KANLI PATi iZLERi (50)

Cinayetlerin üzerindeki sır perdesi neden kaldırılamıyor

Arkadaşlar unutmayın sıra bir gün size de gelecek. Evet belki tesadüf, belki kasıt var, benim iki evladım cinayete kurban gitti.Başınıza çuval geçirilip faili meçhuller arasına girmek istemiyorsanız, delillere ulaşın, katilleri bulun

.

***

Sabah erken saatlerde, sitenin batı bölümünde Patitan’ın Cinayetleri Soruşturma Heyeti toplantıya başlamıştı bile.

Sadece heyet üyeleri değil, tüm sakinler toplantıya davet edilmişti. Son derece önemli gelişmeler yaşanıyordu ve önlem alınamıyordu nedense.

Mernuş‘un dört yavrusundan ikisi Pamuk ve Karambo, Patitan’da cinayete kurban gitmişlerdi.

Sitede yaşayanların kedilere karşı açtıkları “yüksek yoğunluklu savaş” planı hayata geçirilmiş, kamyonet sahibi kedisever halim selim Hamdullah beyin her iki cinayete bulaşmadığı, Susurluk benzeri bir olayın sitede yaşanmadığı anlaşılmıştı.

Esas kuşkuları çeken E bloktaki “Karasurat” adı yakıştırılan kiracının kedi cinayetlerine karıştığı tahmin ediliyordu ama bugüne dek tek bir delile ulaşılamamıştı.

Sadece iki “teselli delili” vardı.

İki yavru öldürülmüştü. Buna karşılık, “Karasurat”ın da iki organı, bir gözü ve bir kolu işlevsiz duruma gelmişti.

Belki “Yüce Güç” hayvan katiline karşı, bu dünyada “kısasa kısas” cezasının örneğini mi sunmuştu acaba “Karasurat” ailesine?

Bilemeyiz. Kimse de bilemez ve tahmin edemezdi.

Aksi de olabilirdi.

Belki “Karasurat” başkaca günahları yüzünden cezasını bulmuştu.

Bunu kimse kestiremezdi.

Peki Cızırtı nerdeydi? Gerçekten ölmüş müydü?

Mernuş, güney cephesinde yine her zaman siesta yaptığı yere doğru gidiyordu. Durdu…

Kuyruğu ile daireler çizdi. Yatağına uzandı derin bir uykuya daldı, gitti.

Cinayetlerin sır perdesini aralama toplantısı başlamıştı bile.

Cızırtı’nın kaybından sonra yapılan toplantıda Mernuş, gelişmeleri yüksek sesle dile getiriyordu:

“Arkadaşlar unutmayın sıra bir gün size de gelecek. Evet belki tesadüf, belki kasıt var, benim iki evladım cinayete kurban gitti. Şimdi ise Cızırtı kayboldu. Belki o da öldü veya öldürüldü. Katil ya da katiller, seri cinayetlerine ara vermek niyetinde değiller. Benim yavrularım bitince sıra size gelecek. Hatta çuvalcı kadınlar yakında harekete geçebilir. Başınıza çuval geçirilip faili meçhuller arasına girmek istemiyorsanız, delillere ulaşın, katilleri bulun. Hatta daha da güçlü söylüyorum. Katiller ya bulunacak, ya bulunacak. ”

Mernuş haklıydı. Bu sitedeki cinayetler kedi düşmanları arasında nasıl konuşuluyorsa, hayvanlar da cani ve caniler hakkında kafa yoruyordu.

Sitede kediseverlerin bir kısmı “Karasurat” üzerinde duruyor, bir kısmı sıkmabaşlıların bu işlerde parmağı olabileceğinden dem vuruyordu.

Veya başka karanlık güçler devredeydi.

Ülkemizde de iktidarın dış güçle, dış odaklar ve karanlık güçler diye iddia ettiği Gezi olayları da aynı tarihlerde sahneye konuyordu:

Yazarın notu:

28 Mayıs 2013 günü Taksim’de yaşanan Gezi Parkı olayları Türk siyasi tarihinde çok önemli yer tutuyordu. AKP İktidarının önemsemediği, provakasyon olarak nitelediği bu kanlı olaylar günlerce sürdü. Ağaç katliamlarının önüne geçmek için gençlerin başlattığı bu harekete ne masumiyet maskesi takılarak sadece ve sadece gençlik olayı denebilir, ne de dış odakların kaşıdığı provakasyon denebilir.

