Hakemler yaşar iken / Yusuf ERTEM

Buyrun işte size doğru, dürüst, namuslu, onurlu bir hakem, hakkı yenenlerden, olması gereken yere çıkartılmayanlardan, o bir Manisalı.

+16
Haber albümü için resme tıklayın

Buyrun işte size doğru, dürüst, namuslu, onurlu bir hakem, hakkı yenenlerden, olması gereken yere çıkartılmayanlardan, o bir Manisalı.

Allah onu hakem olsun yaratmış.
Çok iyi hakem ama, gözlemcilerden yana yüzü gülmedi.
Yalakalık, el etek öpmek nedir bilmediği için giden vurdu, gelen vurdu.
Hakemlikte bir deyim vardır, eyyam yapmaz, domuzu domuzuna maç yönetir diye.
İşte ta kendisi.
* * *
Ev sahibi ekip yenildiğinde, yerel medya yerden yere vurur.
Seyirci de bol küfür ettiği için, bazı hakemlikten, futboldan bihaber gözlemciler, ‘Hatası vardır en iyisi mi biraz notundan kısayım’ der, adaleti unutur.
Biraz kısmakla kalmaz, resmen korkudan ağaç budar gibi budar.
* * *
Nasıl olsa bazı gittiği yerlerde kamera da yok, geçir gitsin.
Oysa hakemliğiyle oynuyor iblis, farkında değil.
Allah bu ya, sopası yok işte o dimdik ayakta, öteki gözlemciler haritada yok.
İsimlerini de yazarım, gerek yok, reklam olmasınlar.
Vicdanlarıyla baş başa kalsınlar.
O ‘ah’ onlara yeter.
* * *
Manisa Kırkağaç 1954 doğumlu.
Mis kokulu kavunların yetiştiği memleketten.
Çok kavun yediği için midir nedir, pamuk helva gibidir.
Uysaldır, efendidir, sakindir, sinirlerini aldırmıştır.
* * *
Aslında bence değil ama, tek olumsuz tarafı lise mezunu olmasıydı.
Bazıları için pek önemliydi, kendileri Oxford’tan mezun da sanki.
Bu yüzden geride bıraktılar.
Ne alakası var ise.
Diplomayla, adalet dağıtmanın uzaktan yakından ilgisi yok.
Biz ne diplomalılar gördük, tepelere çıktılar.
Ancak hakem değildiler.
* * *
Oysa o sahalara adil, cesur, topu bilen hakem gerek.
Cam çerçevenin içindeki ıslak imzalı kağıt parçası değil.
* * *
2001’den 27 yıl çalıştığı TEKEL’den emekli oldu.
Aslı mesleği gibi hakemliğini de tek el’den yaptı.
Başkalarını bulaştırmadı, aracı koymadı.
Ne yaptıysa kendi yaptı, eğrisiyle doğrusuyla.
* * *
Telefon açıp maç da istemedi, araya dayı da sokmadı.
Köprü geçerken de dayı demek zorunda kalmadı böylece.
Ondan daha yukarılara çıkmadı, çıkamadı, çıkarılmadı.
* * *
Kırkağaç Acar İdmanyurdu’nda top oynadı.
Uzun boyuyla sahalara fazla geliyordu.
1981’de Manisa hakemliğinin duayenlerinden Necmi Temizel, ‘Gel hakem ol’ dedi.
Çok sevdiğim, dürüst, namuslu insan Allah gani gani rahmet eylesin Halil Erdoğan hocamızın verdiği kursa katıldı.
Halil hoca, o tertemiz yüzüyle kurallardan önce, adalet, cesaret, onur aşılardı.
Sevgili Yusuf Ertem hocam da hem kuralları hem de insanlığı hap yaptı, yuttu.
* * *
Türkiye genelindeki devreleri arasında Metin Tokat, Ünsal Çimen, Sefer Altıntaş, Sabahattin Dalgıç, İsmet Dikbaş, Rıza Saraç, Ali Erkan, Mehmet Çayan, Argun Darıcı, Serdar Çakır, Recep Kesici, Reşat Çağan gibi birçok isim yapmış hakem var. Bereketli devre yani.
* * *
Türk hakemliğine çok sayıda hakemi kazandıran, hakemliğin lokomotiflerinden Manisa’da bulunmaktan her zaman gurur duyduğunu ifade ediyor.
1984-85’de Yan Klasman’da başladı, 1989-90 sezonunda (A) Klasmanı’na yükseldi.
1 yıl sonra (B) Klasmanı’na düştü veya düşürüldü, artık orasını Allah biliyor, iş öteki tarafa kaldı, asıl maç da, hakem de orada, çok zor geçecek besbelli.
Play-Off gibi.
Tekrarı da yok, tatil de edilmeyecek, hükmen yenik kararı da çıkmaz.
* * *
Not tutmuş toplam 595 maça çıkmış, hakemliği süresince.
Hakemliği bilmeyen için şöyle bir istatistik yapalım.
595 çarpı 90 dakika eşittir, bu kadar süre zarfında yan, dik, çapraz koşmuş.
Hep açık alanlarda haliyle.
Yapılabildiyse her seferine sayalım 595 kez duş demek, tam bir sağlık.
Her maç için 3 kez antrenman yapılsa, 1600 küsur kez egzersiz demek.
Bir o kadar duş demek.
Kısacası sağlık demek.
Hakemliği birkaç edepsizin kirli ağzı yüzünde seçmeyip ‘Küfür ettirmem anama, babama’ diyenler çok şey kaçırdığının farkında değiller.
* * *
Desteğini esirgemeyen, her zaman yanında olan eşi Ayşe hanım, Ayşe Ertem, Yusuf hocamız sahadayken o da evde merakla geleceği saatleri iple çekti.
80 doğumlu kızı Duygu, Ada Defne adında dünyalar güzel bir torun armağan etti.
82’li Tunahan Ertem, Celal Bayar Üniversitesi Spor Yöneticiliği mezunu.
Tunahan da Demir’i verdi dedesinin kucağına.
Evin küçüğü İpek 2004 doğumlu, 4.sınıfa gidiyor.
Tunahan Ertem de 10 yıl hakemlik yaptı, soğudu, yapmayı düşünmüyor artık.
* * *
Eğer bunu da bölgesel yarış olarak farz edersek.
Manisa hakemliği, İzmir hakemliğini ha geçti ha geçecek.
Bu İzmir’in kötü olmasından değil.
Manisa’nın her geçen gün daha iyiye gitmesinden.
Boynuz kulağı geçti.
Desek yeridir.
Helal olsun.
* * *

