KİRLİ SİYASET ETİK VE AHLÂKİ DEĞİLDİR

Siyasetin giderek etkinliğinin dünyada azalmaya başlayacağını her fırsatta belirtiyoruz. Günümüz anlayışına göre uygulanan dünya siyaset ve politika sistemlerinin gereksizliği ve eskimiş hali, toplumları mutsuz etmeye devam etmektedir. Sadece salt çoğunluğa dayanan yönetim anlayışının yerini bir doğruluk sistemine bırakması olasıdır. Bunun etik ve ahlâki değerler üzerinde kurgulanmış bir sistem olacağını söylemek de mümkündür. Halen mevcut siyaset …

Siyasetin giderek etkinliğinin dünyada azalmaya başlayacağını her fırsatta belirtiyoruz. Günümüz anlayışına göre uygulanan dünya siyaset ve politika sistemlerinin gereksizliği ve eskimiş hali, toplumları mutsuz etmeye devam etmektedir. Sadece salt çoğunluğa dayanan yönetim anlayışının yerini bir doğruluk sistemine bırakması olasıdır. Bunun etik ve ahlâki değerler üzerinde kurgulanmış bir sistem olacağını söylemek de mümkündür.

Halen mevcut siyaset anlayışlarının hızla kirlendiğini gördüğümüzde, olması gerekenin aslında bu olmadığını fark ediyoruz.

Birbirinin eksik veya hatalı gördüğü yönlerini sürekli eleştiren, adeta damgalayacak tarzda konu malzemesi haline getiren, dedikoduların etkisinde kalmış, kazanmak için her yolun denendiği, dürüstlük ve iyi niyetin göz ardı edildiği anlayışların doğru düzgün bir siyaset anlayışı olmadığını vurgulamak gerekiyor.

Siyasetin etik ve ahlâki değerleri diye sıklıkla bahsedilen konunun yeri gelmişken bir kez daha gözden geçirilmesi gerekmektedir. Politikanın çok yüzlülüğü, siyasetin sadece parmak hesabına dayandırıldığı sistemlerin etik ve ahlâki unsurlara sahip olması beklenemez.

Bu nedenledir ki, halen mevcut siyaset sistemlerinin yalana, yanlışa, kötüye dayandırılmaması önemli bir çaba olacaktır.

Ancak, artık dünya toplumları temiz siyasetten çok, temiz ve doğruya dayalı yeni yönetim sistemlerinin arayışına girmiş bulunmaktadır. Yapılan her bir kirli siyaset anlayışı toplumların siyasetten beklentisini ve inancını daha da azaltmaktadır.

Birbirini acımasızca eleştiren, bağırıp çağıran, emirlerle yönetim planlayan, kirli siyaseti sürdüren, iftira, dedikodu ve itibarsızlaştırma üzerinden giden siyasetin yönetimlerde söz sahibi olmaması gerektiği, toplumların böyle yönetimleri artık hak etmediklerini düşündükleri bilinen bir gerçek haline dönüşmeye başlamıştır.

Etik ve ahlâki değerleri önemseyen, akıl, bilim ve vicdanı rehber alan, yeteri kadar hukuk ile hareket eden, eski siyasi sistemlerin kötü yönlerini barındırmayan yeni bir anlayışa doğru ilerliyor dünyamız.

Sevgi ve saygıyla…

18 Mart 2019 - Yazarlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?