Bu, doğrudan yapılan tüm hataların, haksızlıkların, iktidarın yanlış kararlarının, inadına yapılan çıkışların, muhalif gençler üzerinde yarattığı baskının dışa vurumuydu.

Kazandaki buharın yarattığı basıncın azaltılması anlamına da gelebilirdi bu toplu direnme. Neticede masumdirenme adıyla anılan ve polisin şiddet kullanarak önleyebildiği kanlı olaylarda 12 genç hayatını kaybetti, binden fazla insan yaralandı.

Muhafazakar ve tutucu bir iktidarın, yani dini motifleri ön plana çıkaran AKP’nin ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan ve yönetimine karşı ilk defa bir parkta direnme akkını kullanma denemesiydi. Gerçek nedenleri bugün için bilinemez. Bütün gerçekleri sadece tarihciler değil, sosyologların analizleri ortaya çıkarabilir ancak. Daha çok erken.

Patitan halkı Gezi olaylarından etkilenmemiş görünüyordu ama yaşadıkları faili meşhul cinayetlerin üzerlerinde yarattığı baskı, korkunun ötesindeydi.

Kayıpların ya da cinayetlerin sonu gelmiyordu.

Derhal toplanıldı.

Gizli toplantıda izlenecek yöntemler tartışmaya açıldı.

Tami, çok umutlu değildi. Cinayetleri işleyenler son derece planlı hareket ediyorlar ve arkalarında tek bir delil bırakmıyorlardı.

Cani veya caniler, çok fazla polisiye filmi izlemiş olmalıydılar. Tami’ye göre. Özellikle İngiliz filmlerindeki gibi soğukkanlı bir katil ancak böylesine seri cinayetleri gerçekleştirebilirdi.

Yılçarık da aynı fikirdeydi ve “Karasurat” gece gündüz izlenmeliydi. Toplantı sona erdi. Mernuş karamsardı ve Cızırtı’dan umudunu kesmişti. Galiba Fransa’ya kaçtığı söylentisine kendisini inandırması gerekiyordu.

Gece yarısı, duvarın dibinden gelen seslere kulak kabarttı bir ara. Sonra daha çok meraklanıp o yöne doğru sessizçe gitti. Park yerinde, araçlarından inen iki kişinin-biri bayan- konuşmasına kulak kabarttı Mernuş.

-Bence Cızırtı’yı da “cazgır” öldürdü. Üstelik bu kez galiba Cızırtı’yı ezerken alt sokaktakilerden biri görmüş. Aracın plakasını aldığı söyleniyor.

-Aslında “cazgır” dediğin adam yapmıştır ancak karısı azmettirmiş olabilir. Esas katil o cadaloz kadın. Galiba Tami’nin de ortadan kaldırılmasını istemiş. Çünkü ana-kız köpeklerden daha çok korkuyorlar.

-Yok yok. Tami’ye zarar veremezler. Ama Cızırtı kesin gitti. Hatta garip bir şey olmuş, cazgır, yani

“Kara

surat” aracıyla çarpınca havaya fırlayan Cızırtı’nın cesedi kaportanın üstüne düşmüş ve kanlı patisinin izleri çıkmış. Görenler var. Tanıklık eden olursa katil yandı ki ne yandı. Çünkü arkasında kesin, inkarı zor bir delil bırakmış.

Mernuş site sakinlerinden kedisever bir karı-kocanın bu konuşmasını soluğunu tutarak dinlemişti.

Bir ara çok kötü olmuş, olaya karışmak arzusu duymuş ama sonradan vazgeçmişti.

Olayda adı geçen “cazgır” yakıştırması, “Karasurat” için yapılmıştı.

Katil aynıydı ve ortada ilk kez tanıklar vardı. Bu kez “Karasurat” eğer tanıklar konuşursa yakayı kesinlikle ele verecek demekti.

Mernuş artık üç yavrusunun da cinayete kurban gittiğine kesinlikle inanmıştı. Sıra Benek’e mi gelmişti acaba? Terler içinde kalmıştı Mernuş. Rüyasından korkuyla silkindi..

Ertesi gün ne tür bir güne göz açacaklarını kimse bilmiyordu.

Olaylar, film şeridi gibi ama geriye doğru değil, bu kez ileriye doğru süratle dönmeye başlamıştı.

