Nerden nereye?

Boş ve hoş sözlere bir milletvekili çıkarak yanıt verdi.

Hani sayın Erdoğan sık sık “Nerden nereye geldik” der ya…

Kendi dönemini, yani son 16 yılı yere göğe sığdıramaz ya…

Ülkeyi dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında “ilk yedi”nin arasına sokmaya çalışır ya…

Ve sanki ülke, uzay çağına ulaşmış gibi böbürlenir ya…

İşte bu “nereden nereye geldik?” boş ve hoş sözlere bir milletvekili çıkarak yanıt verdi.

Tam tersini göstererek.

Aynı sözleri, yine tek tek örnek vererek nereden nereye gelindiğini “güncelleyen” İyi Parti İstanbul Milletvekili Aylin Cesur oldu.

Çıktı TBMM kürsüsüne.. Elinde abaküs… Tek tek saydı…

Buyrun nereden nereye gelinmiş, görün ve düşünün;

“Hepimizin bildiği temel eğitim yöntemiyle millete söz verip yapmadıklarınızı saymaya devam edeceğim. AK Parti’nin 3Y vaadi vardı; Yolsuzluk, yoksulluk, yasaklar. Gıda fiyatları 2003’ten bugüne yüzde 407 arttı, konut yüzde 432 arttı, ulaştırma yüzde 390 arttı. TÜFE yüzde 310 arttı. Dünya enflasyon liginde 64. Sıraya düştük.

*İşsizlik 2001 krizinin en kötü günlerinde yüzde 11,4’tü; dün açıklandı, yüzde 14,7. Sadece 2012’den bu yana işsiz sayısı 2,2 milyondan 4,74 milyona çıkarak rekor kırdı. Genç işsizliğiyse yüzde 26,1.

*Tüketici Hakları Derneği’nin raporuna göre, Türkiye’de 16 milyon kişi açlık sınırında ve 48 milyon kişi yoksulluk sınırında yani 64 milyon aç.

*2023’e en büyük 10. Ekonomi’ olma hedefinize dört sene kaldı. Siz gelmeden evvel dünyanın 16. Ekonomisiyken hâlen 20. sıradayız.

*Dolar kuru 2002’de 1,67 idi; bugün 6,06. Kişi başına düşen millî gelir 12.480 dolardan sadece 9.632’ye yani 2007 seviyesine düştü.

*2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefi”niz 2018 yılında 168 milyar dolar oldu, dolar kuru patlaması avantajınıza rağmen!

*Benzin zamlarına güncelleme şart’ dediniz, yaptığınız güncellemelerle 1,66 liradan 7,20 liraya çıktı benzinimiz.

*2002’de cari açık 600 milyon dolarken, son on altı yılda her yıl ortalama 36 milyar dolar cari açıkla, sonucunda dış borcu 130 milyar dolardan 445 milyar dolara çıkardınız.

*Yasaklara gelince; artık kimse telefonda bile konuşamıyor ‘Acaba dinleniyor muyum?’ diyor. Türkiye, kaygı ve korku ülkesi hâline geldi.

*Eğitimde kalite endeksi hazırlayacaktınız, kül oldu. Yüksek öğrenim çerçeve yasası hazırlayacaktınız, yok oldu. Gençlere ücretsiz internet sözünüz hayal oldu.

*EYT’liler 700 bin kişi aileleriyle beraber sizden çözüm bekliyor ama EYT’nin sesine kulaklarınız tıkalı.”

“Terörle mücadele edeceğiz’ dediniz, ‘çözüm süreci’ dediniz, her şey düğüm oldu. 2002’de sıfır şehit varken 2002-2019 yıllarında güvenlik güçlerimizden 2.620 şehidimiz var.

*Demirel’in dediği gibi “Milletin hür iradesiyle gelip, milletin hür iradesiyle giden iktidarlar ve bunu kucaklayan sistem sahip buluncaya kadar” biz saymaya devam edeceğiz.”

Cesur’un AKP’nin faaliyet raporunu, adeta yıl yıl anlatan ve ülkede nereden nereye geldiğimizi gözler önüne seren tespitlerini, aslında bir zamanlar amiral gemisi olan, şu günlerde ise dibi delik balıkçı teknesine dönen Hürriyet Gazetesi ve onun tepesinde oturanların yapması,yazması ve gerçekleri günlerce tefrika etmesi gerekirdi.

Hürriyet eski dönemde sokağa çıkar, ülkenin nabzını halka yönettiği sorularla tutmaya çalışır, halkı bilinçlendirir, iktidarları yerden yere vururdu.

Neden?

Gazeteler halk için vardır. Halka doğruları aktarmak için vardır. Hak ve hukuku savunmak için vardır. Özgürlüklerin amansız bekçiliğini yapmak, demokrasinin gelişmesine katkıda bulunmak için vardır.

Yoksa gazete dediğiniz “gazete” olmaktan çıkar “Sahibinin Sesi” haline gelir ki, bugünkü manzara aynen böyledir.

Bu tablo karşısında utanması gerekenlerin yüzlerinde kaç kat deri kullanılmıştır acaba?

On puanlık soru bu.

Buyrun yanıtlayın…

Sezai Bayar

25 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?