Bornova’ya yeni bir çıkış daha

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ni Manisa yoluna bağlayacak 25 metre genişliğindeki yeni ulaşım yolunun çalışmalarına start verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ni Manisa yoluna bağlayacak 25 metre genişliğindeki yeni ulaşım yolunun çalışmalarına start verdi. Yol tamamlandığında araçlar hem Bornova’nın merkezine hem de çevre yollarına, Üniversite ve Hastane kavşaklarındaki yoğun trafiğe takılmadan girebilecek.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımda yaptığı önemli çalışmalar arasında yer alan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ni Manisa Yolu’na bağlayacak üçüncü etap bağlantı yolunun çalışmalarına başlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın katıldığı törenle yol çalışmaları için Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan anlaşma gereği 57. Topçu Tugayı bahçe duvarı yıkıldı.

KAMİL OKYAY SINDIR’A TEŞEKKÜR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ni Manisa yoluna bağlayacak bu çalışmanın büyük bir proje olduğunu ve yıllardır uğraştıklarını dile getirerek, Milli Savunma Bakanlığı, Ege Ordu Komutanlığı nezdindeki temaslarından ötürü eski Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a teşekkür etti. Ankara Caddesi’nin trafik yükünün ağır olduğunu ve buna bir çözüm bulmak istediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, “Bu yol hepimizin hayaliydi. Karşıyaka ve Çiğli’yi çevre yoluna ve Manisa’ya bağlamak için Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi, Buca -Yeşildere aksı için de Homeros Bulvarı yani Uçanyol çok önemliydi. İkisi de İzmir’in trafiğini rahatlatacak en ideal çözümdür” diye konuştu. Yolun 400 metrelik bölümünde kamulaştırmaların devam ettiğini dile getiren Başkan Kocaoğlu, “Kamulaştırmalar bittiğinde Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin genişliğini daha da artırarak Manisa yoluna bağlıyoruz. En sıkıntılı yol olan Mustafa Kemal Caddesi’ni yani merkez çarşımızı transit yol olmaktan kurtarıp daha sakin hale getiriyoruz. Bornova merkezini daha sakin hale getiriyoruz. Bornova merkezinde yapacağımız metro projesi biter bitmez ihalesine çıkacağız. Bu önemli arterin açılmasında emeği geçenlere, kamulaştırma sırasında bize destek olan Bornovalı ailelere teşekkür ediyorum. Bir masa etrafında toplanıp kamulaştırmasını yaptık. Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi yaklaşık bir saat içinde çözüldü. Bunda Bornovalılar’ın mertliği var benim Bornovalı olmam var. Birbirini tanıyınca uzak yakın oluyor ve problemler çözülüyor” dedi.

YÜZME HAVUZU DA OLACAK

Bornova’da Homeros Vadisi düzenlemesi ile Bornova Çayı hattı üzerinde tarihi bir aks oluşturduklarını, Bornova ile Bayraklı arasında Aşık Veysel Rekreasyon Alanı ile kent içinde cennetten bir bölüm yarattıklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu, bu alana önemli sporcular yetiştiren buz pateni salonunun yanı sıra yüzme havuzu yapacakları müjdesini de verdi. Devrin artık sadece hizmet devri olmadığını, var olanı koruma ve sahip çıkma devri olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Devir geleneklerine, göreneklerine, inancına, onuruna, şerefine, haysiyetine sahip çıkma devri. Biz bu konuda belediye başkanlarımızla birlikte haklı, adil yürüyüşümüze, ülkemizden yana olan yürüyüşümüze göz kırpmadan devam ediyoruz, devam edeceğiz. Bunun başında Özel İdare malları, çöp bertaraf tesisi yapılması, ihalelerimizi uzaması var. 11 kilometre olarak devraldığımız raylı sistem hatlarını 2019 yılı Mart ayında 240 kilometre olarak teslim edeceğiz. Türkiye coğrafyasındaki ilk opera binasını Karşıyaka’ya yapıyoruz. Yeni aldığımız vapur ve arabalı vapurlarımız çalışacak. Yeni yapılan fuar ve kongre salonu ile İzmir fuar ve kongre sektöründe Türkiye’nin bir numaralı kenti olacaktır. İzmir, Türkiye’den 2.5 kat fazla büyüyor. Bu büyümeyi İnciraltı planlarıyla birlikte yüzde 15’e çıkarmak mümkün. Çevre, yatırımlarıyla, kültür-sanat, tarihin ayağa kalkması çalışmaları ile sanayisini, tarımını, hizmet sektörünü ayağa kaldıran İzmir, Türkiye’nin vazgeçilmez lokomotif kentidir”.

