HAYATIN HER NOKTASINDA ÇİÇEK VAR AMA, DESTEK YOK

İrema Botaniği kurarak köklü bir firma haline getirebilmek için eşiyle birlikte gece gündüz çalışan Elmas Zeytin, kalite ve güvenden ödün vermeden dünya standartlarında üretim yaparken, süs bitkileri sektörü için yapılması gerekenleri Haber Hürriyeti Gazetesi'ne anlattı.

Doğumda, düğünde, hastalıkta ölümde çiçek götürüldüğünü belirten Zeytin, “Mutluluğu artıransektöre toprak, torf ve saksı gibi girdilerde devlet desteği sağlansın. Bizi üvey evlat gibi görmesinler. Ürün pazarlamada da zorlanıyoruz, Bayçikop bizi de üye alsın” dedi.

Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

5 yıldır faaliyette olan İrema Botanik’in sahibiyim. Sektörde uzun yıllardır çalışıyorum. Üretimi, kesimi her türlü püf noktayı uygulamalı olarak öğrendim. Bu sektörde bir çok firmada çalıştım. Kendimi geliştirerek kendi botaniğimizi açma kararı aldık. Gece gündüz demeden kaliteli üretim yapmak için uğraşlar verdik ve bunu başardık. İrema Botanik’in adını duyurmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için gece 3’e, 4’e kadar çalıştığımız oldu. İrema Botanik’in ismini ise Oğlum İbrahim’in ilk harfi. İkinci harfi kızım İrem Su’nun ismi yer alıyor. Ailecek bütün harflerimizi içinde barındırdık. Eşimin ve benim isimlerimizdeki harflerde yer alıyor. Ama özellikle oğlum ve kızımın isimlerini ön planda tuttuk.

Sizi kutlarız… Tüm aile fertlerini tek isimde birleştirdiniz. Peki İrema Botanikte neler üretiyorsunuz hedefleriniz neler?

Hemen hemen tüm çalı grubunu üretiyoruz. Bunun yanı sıra sebze üzerine çalışıyoruz. Sezonda biber, patlıcan her türlü sebzeyi yetiştiriyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda üretim yaparak her gün İrema Botanik’in ismini ve kalitesini daha da yukarılara taşıyoruz. Biz eşimle beraber hiç bir zaman pes etmedik. Başarmak için gece gündüz çalıştık. Allah emeğimizin karşılığını verdi. Eşimle birlikte bu işte tecrübeliyiz. İşi biliyoruz. Ve uyguluyoruz. Fakat sektörde çok büyük sıkıntılar var. En büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi devletin bu sektöre teşvik vermemesi.

Peki üretimi zora sokan etkenler neler sizce?

Bu sene her şeye yüzde yüz zam geldi. Toprağa, tohuma, saksıya, gübreye.. Toprak olmadan, saksı olmadan biz üretim yapamayız. Bunlar bizi zora soktu elbet. Üreticinin daha iyi üretim yapabilmesi için fiyatların aşağı çekilmesi gerekiyor. Aynı zamanda bitki fiyatlarının da yükselmesi gerekiyor. Kısacası alım ve satımın dengede tutulması gerekiyor.

Kooperatif yada birliğe üyemisiniz?

Üye değilim. 1 yıldır BAYÇİKOP’a üye olmak istiyorum nedense üye almıyorlar. Hani hep diyorlar gelin üye olun birlik olalım daha geniş kitlelere ulaşalım. Eee soruyorum beni neden üye almıyorlar. Üye almak istemiyoruz demiyorlar ama toplantı yapıp üye alacaklarını söylüyorlar. Fakat bu toplantılar ise bir türlü yapılmıyor. En azından bir açıklama yapmalarını istiyorum.

KOOPERATİFE ÜYE OLMAK İSTİYORUM

Kooperatife üye olmak istediğinizi söylediniz. Kooperatifin size ne gibi faydası olur?