MANİSA HAKEMLİĞİN BEŞİĞİDİR

Bir de Manisa hakemliğini Yusuf hocamızdan dinleyelim,
”Herkes Manisa’da hakemliğin neden bu kadar geliştiğini merek eder. Hiyerarşinin en mükemmel uygulandığı ildir Manisa. Yanlış anlaşılmasın. Şimdiki yakalalıktan bahsetmiyorum.”Yıllardır hiç aksatılmadan devam eden bir pazartesi toplantısını Necmi abi yönetiyordu. Eğitimin devam ettiği bir anda ilimize yeni gelen ve İl gözlemcisi olan İl Emniyet müdürü salona girdi. Selam verip kendisini tanıtarak yöneticilerin masasına oturdu. Necmi abide kendisine hoş geldiniz diyerek yanında oturan bu şahsa “Sayın müdürüm. Aramıza hoş geldiniz. Ancak sizi salonun şurasına alayım. İl gözlemcilerinin oturma düzenindeki yeri orasıdır. Siz emniyet müdürüsünüz fakat burada il gözlemcisi sıfatıyla bulunuyorsunuz” deyip kendisini oraya davet etti. Müdür de büyük bir şaşkınlık, fakat işin ciddiyetini benimsemiş olarak, “Özür dilerim bilmiyordum” deyip gösterilen yere oturdu. Bilmem gençler bir şeyler çıkarabilir mi ? Şimdi ben gözlemci seminerine katılıyorum. Açılış konuşmasını yapan zevat, orada herkes Ulusal Gözlemci sıfatıyla bulunmasına rağmen “Hoş geldiniz sayın milletvekilim, hoş geldiniz arkadaşlar diye söze başlıyor. İşte aradaki fark. Bilmem anlatabildim mi ?”.
* * *
Biz anladık Yusuf hocam da.
Anlaması gerekenler anladı mı acaba ?
* * *

ÜÇ GÖZLEMCİ RAPORU 3 MAÇ ÖDÜL

1988-89 sezonunda Hilmi Ok başkanlığındaki MHK bir karar alır.
2.Lig müsabakalarında en az 3 gözlemciden bir üst klasmanda görev alabilir raporu alanlara, 1.Lig’de görev verileceği açıklanır.
Yusuf Ertem de alır 3 raporu alnının teriyle kapar maçı.
1 Mayıs 1988’de Sakaryaspor-Boluspor, ardından Bakırköy – Adanaspor ve de Konyaspor – Trabzonspor müsabakalarında (B) klasmanı hakemi olarak görev yapma onuruna erişir.
Alnının akıyla ayrılır.
* * *

GÖZLEMCİNİN İSMİNİ VERMEYECEĞİM

”B klasmanında iken Alsancak stadında Altınordu – Kırklareli müsabakasında görevli idim. Müsabakayı çok sayıda hakem arkadaşım da izlemişti. Müsabaka bizim açımızdan son derece iyi geçmişti. Kırmızı kartlar, penaltılar ne ararsan vardı. Maç sonrası izleyenler de çok iy bir müsabaka çıkardığımı söylediler.Ancak ne var ki gözlemci notu gediğinde şok olmuştum. Notum 68, eskiler bilir çok kötü bir not. Yapacak hiç bir şey yok. Ancak her şerde bir hayır var derler ya, işte öyle ben hastalar oldum. Notuma kimse inanmıyor. Aradan 2 hafta geçti, ev telefonum çaldı. Karşımda Hakem işleri müdürümüz sevgili Özcan Ergül abimiz. Ne var ne yok diye beni yokladı ben de ne olsun biliyorsun abi dedikten sonra “Üzülme aslanım. Her şey düzelir gibilerinden beni teselli ettikten sonra hazırlan bu hafta görevin var, dediyse de abi gırgır geçme dedim. Yok aslanım 1.Ligde görevin var Sakaryaspor-Boluspor müsabakasında görevlisin dedi ve maç tebligatını yaptı. O anki heyecanımı ve mutluluğumu anlatamam.B Klasmanındaydım ve 1.Lig maçına çıkacaktım. Neyse maç iyi geçti. Yüzümüz güldü. Sonradan öğrendik ki Alsancakta o zaman TFF bürosunda bir iş için bulunan hocaları hocası Nurlar içinde yatsın İbrahim Onuk hocamız tesadüfen beni izlemiş ve çok beğenmiş. Ankara’ya döndüğünde Sevgili Talat hocama “Talat İzmir’de bir çocuk izledim. Harika maç yönetti. Bunu değerlendirin ” demiş. Maçı öyle almışız.Tabii ki gözlemciyi soracak olursanız, ismini vermeyeceğim, o maç son maçı oldu. Gençler ders çıkarır umarım”
* * *

14.KAT’TAN MAÇ İZLEDİ NEVZAT TANSUK

”İzmir bizim için de vitrindi ve çok maça çıkıyorduk. Karşıyaka sahasında bir Karşıyaka müsabakasında çok soğuk bir hava ve çamur zeminde yönettiğim bir maç sonrasında ve yine gözlemcimizden (İzmirliydi, notu çok kıt idi sonra oğlu da hakem oldu. Şimdi bıraktı galiba) zayıf aldığım maçın sonrasında Yardımcılarımla birlike sahadan çıktık biraz ilerlediğimizde bir apartmanın önünde kaldırımda birisi bizi bekliyor. Tam yaklaştığımızda Çocuklar bir dakikanızı alabilir miyim dedi. Baktım çok kibar top sakallı bir beyefendi.” Çocukar 45 dakikadır sizi bekliyorum. Sadece sizi tebrik etmek için” dedi ve kendisini tanıttı. Mekanı cennet olsun “Ben Nevzat Tansuk dedi ” İlk defa orada görmüştüm” Sizi bu apartmanın 14.katından izledim ve çok beğendim. Kim olduğunuzu bilmiyorum.”dedi bende arkadaşlarımı ve kendimi tanıtıp Manisalıyız dediğimde “Tabi ya şimdi anlaşıldı” deyip bizleri öptü. O anki mutluluğumu tarif edemem Nevzat Tansuk gibi bi hoca bizi 45 dk.bekleyip tebrik etmişti. Hakkını helal et Nevzat Hocam’…
* * *

BALDIZININ ADINI BİLİYORUM, ÇIKMIŞTIK

”1989-90 sezonu A klasmanındayım fakat yıl içinde ancak bir maç alabildim.(Bursaspor-A.D.Spor) yıl sonu sınavları yapılıyor. Kesin düşeceğim, zira maçım 1 tane. Yıl ortasında Değişen Hilmi Ok MHK’sı yerine Tayyip Çalışlar MHK’si geliyor.Yıl sonu mülakat sınavına Beylerbeyi tesislerinde giriyoruz. Mülakata Ahmet Akçay abimizle birlikte girdik. Tayyip Çalışlar MHK’sı topluca karşımızda bizi mülakat ile sınıyorlar. Ahmet abiye havadan sudan sorular soruyorlar, sıra bana geliyor. Beni düşürecekler ya. Sevgili Mazhar Kerestecioğlu bana “Yusufçuğum bize genel kültür sorusunun cevabı olarak, İspanya Başbakanının hanımının ismini söyler misin diyor.Ben de çok sinirlenmeme rağmen omları tiye alarak “Hanımın ismini bilmiyorum, ancak baldızının ismini biliyorum ” diyorum. Şaşırıyorlar. Baldızının ismini nereden biliyorsun dediklerinde de “Bir zamanlar onunla çıkmıştım” cevabını veriyorum. Salomda buz gibi bir hava esti, bana teşekkür edip bizi uğurluyorlar. Ahmet abi dışarı çıkınca bana sarılıp öpüyor.”Yusuf ben hayatta böyle bir cevap veremezdim diyor. Abi sen üzülme zaten beni düşürecekler önemli değil diyorum. Ne acıdır ki o sezon aldığım tek maç olan Bursa-Adana D.S. maçının gözlemcisi Mazhar Kerestecioğlu idi ve notumda 96’ydi”…
* * *

SOTESSPOR – YENİ TURGUTLUSPOR

Klasmanda, profesyonel ligde ilk maçı İbrahim Aksoy, Talat Görece, Yusuf Ertem üçlü olarak çıktıkları Soma Sotesspor – Yeni Turgutluspor derbisi.
* * *

DERWALL CENTİLMENLİĞİ GÖSTERDİ, ŞAŞIRDIK

‘Bir yıl yan klasmanda kaldıktan sonra, ertesi yıl (C) klasmanına çıktım, ilk orta müsabakam 16.11.1985’de Yusuf Kurtulmuş ve Hasan Küsbeci ile Sarayköyspor Fethiyespor maçı. İlk büyük müsabakam 18.3.1987’de Eskişhirspor-G.S (3-0) Türkiye kupası o zamanki ismiyle Federasyon Kupası N.Temizel-M.Kemal Can-Yusuf Ertem, bu müsabaka benim hatıralarım arasında çok önemi olan ve o ana kadar çok ama çok heyecan ve korkuyu bir arada yaşadığım maçtı.Bir gün önce Eskişehire hareket ettik.Akşam yemeği sonrası biraz dinlenerek odalarımıza çekildik. Gece Necmi abi beni uyandırdı. Ateşler içinde yanıyordu.”Yusuf çok hastayım, galiba maça çıkamayacağım dedi. Bir anda yıkılmıştım.İlk defa üç büyük takımdan birinin maçına çıkacağım gece maçın hakemi hastalanmıştı. Sabaha kadar uyumadım. Gözüme uyku girmedi. Ya Necmi abi iyi olmazsa, ya maçı alırlarsa diye içim içimi yedi. Sabah kalktık, pencereden dışarıya bir baktım ki her taraf bembeyaz kar. Hemen Necmi abiye doktor çağırdık bir kaç iğne ve ilaçlarla ayağa kaldırdık doğru stada, stadın temizlenmesi lazım yoksa maç oynanmayacak. Benim ayaklarım titriyor ya maç oynanmazsa diye, tüm imkanlar seferber edilerek, saha maç saatine yetiştirildi ve maç oynandı. GS 3-0 mağlup oldu ve kupadan elendi.A ncak o yıl Türkiye’ye gelen ve bana göre Türk futboluna büyük katkılları olan mekanı cennet olsun Derwall takımı yenilmesine, elenmesine rağmen hakem odasına gelerek bizleri tebrik etti. O zamana kadar böyle birşey görmediğimizden hepimiz bir şaşkınlık geçirdik. Şimdi Türk futboluna hizmet edenleri düşünüyorum da çok ekmek yememiz lazım çoooook’…
* * *

TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY TRİBÜNDEYDİ

‘Bir de bende çok büyük anısı olan 15.Mayıs.1988 tarihinde Torbalı’da yönettiğim ve Torbalıspor’un Ayvalıkgücü ile berabere kalarak ligden düştüğü müsabakaydı. Torbalıspor ligden düşmesine rağmen bize en ufak bir tepki olmadan müsabakayı tamamladık. Tabii önemli olan bizim başarımızdan çok bu müsabakayı izleyenler arasında Büyük usta taçsız Kral Metin Oktay’ın da bu müsabakayı izlemiş olmasıydı. Çok ama çok güzel bir anıydı’
* * *

FADIL AKSOY’A ALLAH RAHMET EYLESİN

‘İlk maçıma Manisa’da çıktım, hakemim İbrahim Aksoy idi. İlk düdük maçıma da Akhisar’da çıktım ve yardımcılarım Rahmetli Fadıl Aksoy abimiz ve Esat Eriş di. O maçta çok heyecanlıydım. Çoğu hakemin ilk maçlarında olduğu gibi benim de kronometrem her nasılsa durdu ve maçı yardımcılarımın yardımıyla bitirdiğimi hatırlıyorum’.
* * *
Hakem olarak hiç maça çıkmadık beraber.
Hiç gözlemci olarak gelmedi.
Daha önce de belirtmiştim.
Hakem camiasında hiç bir şey gizli saklı kalmaz.
Herkes birbirini tanır, diye.
* * *
Hakemlikte hakkını alamadı, vermediler.
Ama o.
Adı gibi.
Maçının, futbolcularının hakkını verdi.
Hak yemedi.
Çünkü o bir Yusuf Ertem.
Çünkü O’nun adı Yusuf.
Hakkı yenir.
Ama asla.
Hak yemez.
Hakkını verir.

www.haberhürriyeti.com / Metin AYDINOĞLU

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

23 Eyl 2014 - 17:09 - Yazarlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

02

yahya diker - Yusuf Ertem Manisa’nın çok değerli hakemlerinden biri olup,Necmi abiyle birlikte çok önemli maçlarda başarılı olmuş bir arkadaşımızdır.Her zaman sakin kişiliği,cana yakınlığı ve saygısı ile hakem camiasında önemli bir yeri olmuştur.Haber Hürriyeti yazarı sn.Metin Aydınoğlu,yaptığı bu çalışmalar ile arkadaşlarımızı hatırlamamızda önemli bir görevi yerine getiriyor.Kendisine teşekkür ederim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 17:09
01

yakup - Yusuf hocam gerçekten öyledir çokta yazık etmişler ama ne ilk nede son oldu bu haksızlıklar Türkiye rekoru belki de dünya rekoru bende şuan için klasmana çıkıp iki yıl klasman gözüküp hiç maça çıkamadan klasman düşen tek hakemimdir. içimin yandığı tek şey ise düşme sebebini kime sorduysam bulamadım aklımda tek kalan cümle ise yunus hocanın bana senin başına gelen binde bir olur demesiydi şuan tek düşündüğüm ise hakem camiasında yetim kaldım sahibim olmadı. Tek tesellim ise çok arkadaşım ve adam gibi adam olan bir çok kişiylede karşılaşmam olması.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 17:09


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?