İTOKENT’in arıtma suları sivrisinek üretim merkezi oldu

İzmir Ticaret Odası’nın öncülüğünde kurulan Urla’daki İTOKENT Kooperatifi’nin arıtmasından çıkan atık sular, tesislerde kullanılması gerekirken, derelere deşarj ediliyor. O sular da çukurlarda birikip, tam bir sivrisinek üretim merkezine dönüşüyor.

İTOKENT’İN ARITMA SULARI

SİVRİSİNEK ÜRETİM MERKEZİ OLDU

İzmir Ticaret Odası’nın öncülüğünde kurulan Urla’daki İTOKENT Kooperatifi’nin arıtmasından çıkan atık sular, tesislerde kullanılması gerekirken, derelere deşarj ediliyor. O sular da çukurlarda birikip, tam bir sivrisinek üretim merkezine dönüşüyor.
++++++++

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan’ın, “İzmir Büyükşehir metropolde ve kıyı bandında haşere ve sivrisinekle mücadele de sınıfta kaldı” sözleri gündeme damga vurdu.

Doğan’ın eleştirilerine cevap veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bizim dışımızda arzu eden belediye başkanları da gerekli katkıyı yapıyor ve ciddi bir sorun yaşanmıyor” dedi. Kocaoğlu’nun sözlerine destek veren Büyükşehir Meclisi Başkanvekili CHP’li Sırrı Aydoğan da, “Torunumun okul projesi için sivri sinek bulmamız gerekiyordu. 30 ilçeye haber verdik sivrisinek bulamadık” dedi.
Aydoğan’ın sözleri meclis sıralarında gülüşmelere neden olurken, AK Parti Meclis Üyesi Ali Kökoğuz da, “Torununuz Florida da mı yaşıyor?” sorusunu yöneltti.

AYDOĞAN URLA’YA GELSİN

Sivrisinek tartışması kulislerde konuşulmaya devam ederken, Urla’dan arayan bir okuyucumuz, “Sayın Sırrı Aydoğan’a müjde verin. Urla’da sivrisinek üretim merkezi var. Torunu için üzülmesin. Sivrisinekler geceleri serenatla kan emip, gündüzleri sieste yapıyor” dedi.

BİZZAT GÖZLERİNİZLE GÖRÜN

“Başkan Kocaoğlu’nun ilçelerde de haşere ve sivrisinekle mücadele ediliyor” sözlerini hatırlattığımızda, Sivrisinek üretim merkezinin yerini tarif edip, “İnanmıyorsanız Urla’ya gelin kendi gözlerinizle görün. Hatta kameralarınızı getirin, durum tespitini yerinde yapın” çağrısında bulundu.

“AŞKOLSUN, UYAR BAŞKAN”

İzmir gündemini meşgul eden, tatilcilerin kabusu olan haşere ve sivrisineklerle ilgi ihbarı incelemek üzere gittiğimizde, torununun okul projesi için sivrisinek arayan Büyükşehir Meclisi Başkanvekili CHP’li Sırrı Aydoğan’a müjdeyi biz verelim istedik.
“Sayın Aydoğan Urla İTOKENT’in 100 metre ilerisinde arıtma sularının deşarj edildi bir yer var. O yerden itibaren eğer Urla sahiline kadar uzanan dere boyunca yürürseniz, torununuz için gerekli sivrisinekleri bulabilirsiniz. İstediğiniz kadar toplayıp, deney için okuluna götürebilirsiniz. İsterseniz yanınıza Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ı da alıp, “Aşkolsun Başkan Uyar, ilçendeki sivrileri benden gizliyorsun. Oysa ben birkaç tane alıp torunuma deney yaptıracaktım. Urla’da binlerce Sivri varken benden bunları saklamana üzüldüm, hatta hicap duydum” diyebilirsin.

İbrahim IRMAK

Çevre konusunda her türlü ihbarı, duyarsız çalışmaları ve resimleri bize iletebilirsiniz. Tabii güzellikleri de.

iirmak@haberhurriyeti.com

Tel: 0533 414 24 57

SİVRİSİNEK ÜRETİM

MERKEZİ KİMİN?

İzmir Ticaret Odası’nın katkılarıyla Urla Karamersinlik Mevkii’nde kurulan bir kooperatif olan ve 1000’er metrekare bahçe üzerine 246 ev, spor sahaları, yüzme havuzları, parklar ve gezinti yollarından oluşan İTOKENT’in arıtma sularının bırakıldığı derede biriken suların, sivrisineklerin üremesine neden olduğu belirtildi. Sıcak yaz gecelerinde de çok pis bir koku yayan bu derede sinek ve haşere oluşumunun önlenmesi için formülün bulunduğu belirtildi. Bu formülün temiz olduğu ileri sürülen atık suların denize kadar tahliye borularıyla götürülmesi gerektiğini belirten semt sakinleri, tahliye borusu döşeyemiyorlarsa en azından şimdilik beton kanallar yapsınlar. Oraları da sık sık ilaçlasınlar” dedi.