“HALA AYNI AZİZ’İM”

Siyasette rakiplerin, siyasi parti içinde Aziz Kocaoğlu’nu paçasından çekmek isteyenlerin her zaman olabileceğine de değinen Başkan Kocaoğlu, “Her zaman gazetelerde, basında fısıltı ve dedikodu ile bizi yıpratmaya çalışabilirler. Bizim yıpratılmamız Aziz Kocaoğlu’nun şahsından ve büyüklüğünden gelmemektedir. Ben hepimizin bildiği gibi Mustafa Kemal Caddesi’nde buzdolapçılığı yapan bir arkadaşınızım. Hala da aynı Aziz’im. Bu makamdan geliyor. Makam birileri için siyasi parti olarak ben olduğum müddetçe zapt edilemez görülmektedir. Makam bazıları tarafından ‘bu buradayken bize koltuk düşmez’ olarak görülmektedir. Bu iki ana noktadan kaynaklanıyor. Yani rakipten ve içerden kaynaklanmaktadır. Madem biz bir yürüyüş yapıyoruz, madem doğruya, güzele, aydınlığa yürüyoruz, madem bu kenti ileriye götürmek için yürüyoruz hemşehrilerimiz ve başta Bornovalılar olarak o müdafaayı ve mücadeleyi vermeniz lazım. Sizler zaten hangi dedikodunun bizim üzerimize yapışıp yapışmayacağını biliyorsunuz” dedi. Doğru bildikleri yolda hep birlikte yürüyeceklerinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İzmir, 2011 yılında dünyada 200 metropol arasında kalkınan dördüncü kent oldu. Bunun arkasından 2102 Aralık ayında ‘ayın belediye başkanı’ seçildik. Şu anda 2 bin belediye başkanı arasında yapılan seçimde son 25’e kaldık. Biz İzmir’e hizmet ederek çalışmalar yapıyoruz. Dışarıdan bakan insanlar, yerel yöneticiler değerlendirme yapıyor. Torpilsiz ve iltimassız vatandaş bizi bu makamlara getirdi. Hep birlikte doğruyu göstermek zorundayız. Daha çok çalışıp, daha çok layık olmak durumundayız”.

KOCAOĞLU, ÜLKEMİZİN GURURU

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ise yaptığı konuşmada, yolun hem İzmir hem Bornova için çok önemli olduğunu dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerine çok önemli yatırımlar yaptığına dikkat çekerek, “İlçemize yollar yapılırken metro geldi. Metronun Bornova Merkezi’ne gelmesine bekliyoruz. Alsancak’ın Kordon’u, Güzelyalı orada yaşayanlar için neyse Aşık Veysel Rekreasyon Alanı bizim için odur. Yine ilçemizde spor yatırımları yapılıyor. Biz, Bornova Belediyesi olarak da ayrı çalışmalar yapacağız. Özellikle duvarın yıkılması ile sadece Bornova değil İzmir’in trafiği rahatlayacaktır” dedi.
Atilla, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerelde kalkınma anlayışını ilçe belediyeler olarak yerine getireceklerini söyledi. Atila, “Biz de köylerimizde kırsal kalkınma çalışmalarını yapıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ülkemizin onurudur. Emeği geçen herkese proje için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

1100 METRE OLACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2 etap şeklinde hizmete açtığı Bornova Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’nin İstanbul Caddesi (Manisa yolu) bağlantısı çalışmalarının 700 metrelik bölümü 2015 yılı Mart ayında sona erecek. İZBETON şirketi tarafından yürütülecek çalışmalar 1 milyon 259 bin liraya mal olacak. Bayraklı Smyrna Meydanı’ndan başlayıp Bornova Çevreyolu Kavşağı’na kadar kesintisiz bir bulvar olarak kent içi ulaşımda önemli bir fonksiyona sahip olacak olan yolun üçüncü kısmı 1100 metre olacak. Yol, 528 Sokak ile 467 Sokak kesişiminden başlayarak Malazgirt İlköğretim önüne kadar devam edecek. Yolun 400 metrelik bölümünde kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.

YENİ DUVAR YAPILDI

Yeni açılacak imar yolunun İstanbul Caddesi bağlantısı için Erzene Mahallesi’ndeki 57. Topçu Tugayı bahçe duvarı Milli Savunma Bakanlığı ile yapılan anlaşma gereği 17 metre geri çekildi. 400 metre uzunluğundaki duvar Bornova Belediyesi tarafından yıkılarak yerine 350 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde duvar inşa edildi. Mevcut bahçe duvarının da yıkımına başlandı. Açılacak 1100 metre uzunluğundaki yeni yol, İstanbul Caddesi üzerindeki Topçu Tugayı Kavşağı yönünden Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ne bağlanacak. Böylece araçlar hem Bornova’nın merkezine hem de çevre yollarına, Üniversite ve Hastane kavşaklarındaki yoğun trafiğe takılmadan girebilecek.

30 Eyl 2014 - 15:24 - Belediye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?