Tami’nin siteden kaçırıldığı haberi tüm Patitanı yerinden oynatmıştı. Olacak gibi değildi. Kedi cinayetlerindeki esrar perdesi aralanmadan, bu kez sıranın köpeklere geldiği haberi herkesi şoka sokmuştu.

Haber sadece Patitan da değil, yakın semtlerde hatta bazı ilçelerde de korku yaratmıştı.

Tami gerçekten kaçırıldı mı, öldü mü, öldürüldü mü?

Olaylar çok hızla gelişmeye başlamıştı. Belli ki birileri yine düğmeye basmıştı.

Cızırtı olayı kesin çözüme ulaşmamıştı ama bu kez Benek de ortalıkta görünmemişti.

12 saat geçmesine rağmen Benek’ten haber çıkmamıştı.

Neler oluyordu bu sitede?

Kıyamet gününe yaklaşıyor gibiydi Patitan’da yaşayan kediler.

Sadece kediler ve komşular değil, insanlar, tüm semt halkı, kedisevenler yanında kedi düşmanları dahi hayretler içinde gelişmeleri izlemek zorunda kalmışlardı.

Nefesler tutulmuştu ki, en son gelen haber “Karasurat’ın aracıyla Kırıkkale yolunda iki takla attığı yönündeydi. Haber sitede bu kez paniğe yol açtı.

“Karasurat” ailesinin üzerindeki kara bulutlar iyice koyulaşmış, bu ailennin adı “Uğursuzlar” noktasına taşınmıştı.

“Karasurat”a ne olmuştu?

Arabada acaba daha başka kimler vardı?

(Devam Edecek)

www.haberhurriyeti.com / Sezai BAYAR

***

ÖNCEKİ BÖLÜMLERİ AŞAĞIDAKİ LİNKLERDEN OKUYABİLİRSİNİZ

Cızırtı (49)

Sokaklarda hayvanların kaka yapmaları yasaktı. Bula bula ana caddeyi pisletmek ne anlama geliyordu ki. İnsanlardan bir anlamda intikam mı

WEB Sayfası bloke…(48)

F-Tipi cezaevlerini insanlar için yaptılar ama orada tek başına kalan mahkumlar hiç mutlu olmadılar, ölüm oruçlarını sürdürdüler, kimileri de öldü.

Yavruları “ev”lendirdik…(47)

Benek gelişmelerden habersizdi. Acaba yavrularından ayrılacağını, onların sıcacık yeni bir yuvaya uçacaklarını hissetmiş miydi?

Bebelere isim…(46)

Yavrunun yüzünde, Arap şeyhlerini andırır bir çizgi taşıdığını da eklemek isterim. Bir tek uzun entarisi (!) eksikti sanki.

Erbakan Hoca’ya nasıl votka içirdik (45)

Ankara gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Milli Nizam Partisi Genel Başkanının istediği portakal suyunun içine muziplik olsun diye bir miktar votka

Nankör kedi (!) Çankaya’da mı ? (44)

Yıl 2001…Milli Güvenlik Kurulu toplantısında gergin anlar. Cumhurbaşkanı Necdet Sezer, Başbakan Ecevit’e anayasa kitapcığı fırlattı. Anında tepki

Eve giren köpek ve “nankör kedi”…(43)

Alman Haber ajansının servis ettiği habere göre bir kedinin sahibi ekmeğine yağ sürerken elinden güya bıçağını düşürmüş. Düşen bıçak ayak

Hayvan Siyaset Belgesi…(42)

Tarçın, yabancıların irticai faaliyetlerde bulunmak için bahçeye sızmaya çalıştıklarına dikkat çekti. İranvari bir şeriat devleti kurma yanlılarının

HKKK Toplanıyor…(41)

Gizliliğe uyulmazsa alınan kararlar dışarı sızabilir. Hatta ajanlar harekete geçebilir. Nesillerinin tamamen ortadan kaldırılmasını isteyen iç ve dış

Yaşam felsefesi…(40)

Torunlar, yeni yetmeler salonun her yanında cirit atıp, koltukların üstünde oyunlar oynarken, Yudum’un asistanı trafik kazası geçirmiş bir kediye acil

Cennetten gelen iki misafir…(38)

Benek’in doğumu sırasında bahçedeki hayvanları biraz ihmal eder gibi olduk haklı olarak. Minik yavruların dünyamıza karışması, gözdemiz olan

Benek anne mi oluyor yoksa ?(37)

Görülmeye değer bir manzara. Annelerinin memelerini bulamayan, gözleri görmediği için kardeşleriyle birbirine sarılan yavrular iyi kötü süt emmek için

“Çuval ” operasyonu…(36)

Açıkcası “savaş” ilan etmişlerdi bize. Irak’ı sebepsiz işgal etmiş Amerikan güçlerini kendilerine “model” kabul etmiş zihniyetten korkulurdu.