Çok faydası olur mesela oradan bitki alabiliyorsun, ortaksın çünkü vermek zorundalar. Diğer üyeler gibi sen de onu yetiştiriyorsun. Zaten 40 gün süresi var 40 gün içinde malı teslim ediyorsun. En fazla 60 günde bitkiyi teslim ediyorsun. Tabii ki bu büyük bir avantaj, üye olduğun zaman üyesi olduğun sürece sen de bitki varken, dışarıdan bitki alamazlar mesela. Bunlara çok faydası var.

DESTEKLERDEN BENDE FAYDALANMAK İSTİYORUM

Peki pazarlamadaki aksaklıklar neler veya pazarlamanın önemi nedir sizce?

Biran önce kooperatife üye olup bu desteklerden bende faydalanmak istiyorum.Kooperatifin çatısı altında ben de pazarlamadan faydalanmak istiyorum.

Bazı üreticiler “Ankara’da sıkıntılarımızı çözecek muhatap bulamıyoruz” diyorlar, siz de buna katılıyor musunuz?

Evet katılıyorum. Hemen hemen her sektörün muhattabı var. Fakat biz muhattap bulamıyoruz. Sektör olarak sahipsiz kalıyoruz. Bu konuda çalışmaların yapıcı bir şekilde olması gerekiyor. Bu sektör geleceğimiz. Biz bu sektörü geliştirip dünya standartlarında bitkiler yetiştirebilirsek. İthal bitkilerin önüne de geçebiliriz.

ÇİÇEK HAYATIMIZIN HER NOKTASINDA

Bayındır’a bu sektör neler katıyor? Bu sektörün ilerlemesi için sizce neler yapılması gerekiyor?

En önemlisi devlet teşviklerinin artırılması gerekiyor. KDV’nin düşürülüp üreticilerin kazançlarının artırılması gerekir. Bayındır neredeyse tüm ekonomisini çiçekten karşılıyor. Böyle bir sektör varken bu sektörün önü neden açılmıyor. Bunun için bakanlıklar bazında çalışmalar gerekiyor. Üretici kaliteli ve bol çeşit bitkiler yetiştirebilmesi için üreticinin yanında olunması gerekiyor. Bir kadın olarak şunu da belirtmek istiyorum. Çiçek insanın hayatının her noktasında önemlidir. İnsanların mutluluğunu arttırma yönünde çok büyük bir etkendir. Hastalarımız oluyor çiçek götürüyorsun. Doğum günü oluyor çiçek götürüyorsun. Yani çiçek hayatımızın her yerinde…

Bayındır’daki Çiçek Festivali’nin size ve Bayındır’a ne gibi katkıları oluyor?

Özellikle Bayındır’ın ismini tüm dünyaya duyurabilmek için büyük bir etken. Bunun yanı sıra bu festivalde herkes kendisine katkı sağlıyor. Dışarıdan insanlar geliyor, ekonomi gelişiyor. Bayındır’a para giriyor. Geleneksel hale gelen bu festivalin daha da büyütülüp bir fuara dönüştürülmesi gerekiyor. O zaman Bayındırlı üreticiler daha da kalkınır. Bayındır daha da büyür.

İrema Botanik’imüşteriler neden tercih etmeli?

Güleryüz çok önemli. Bir diğeri de güven, müşterinin talebine bire bir uygun cevap verirseniz müşteri güvenir. Gelen müşterilerimiz hep diyorlar ki, biz sizin için buraya geliyoruz. Güleryüz, tatlı dil hepsi bu yani ve en önemlisi güven. Güven kelimesi çok ağır aslında, güven vermek çok zordur. Kalitemizden de hiç bir zaman ödün vermiyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

İnsanlar bizi tercih ettiğinde kaliteyi ve farkımızı görecekler. Bayındır için, Bayındır ekonomisine katkı sağlamak için her gün hedefimizi daha da ileri taşıyarak, yolumuza devam edeceğiz.

05 Mayıs 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?