Danıştay, İade-i İtibar kararı verdi

''Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına verilen Devlet Nişanları'nda aldırılması; haklı makul, somut ve kabul edilebilir bir nedene dayandırılmamaktadır'' hükmüne bağlandı.

Yönetmelikte 15 Aralık 2013 günü yapılan değişiklikle Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’ndan kaldırılan Atatürk kabartması Danıştay İdari Dava Mahkemeleri kararı ile geri geldi.

Yönetmeliğin uygulamaya geçmesinin ardından 27 Nisan 2016′ tarihinde dönemin Türk Kamu Sen Genel Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk’un yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay’da açtığı dava 1o. Dairece görülmüş, iptal kararı çıkmıştı. Danıştay 10. Daireasi’nin iptal kararına Başbakanlık Hukuk Müşavirliği itiraz etmiş ve temyize taşımıştı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da 10 Ekim 2018 günü temyiz oturumunda 10 Ekim 2018 günü, 10. Daire’nin kararını yerinde buldu. Nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılmasına hükmetti.

KARARIN YAZIMI GECİKTİ

Karar alınmasına rağmen, gerekçeli karar uzun süre yazılmadı ve taraflara tebliğ edilmedi. Gecikme “Atatürk’ün kabartmasının kullanılması yönünde oy kullanan bir üyenin oyunu değiştirmesi için baskı yapıldığı” yorumlarına yol açtı. Ve sonunda karar kaleme alındı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda alınan kararda şöyle denildi:

“Uluslararası dostluğun gelişmesinin sağlanması amacıyla ülkelerin devlet başkanlarına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına verilen Devlet Nişanları’nda, Anayasa’nın sözüne ve ruhuna uygun olarak Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk kabartmasının kaldırılması yönünde yapılan yönetmelik değişikliğinin, haklı makul, somut ve kabul edilebilir bir nedene dayandırılmamaktadır.Bu durumda, Devlet Nişanı’nda yer alan ‘Atatürk kabartması’nın kaldırılması anlamını taşıyan düzenlemenin Anayasal hükümler karşısında eksik düzenleme niteliğinde olması nedeniyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.”

07 Ocak 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?