Dünyada mekan, Ahrette iman…(35)

Mernuş, yavruları ve diğer kediler, mehtaplı bir gecede zifiri karanlığın içine düşmüş gibi algıladılar son durumu. Ve kendilerini dımdızlak gibi

“Merhamet ve Adalet İstiyoruz” (34)

“Merhamet, vicdan ve adalet bir gün size de gerekebilir.. Kesinlikle torpil ve himaye istemiyoruz. Pozitif ayrımcılıktan nefret ediyoruz.Sakın ha, eskiden

“İlahi Adalet” … (33)

“Karasurat”ın arabası Söğütözü yakınında büyük bir kaza yapmıştı. Bariyerlere çarpan arac hurda haline gelmiş, kendisi hemen ameliyata

Hayvan Hakları Yasası…(32)

Necati son gelişmeden habersizdi. Arkadaşları dünyaya gözlerini açar açmaz bir aile buluyorlar, doğada korunuyordı. Geziyorlar, koşuyorlar,

Hafiyeler (!) İz Peşinde…(31)

İnsanlıktan nasibini almamış, psikopat, ruh sağlığı zedelenmiş bu mahluklar, değil hayvan sevgisini, insanlara, yakınlarına ve akrabalarına karşı dahi sevgi duygusunu açığa çıkarmaktanacizler. Bu tip varlıklara akıl ve sevgi “damlalıkla

Yönetimden “köpek” taktiği. (30)

Tami son derece sevecen bir yaratıktı. Herkese aynı mesefade duran ve herkese aynı sıcaklıkta yaklaşan bir köpek. Hatta bazılarına göre “yılışık”

Manukyan’ın kızları gibi…(29)

Mernuş dişi kedileri uyarıyordu: doğum kontroluna dikkat edin. Şu anda nüfus patlamasına neden olmanın zamanı değil. Yıllarca vergi rekortmenliğini

Nerden çıktı bu Tami ? (28)

Tami kürsüden inerken yine kaküllerini düzeltmek zorunda kalmıştı. Sitenin bir köşesinde yerleşmeye niyetli olan Tami’nin kediler şurasına katılması

Hayvanlar Şurası…(27)

Cinayetlerin çözümünü devletten bekleyemeyiz. Devlet kendi söküğünü dikemeyen terzi durumunda. Susurluk Skandalı ve daha niceleri. Son 10

“Katiller nerede?” (26)

Bu cinayetlerin göbeğinde Patitan dışından müdahale olmuşsa, işin içinde “derin devlet” var demekti. Oysa derin devlet daha çok insanlar ve onların

Bir cinayet daha mı? (25)

Doğada yaşamaya alışkın olan hayvanların, her türlü canlı mahlukatın yine doğanın koşullarına ayak uydurarak, kendilerinde o gücü bularak

Kediler Doğulu, köpekler Batılı mı? (24)

*Peyami Safa, Fatih-Harbiye adlı romanında Doğu-Batı farkını ele alırken -bu aynı zamanda idealizm ve maddecilik çatışması- kedi ve köpek cinsini ayrı

Polonya Yahudileri gibi…(23)

Kedileri beslemeye başladığımız günden sonra kendimizi ve bize yakın olanları, İkinci Dünya Savaşı’nda işgale uğramış Polonya’da yaşayan Yahudi

Kayıp anaları ve Mernuş…(22)

Ülkede binlerce faili meçhul cinayetlerin, kayıpların olması, bu nedenle bağrı yanık anaların, Cumartesi Anneleri’nin, çocuklarını şehir şehir aramak

Kediler ve Susurluk komedisi…(21)

İnsan hakları filan hikaye. İhlaller gırla gidiyor. Hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku hala geçerli. Kendileri için hak ve özgürlükleri yaygın hale

Pamuk nerde ?..(20)

Komşumuzun minik kızı Ayfer acı haberi verdi: “Pamuk park yerinde hareketsiz duruyor, gördünüz mü? Ölmüş müdür acaba?”

Kedilerin önsezileri…(19)

*Komşularımızdan biri sabah erkenden bağırıyordu. “Kediler arabamın tüm boyasını kazıdılar. Nedir başımıza gelenler. Bunları defedelim gitsinnn.”

