çok salon, bir kafeterya ve kapalı otopark yer alacak. Kompleks, bölgede sosyal hayatı canlandıracak bir merkez olacak. Toros Pazar Yeri ve Sosyal Tesisleri ise çok yönlü kullanılacak bir hizmet binası olarak inşa ediliyor. 9 bin 72 metrekare alana kurulan tesisin altında iki katlı otopark, üstünde ise pazaryeri, semt merkezi, düğün ve nikâh salonu olacak. Semt merkezinde bölge halkına yönelik olarak, meslek ve hobi kursları düzenlenecek. Halilrıfatpaşa Caddesi üzerinde, yıkılmaya yüz tutan İkiz Evler de aslına uygun restore edilerek, kent yaşamına kazandırılıyor. Yapının, sosyal ve kültürel tesise dönüştürülmesi planlanıyor.

ENGELLİLER MERKEZİ HAYATA GEÇIYOR

İlçedeki tüm parkları da yenileyeceğini dile getiren Batur, “Parklarımızı çocuklarımıza ve Konakilçemize yakışır hale getiriyoruz. Özellikle zihinsel engelli çocuklar içinde bir rehabilitasyon merkezinin hazırlıkları başladı. Kısa süre içinde zihinsel engelli çocukların hem eğitimi hem topluma kazandırılması hem de ailelerinin belediyeve toplumla kaynaşması konusunda yapılan çalışmalarımız devam ediyor. Akşam belli bir saate kadar engelli çocuklarımıza bakacağız, böylece aileler de sosyal hayatına devam edebilecek. Bu çok önemli bir proje. Kısa süre içinde hayata geçmiş olacak.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU

Sahada çalışmaya önem gösterdiklerini ifade eden Başkan Batur, “Özellikle vatandaşlarımızın sıkıntılarını yerinde tespit etmek ve yapılacakları hizmetleri denetlemek konusunda elimizden geldiğince sahada dolaşıyoruz. Zeytinlik mahallesine doğalgaz getirecek çalışmaların başlatıldı ve hızla devam ediyor. Bu kış mahallemizde evler doğalgaz ile ısınacak. Ayrıca Konak’ın en büyük sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele konusunda da Türkiye’ye örnek bir projeye imza attık. Uyuşturucuyla mücadele komisyonu kurduk. Bu komisyon daha rahat çalışabilmesi ve çocukların rehabilite edilebilmesi için Basmane’de Oteller Sokağı’nda bağışlanan bir binanın restore ederek çalışmalarımızı yürüteceğiz” ifadesini kullandı.

NE İZMİR’E NE DE KONAK’A TOZ KONDURMAYACAĞIZ

Başkan Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesiile birlikte mahallelerde temizlik seferberliği başlattıklarını belirterek, öncelikle İzmir’in üst noktaların daha önce hizmet gitmeyen bölgelerde temizliğe başlamakta kararlı olduklarını söyledi. Temizlik seferliğini Kadifekale’den başlattıklarını hatırlatan Batur, her hafta bir mahallede İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak olarak düzenlenen temizlik kampanyasından çalışmalarını sürdüreceklerini ve ne İzmir’e nede Konak’a toz kondurmayacaklarını ifade etti.

09 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi