KÜMESE GİTTİK

800 den fazla 70 farklı ırk süs tavuğu vardı. Soy ağacı belli olan yumurtalardan alınan kümes hayvanları. Hem gezdik, hem gördük, hem de Kistik fibrozis (KF) hastalığı için farkındalık yarattık.

Kistik fibrozis(KF);

Doğumdan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek fonksiyon bozukluklarına yol açan kalıtsal bir hastalık.

Hastalıktan sıklıkla akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organları etkileniyor.

Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği(KifDer)Kifder;

2012 yılının Şubat ayında, kistik fibrozis hasta ve hasta yakınlarının bir araya gelerek kurduğu bir sivil toplum kuruluşu.

Yaşam süresini kısaltan ve yaşam kalitesini etkileyen kalıtsal bir hastalık olan Kistik Fibrozis ile ilgili farkındalığı arttırmak, tedavi boyunca ihtiyaçları tespit edip gerekli adımların atılması için hekim, kamu ve ilgili diğer paydaşlarla işbirliği yapmak, böylelikle hasta ve hasta yakınlarının bu hastalıkla yaşamasını kolaylaştırma amacı taşıyor.

Avrupa KF Federasyonu (CFEuropa), Avrupa Nadir Hastalıklar Birliği (EURORDIS), CF Worldwide ve Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK) üyesi.

Bisikletle ne ilgisi var?

Çok ilgisi var.

Farkındalık yaratmak için en etkin ve yaygın alan olan Bisiklet, kamu yararı taşıyan pek çok şey gibi KF hastalarının da 2012’den buyana yanında olmayı bir görev görüyor.Biz bisikletçilerin büyük bir bölümü Kif-Der üyesi olunca, bisikletin olduğu her yerde Kif-Der, Kif-Der’in olduğu her yerde de bisikletin olması doğallığı söz konusu oluyor.

Bisikletin yolu geçen hafta 2. Ulusal Kümes Hayvanları Fuarına düştü.

Kanatlılar 13/16 Aralık tarihleri arasında İzmir/Menemen Gölpark Fuarında en iyi tavuk ve horoz yetiştiriciliğine gönül verenleri bir araya getirmişti. Türkiye Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Federasyonu tarafından Türkiye’de ikincisi düzenlenen yarışmaya, 800 den fazla 70 farklı ırk süs tavuğu katıldı.

Bize yapılan anlatımla;

Soy ağacı belli olan yumurtalardan alınan kümes hayvanları yarışmaya katılıyordu. Özenli bakım yapıldığı, özel bir yemleme programıyla beslendiği, yıkanması ve temizliğine önem verildiği ayrıntıları vardı.

Salonun eniyi koleksiyonu, en iyi horozu, en iyi tavuğu gibi çeşitli dallarda tavuklar derecelendirildi.

Rengârenk tüyleri ve ibikleri, keskin bakışlarıyla tropik kuşları aratmayan özel cins tavuklar ve horozlar görülmeye değerdi.

Akademisyenlerden oluşan 5 hakem ve 10 asistan tarafından tek tek incelenen kanatlılar ırk standartlarına göre kilosu, kanat ve ayak yapısı, ibik, gerdan ve desenleri,tüy ve göz rengi gibi kıstaslara göre değerlendirme yaparak puanlarını verdiler.

Tavuk yetiştiricileri arasındaki en küçük yarışmacı Ulucaklı Fatih Güneri takdire şayandı.

12 yaşındaki katılımcı, kuluçka makinesi ile aldığı yumurtalardan yetiştirdiği tavukları fuarın son günü açık artırmayla sattı.Genç Güneri aynı zamanda bilgisi, yeteneği ile de usta bir yetiştirici ve iyi bir hakem olma yolunda.

İyi bir uğraşı ve hobi olan kanatlı hayvanların aynı zamanda gelir kaynağı olarak ta düşünebilirsiniz. Çünkü sorduğumuz bir tavuğun fiyatı 7.000 TL idi.

MUHLİS DİLMAÇ, 18 Aralık 2018 / İZMİR

18 Aralık 2018 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?