Kediler Örgütleniyor… (18)

Sıra bugüne kadar kaybolan, öldürülen iki komşu kedinin başına gelenlerin ne olduğunu öğrenmeye gelmişti.Acaba bu ölümlerde “derin devlet’in

Kediler kongresinde tartışma …(17)

Hem dünyaya geliyoruz, hem yaşam hakkı tanınmıyor. Hem varsınız deniyor, hem yoksunuz. Bu nasıl bir kısır döngüdür? Sorunlarımız var, çözmüyorlar.

Kedi cilveleri… (16)

Bahçeye gelen yabancı kediler arasında “mahallenin aşiftesi” siyah benekli beyaz kediye “ Nataşa” adını uygun görmüştük nedense. Nataşa’nın önüne

Kedileri bekleyen tehlikeler…(15)

Geri kalmış ülke politikacıları dünyanın her köşesinde, “Önce politikacı, sonra insan, daha sonrası hayvanlar” tezini savunuyorlardı. Çünkü

Peri Bacası yıkan başkan (14)

Hristiyanlık öncesi dönemde Güzel Atlar Ülkesi adıyla bilinen Kapadokya yöresinin tarihi ve kültür varlığı olan peri bacalarından birinin yıkılması demek, tarihin “yıkılması” demek. Tarihin “silinmesi” demek.

Katliama müthiş tepki var..(13)

Kütük haline getirdiğiniz o ağaç gövdeleri cehenmem ateşiniz olur inşallah

Ağaç katliamı ve sonrası… (12)

Sitenin yeni bayan başkanınından kedilere karşı operasyon beklerken, otuz yıllık tam 39 ağaçı kökünden kestirmesi bizim için büyük yıkım oldu.

Bayan Başkan koltuğa oturunca…(11)

Yumuşak yürekli olacağını sandığımız bayan başkan “demir yumruklu leydi”yi oynamaya başlamıştı bile….

Şenlikli (!) kongre….(10)

Sanki ABD’nin Irak’ı işgal kararından sonra askerlerin bu ülkeye Türkiye üzerinden girmeleri için hazırlanan teskere oylanıyordu Patitan kongresinde.

“Etnik koloni” işi zorlaştırıyor…(9)

Yavrular yavaş yavaş serpilmeye başladığı için sorumluluğumuz artmış durumdaydı.

Pembe memeli kedi… (8)

Patitan’da derin bir sessizlik hakim. Bu, halkın kedileri benimsediği anlamına gelmiyor. Homurdananlar var, ama aile olarak bizler “duymazlıktan gelelim,

Bebelerrrrr… (7)

Hangi hayvan olursa olsun, tüm hayvanların doğal ortamlarında yaşamalarının doğru olduğuna inanıyordum. Hala da bu düşüncemin arkasındayım.

Mernuş kimden hamile kaldı? (6)

Mernuş’un giderek büyüdüğünü farketmeyişimiz. Çevre apartmanlar arasında turlara çıktığını biliyorduk Mernuş’un. Gizli gizli bir şeyler çevirdiğini hisseder gibiydik.

Mernuş ile tanıştığımız an…(5)

Yüzü, gözleri, duruşu, sessizliği öylesine güzel, öylesine etkileyiciydi ki…

Ana kuzusu olamadı… (4)

*Mernuş, sokak kedisi olarak bir duvar dibinde doğdu, sokak kedisi olarak yaşam mücadelesine atılmak zorunda kaldı..Hayatından hiç şikayetçi değildi.

Gözlerin gözlerime değince… (3)

Kendimi galiba insan gibi hissediyorum kimi zamanlar. Ama bir değişmez gerçek var ki hayvanım ve öyle yaratılmışım.

Farklıdır benim memleketim…(2)

*Şu anda adımınızı attığınız bu minik alanın adı Patitan’dır. Pati’leri ile anılan hayvanların vatanı. Kediler dünyası burası.

Hayvan sevgisi meğer bulaşıcıymış…(1)

KEDİ… Önsöz… Hayvan sevgisi meğer bulaşıcıymış…(1) Hayvanlar âlemine doğru şöyle “yüksek yoğunlukla” yönelmeye, kedilerle ilgili bir şeyler yazmaya karar verdiğimde, hayvan sevgisinin bana çocukluğumda ailemden bulaştığını anladım…

10 Şubat 2019 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?