BAŞKAN UYAR, UYUYOR MU?
Atık suların dereye boşaltılmasını Büyükşehir Belediyesi’nin izin verdiği belirtilirken, sivrisineklerden şikayetçi olan vatandaşlar, “Madem izin verdiler, o zaman İZSU Kanal Şube Müdürlüğü o suların çevreye zarar vermeden tahliyesini sağlasın. Eğer İZSU izin vermedi ise o zaman da İTKOKENT Kooperatifi arıtmadan çıkan sularını denize kadar ulaştıracak bir formül bulsun” dedi.
Sibel Uyar’ın oylarıyla Başkan seçildiğini ama Urla’nın sorunlarından habersiz olduğunu da belirten vatandaşlar, “Başkanlar önce seçildikleri yerdeki sorunları çözsünler. Urla’da alt yapı, yol ve ulaşım büyük sorun. Çalgıyla, galgıyla festivalle uğraşılacağına önce sorunlar çözülsün. Algı yönetimi şov yaparak olmaz. Sivrisinekle, haşereyle mücadele benim değil, Büyükşehir’in görevi demekle de olmaz. Büyükşehir’in yetişemediği ya da gözden kaçırdığı Urla’daki işlerin takipcisi Başkan Uyar olacak. Sorunlar çözülmezse gelecek seçimde koltuğu rüyasında bile göremez” dedi.

İTOKENT ARITMA SUYUNU

BİTKİ SULAMASINDA

NEDEN KULLANMIYOR?

URLALI vatandaşlar, atık suları oluk oluk dereye boşaltan İTOKENT yönetimine “Bu suların temiz olduğunu ileri sürüyorsunuz. O halde bunları neden İTOKENT’teki bitkilerin sulamasında kullanmıyorsunuz” dedi. “Arıtmanız suları tam olarak arıtamıyor mu?” diye de konuşmaya devam eden vatandaşlar, “İTOKENT’ten oluk oluk dereye akan ve sulamada kullanılacak kadar temiz olması gereken arıtma suları, yoksa temiz değil mi?” diye sordu?

SİVRİSİNEK

Sivrisinek, çift kanatlılar (Diptera) takımının Culicidae familyasından kan emici zararlı böceklerin ortak adıdır. Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesleriyle kolayca tanınan, ince uzun bacaklı böceklerdir.
Sivrisinekler tam başkalaşımlı böcekler olup 4 evreden geçerler: Suda geçen yumurta, larva, pupa evreleri ile karada geçen ve ergin evre.

ÜREME İÇİN SU BİRİKİNTİSİ YETERLİ

Sivrisinekler doğru bilinenin aksine kışın da hangi evrede olursa olsun yaşayabilir. Yumurtadan çıkan sivrisinek yavrularının (larva ve pupa), büyüme evrelerini tamamlayabilmeleri için küçük bir su birikintisine ihtiyaç duyar. Bu, çamurlu bir yağmur suyu, bataklık, çeltik, havuz suyu ya da teneke kapta birikmiş bir su olabilir. Ancak durgun sular sivrisineklerin tercih sebebidir. Çünkü bu sular, içerdikleri fotosentez yapabilen bitki öbekleri sayesinde, oksijence zengindirler. Sivrisinek yumurtaları su bulunan her ortamda gelişebilirler.

HASTALIK BULAŞTIRIR

Bir sivrisineğin kan emmek için konukçusunu nasıl bulduğu tam olarak bilinememektedir. Kanda bulunan aminoasitlerin, eminlerin ve amonyağın karışımı cezbedicidir.
Sivrisinekler kan taşıdıkları için hastalık bulaştırma riskleri vardır. Örneğin sarı humma, fil hastalığı ya da sıtma gibi parazit hastalıklarını taşıyabilirler.

KANI NASIL EMER

Sivrisinekler ince bir boruyu deriye geçirerek kan emmez. Bu kan emme esnasında muhteşem bir sistemi devreye sokarlar. Ağız altlarında bulunan 2 tane tüp ve 2 tane küçük bıçak vardır. Önce bu bıçaklarla deriyi keserler ve açılan küçük yaradaki kan pıhtılaşmasın diye ilk tüpü bu yaraya salarlar. Bu tüp içindeki tükürük kanın pıhtılaşmasının önüne geçer. Zaten bu ilk tüpte yer alan salya nedeniyle sivrisineklerin soktukları yerler kaşınır. Ardından 2. tüpü yaraya sokar ve kanı bu tüp aracılığıyla alır. Bu işlem kısa sürer. Sivrisineklerden korunmak istiyorsanız teniniz kuru olmalıdır.

25 Temmuz 2016 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi