İzmir’deki Orman yangını için Meclis araştırması istendi

Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüleri, İzmir'deki orman yangınlarının söndürülmesinde ağır ihmal olduğunu belirttiler.

Ege Çevre ve Kültür Platformu Dönem Sözcüleri Alime Yalçın Mitap ve Hüsnü Dilli, “İzmir’deki son orman yangınlarında 500 hektarlık bir alanın değil, 5000 hektarlık bir alanın yandığı tahmin ediliyor” dedi. Yangın söndürmede ağır sorumsuzlukların ve ihmallerin bulunduğunu belirten EGEÇEP sözcüleri, “Yangında zarar görmüş alanlar üzerinde olası madencilik, imara açılma vb gibi girişimlerin kesinlikle karşısında olacağımızın ve böylesi girişimleri engellemek için tüm gücümüzle mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz” dediler.

Açıklamanın tam metni şöyle:

İzmir Karabağlar’da 18 Ağustos Pazar günü öğlen saatlerinde başlayan ve ciddi hatalar ve ihmaller nedeniyle 3 gün boyunca devam ederek Seferihisar ve Menderes’e kadar ulaşan, Urla’da da görülen orman yangını, çok büyük bir doğa yıkımına neden olmuştur.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli 500 hektarlık bir alanın yandığını ifade ederek bu yıkımın boyutlarını gizlemeye çalışmaktadır. Bölgede yapılan incelemelerde çok daha büyük (5000 hektar civarında) bir alanın yandığı tahmin edilmektedir.

Yanan sadece ağaçlar değildir. Ormandaki tüm canlılar hayatını yitirmiştir. Ormanlar, havadaki karbondioksiti emip oksijen üretirler. Yaşam için hayati önemleri vardır.

Yangının söndürülmesi konusunda ciddi hatalar olduğu anlaşılmaktadır.

Yangın söndürmede daha etkili olacağı bilinen THK ve TSK uçaklarının kullanılmamış olması, en azından ağır bir sorumsuzluktur, eksiklik ve ihmaldir. Birçok ülkede kullanılan gece görüşlü helikopterlerin satın alınmamış olması, koruyucu önlem ve hazırlıkların yetersizliği de orman yangınına duyarlı bir ülke için bağışlanmaz bir eksikliktir.

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde 2013’te çıkartılan bir yönetmelikle devreye sokulan “Orman görevli personelinin rotasyonu” nedeniyle bölgeyi, orman içi yol, patika vb geçişlerini bilmeyen -bölgeye yabancı- görevlilerce, müdahalelerde bir çok eksiklikler, yanlışlık ve gecikmeler yaşanmıştır.

Yangınların, çoğunlukla rantı yüksek ya da olası maden sahalarında çıkması da üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu yangınların, gerçekten kasıtlı olup olmadığının çok iyi araştırılması gerektiğini, bundan önceki yangınlar gibi geçiştirilmemesi gerektiğini özellikle belirtiyoruz. Bunun takipçisi olacağız.

Bakan Pakdemirli, daha yangın tam söndürülmeden, yanan alanların ağaçlandırılacağından; ağaç dikmede Guinness rekorlar kitabına girmekten söz ederek, sorumluluğunu örtmeye çalışıyor.

Oysa bir orman yüzlerce yılda yetişiyor. Ağaç dikmekle orman olmuyor. İçindeki tüm yaşamla birlikte orman bir ekosistemdir; tüm canlıların yaşam alanlarıdır. İklim yıkımına karşı en önemli varlıklarımızdır. Yanan, yok edilen ormanların tekrar eski halini alması yüzyıllar sürmektedir.

Ormanlarımızın korunması,önceden koruyucu tedbirlerin alınmış olması ve yangın çıkması halinde en etkili söndürme yollarına hızla başvurulması daha önemlidir.

Yanan/yakılan bölgede zarar gören üreticilerimizin, zeytin, üzüm bağları, meyve bahçesi; küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarla ilgili zararları karşılanmalı; sulama altyapılarına ilişkin hasarlar giderilmelidir.

Gerek bu yangının çıkış nedeni gerekse söndürülmesindeki hata ve ihmaller bir an önce açıklığa kavuşturulmalıdır. Yetkililer hesap vermelidir.

Başta bakan olmak üzere, yangında sorumluluğu ve ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında soruşturma ve Meclis araştırması açılmalıdır.

EGEÇEP olarak bu yangında zarar görmüş alanlar üzerinde olası madencilik, imara açılma vb gibi girişimlerin kesinlikle karşısında olacağımızın ve böylesi girişimleri engellemek için tüm gücümüzle mücadele edeceğimizin bilinmesini isteriz.

21.08.2019

EGEÇEP (Ege Çevre ve Kültür Platformu) Dönem Sözcüleri

Alime YALÇIN MİTAP- Hüsnü DİLLİ

21 Ağustos 2019 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?