MAHKEME “KAMU YARARI YOK. RANT VAR” DEDİ

İzmir 1. İdare Mahkemesi, 700 daire ve 28 katlı proje için "DUR" dedi.

* Bornova’da plan notu ‘Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı’ndan ‘Ticaret Konut Alanı’na dönüştürülen 513 bin 442 metrakarelik alan ile ilgili değişiklik, İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

* Şehircilik ilkelerine, plan tekniklerine ve imar mevzuatına uygun olmadığı sonuç ve kanaatine varan bilirkişi raporuna uyan Mahkeme kararında, bölgede nüfus ve ulaşım yoğunluğunun artacağı tespitine de yer verildi.

İzmir’in Bornova ilçesi Kazım Dirik Mahallesi 358 ada, 155 sayılı parselin “Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı “ olarak kullanımından”Ticaret Konut Alanı (TİCK) ve Park Alanı kullanımına dönüştürülmesine yönelik yapılan değişiklik İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından oy çokluğu ile durduruldu.

Alana yapımı sözkonusu olan Folkart İncity Projesi, 700 daire ve 28 katlı projeden oluşuyordu.

Mahkeme konuyla ilgili 31.11.2017 tarihli ara kararı ile mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırmasına karar vermişti

İnceleme sonucunda bilirkişi raporunda özetle 1/25000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı’nda dava konusu parselin, Konut Dışı Kentsel Kalkınma Alanı içinde olduğu belirtildi.

BÜTÜNCÜL REVİZYON GEREKLİ

Mahkeme aldığı kararda şu bilgilere yer verdi:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 12.08.2016 tarih ve 05.835 sayılı kararıyla kabul edilerek daha sonra onaylanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliğinin alt ölçekli imar planlarının 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı kararlarının noktasal bir imar planı değişikliği özelliği taşıdığı, plan değişikliği ile oluşacak 513 bin 442 m2’lik yapı inşaat alanının yüzde 94 oranında konut olarak kullanımının hedeflenmekte olduğu belirlenmiştir.

Alanda yaşayacak nüfusun gereksinimi olan sosyal ve kültürel tesis alanları ile teknik altyapı alanlarının ayrılmadığı, imar planı değişikliğinin kamu yararı içermediği, bölgeye ilişkin yapılan parçacıl bir planlama kararı olduğu saptanarak, bölgenin konut ve ticaret alanı olarak belirlenmesinin bölgedeki nüfus ve ulaşım yoğunluğunu artıracağı öngörülmüştür.

Plan değişikliğinde ulaşım çözümlemelerine ilişkin herhangi bir düzenleme ve değerlendirme çalışmasının bulunmadığı görülmektedir.

Dava konusu alanda, bütüncül plan revizyonu yerine parçacıl plan değilşikiliği yapılmasının, imar mevzuatı planlama esasları ve şehircilik ilkelerine uygun olmadığı, alanda plan değişikliği öncesinde hiçbir konut alanı plan kararının bulunmaması nedeniyle planlama esaslarına, şehircilik ilkelerine, plan tekniklerine ve imar mevzuatına uygun olmadığı sonuç ve kanaatine varmıştır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemlerin iptaline, İzmir Bölge İdaresi Mahkemesi’ne istinaf yolu açık olmak üzere karar verildi.”

KAMU YARARI ESAS OLMALI

Davayı açan Mimarlar Odası İzmir Şubesi yetkilileri ise parçacıl plan değişikliklerinin kamu yararını yok sayarak büyük projelerin önünü açma amacını taşıdığını belirterek, kentsel çalışma alanı olarak ayrılan bölgelere, halkın kullanımını ve yararını esas alan kamuya açık projelerin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

02 Eylül 2018 - 3. Sayfa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi