YETER Kİ GÜVEN VER ALEME!

Güven sağlayıcı tedbirleri alma yönünde adımlar atılmaya başlanmalı.

Herşey ekonomide bitiyor.

Koskoca Türkiye Trump’ın attığı bir tweet ile batmaz.

Şöyle;

Dolar 2018 şubatında 3.76 TL düzeyinde idi. 6 ay geçiyor, 7 TL’lerde. Bu baskıya hiç bir gelişmekte olan ülke dayanamaz.Hammadde ithal girdisi %60’ın üzerinde olan imalat sanayisi, kapasitesinin sadece %54’ünü kullanıyor. Sonuç işsizlik, borçların ödenememesi, yüksek maliyet ve öz kaynak erimesi. Döviz patlaması ile neredeyse 1,5 Trilyon TL’ye yükselen reel sektör borçlarının ödenmesinin imkansızlığı.

Son 3 senedir EBİT öncesi toplam karı 97 milyar TL olan, ama bir anda katlanan bu borca özel sektör nasıl dayanır ve ayakta kalır? Özel kredi yapılandırmaları, 2017’de reel sektöre pompalanan 240 + 70 Milyar TL can suyu kredileri ise özel sektör krizini sadece ertelemektir.Piyasalarda ki belirsizlik ve güven bunalımı kışa doğru yerini durgunluğa (resesyona) bırakacaktır.

Resesyon başlangıcı ile yüzde 20’lerin üzerinde seyir edecektir.Tartışmalı İşsizlik rakamları artmaktadır. İnşaat sektöründeki daralma ve durgunluk mevcut işsiz sayısına 1,5 -2 milyon yeni işsiz daha ekleyebilecek boyuttadır. Dış ve iç kredilerin pompaladığı 2-3 milyon arası konut fazlası, reel faizlerin %23-25’lerde seyir ettiği bir ortamda kime satılacaktır? Palyatif tedbirlerle finans sektörünü zora sokmaya devam edenİnşaat kredilerinin geleceği meçhuldür.Tüm dövize bağlı borçların çok büyük bir bölümü enerji sektöründe Sanayisi %54 kapasite kullanan bir ülkede üretilen enerji kime satılacaktır?

Bilhassa maliyeti %40 artan doğal gazdan enerji üretimi yapanlar, aldıkları kredileri nasıl geri ödeyeceklerdir?Gelecek bir yıl içinde 180 milyar dolar dış borç ödemesi var. 57 milyar dolar bütçe cari açığından hiç bahsetmeyelim.

Yani Türkiye her ay biryerlerden 20 milyar dolar borç bulmak zorunda. Türkiye içi öz kaynaklarda bu para yok. Bu para uluslararası piyasalardan sağlanacak.Ancak yine burada başka bir sorun ortaya çıkıyor. Türkiye’nin Uluslararası borç RİSK sigorta primini gösteren CDS notu 494 puanda. İflas etmiş Arjantin’in bile CDS PUANI 434. Bu puan ile uluslararası piyasalardan para bulmak çok zor ve maliyetli.

Hükümet, çok acil sert ekonomik tedbirlere yönelme eğilimindedir, küresel güven sağlayıcı tedbirleri alma yönünde adımlar atılmaya başlamıştır.

Hükümetin Fransa ve Almanya ile görüşmeleri, 2002-2007 arası yoğunluktaki AB hedeflerine geri dönülme çabaları ortadadır.
Yönetim uluslararası piyasalarda güveni tekrar tesis için Damat Maliye Bakanını bile başka bir göreve verebilir.

Arjantin gibi İMF ile anlaşma şehir efsanesi olarak kalacaktır. İMF ile bir anlaşma Siyasi iktidarın sonu olur. Hükümet dış Kredilerin yapılandırılması ve güven tesisi için IMF ile anlaşma dışındaki tüm tedbirleri alacaktır.

İç siyasi dengeler açısından bütün suçu ABD ile Trump’a yıkmak en kolay bir yöntem.

Ancak dünyanın17.ciekonomisi, koskoca Türkiye Trump’ın attığı bir tweet ile batmaz.

DR. AHMET GÜLER

31 Ağustos 2018, İZMİR

31 Ağustos 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?