OYUNUN KURALI, YOK MU SORANI

2019-20 Futbol Sezonu'nda tüm amatör ve profesyonel liglerde uygulanacak futbol oyun kuralları...

KALE ATIŞINDA CEZA SAHASI SINIRI KALKTI

DÜN; Kale atışı (Kaleci veya aynı takımdan diğer oyuncuların kullandığı aut atışı) ve diğer faullerde top ceza alanını terk etmeden, her iki takım oyuncuları topa vuramazdı, atış tekrarlanırdı. Bu yüzden çok olay çıktı, ceza alan hakemler oldu, çok can yandı.BUGÜN; Ceza sahası (alanı) dışına çıkmasını beklemeden oyuncular topla buluşabilecek.OLABİLECEKLER; Kural oturuncaya kadar herkes birbirine bakacak. Soldan sağa aut atışı kullanırken, kaleci veya oyuncu akıllı olacak, yoksa yakın forvet kapar, golünü de atar, kıyamet de işte o zaman kopar, bilmiyorduk, bize öğretmediler derler.SONUÇ; Zaman kaybı ortadan kalkacak.

ÇARPMA DA OLSA GOL İPTAL EDİLECEK

DÜN; Kural net olarak belirleyici değildi, hakemin takdiri, el topa, top ele denirdi.BUGÜN; Bir futbolcu elle gol atarsa, ister kasti oynamış olsun isterse çarpma olsun, atılan gol bundan böyle iptal edilecek. Elle oynamada elin-kolun pozisyonu belirleyici olacak. Omuz hizasından yukarıda ve açıktaki kola çarpan her topa elle oynama verilecek.SONUÇ; İyi oldu belirsizlik ortada kalkacak, el kol vücut uzantısıdır, avantajdır.

PENALTIDA KIPIRDAMAK YASAK

DÜN; Kaleci sağa sola hareket edebiliyordu, sağa sola giderken çaktırmadan arada bir iki öne çıkan, haksız avantaj sağlayan oluyordu.BUGÜN; Kaleci penaltı atışı öncesi hareketlenemeyecek, rakibin dikkatini bozacak hareketler yapamayacak. Öne doğru atlamaları da kısıtlanacak bu ihlaller durumunda atış tekrarlanacak.SONUÇ; Fevkalade bir karar.

OLDUĞU YERDEN SAHAYI TERK EDECEK

DÜN; Özellikle skor olarak önde olan takımın oyuncuları, puan kapmaya yakın deplasman takımı çok yapardı. Bir uçtan diğer uca gider, hem de yürüyerek, zaman geçirir, iten kakan olur, kartlar çıkar, olay olurdu.BUGÜN; Oyuncu değişikliklerinde artık çıkan isimler dördüncü hakemin bulunduğu yerden sahayı terk etmek zorunda olmayacak. Aksi belirtilmediği sürece, o sırada bulunduğu yere göre en yakın yerden saha dışına çıkabilecek.SONUÇ; Skor ne olursa olsun, en yakın çizgiden çık, git duşuna.

HAVA ATIŞINDA TOP SON OYNAYANA

DÜN; Futbolu bilen hakemler, sportmen rakipler böyle yapardı, şimdi ise kural resmileşti iyi oldu. Hakemlerin aklı karışır, fırsat ve açık kollayan futbolcular, gerilim yaratırdı.BUGÜN; Hakem atışında topu olduğu gibi orta yere bırakma devri kapandı. Topla son oynayan takım hangisiyse hakem topu direkt o takıma atacak, bu sırada futbolcular hakemden yaklaşık dört metre uzakta olacak. Böylece topu alan takımın atağına kaldığı yerden başlamak gibi bir artısı olacak.SONUÇ; Topun oyunda kalma süresi artacak.

TEKNİK DİREKTÖRE SARI-KIRMIZI KART

DÜN; Kart gösterilmezdi, işaretle, sözle çıkarlardı. Yaygara olurduBUGÜN; Bundan böyle tıpkı futbolcular için olduğu gibi, teknik adamlar için de kart uygulaması başlayacak. Teknik direktör ya da antrenörlere hakem tarafından sarı ya da kırmızı kart çıkarılabilecek.SONUÇ; Kart gösterilmesi daha iyi.

BARAJA GİRME DEVRİ ARTIK BİTTİ

DÜN; Film o barajda kopardı. Her türlü sahne yaşanırdı.BUGÜN; Bugüne kadar serbest atışlar sırasında savunmadaki takım tarafından kurulan baraja, rakip takımdan oyuncu girebiliyordu. Ne var ki bundan sonra mümkün olmayacak. Hücumdaki takımın oyuncuları baraja en az bir metre uzakta duracak.SONUÇ; Tıpkı penaltı atışı gibi rahat kullanılsın, yetenekli olan golünü atsın, baraj hileleriyle, gol olmasın.

HAKEME ÇARPARSA OYUN DURACAK

DÜN; Hakemin sahadaki taş parçasından farkı yoktu. Şimdi şahsiyet kazanıldı. Hakeme top çarpıp yöne değiştirerek gol olduğu da görüldü. Çok saçmaydı. Orta sahada mesela top hakeme çarpıp yön değiştirirdi, kendi takım arkadaşının önüne düştüğü halde, yine kızardı hakeme.BUGÜN; Topun hakeme çarpması ve bazı belli diğer koşullarda oyun yapılacak hakem atışıyla başlayacak.SONUÇ; Hakemler ‘aman top bana çarpmasın’ diye kendilerini çok kasacaklar, stres olacaklar. Durumdan vazife çıkartan uyanık (!) futbolcular da çıkacak, kendi pas, atak hatasını örtmek için topu hakeme çarptıracak. Olacak bunlar. Kuraldan kuralsızlık çıkaran yine olacak, hayırlısı olsun.

www.haberhüriyeti.com / Metin AYDINOĞLU

29 Temmuz 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi