Hindistan’da 620 Km. Kadın Duvarı kuruldu

Bir Hindu tapınağına yüzyıllarca süren "adet görme (menstrüasyon) çağındaki" tüm kadınlara yasaklamasına karşı güçlerini birleştirdiler.

Tahminen5 milyon kadın.

Cinsiyet eşitsizliğini protesto etmek için bir insan zinciri oluşturdu dün Hindistan’da.

Bir Hindu tapınağına yüzyıllarca süren “adet görme (menstrüasyon) çağındaki” tüm kadınlara yasaklamasına karşı güçlerini birleştirdi.

Hinduizm, menstrüasyon yapan kadınları kirli olarak görür ve onların dini törenlere katılmalarını engeller – ancak çoğu tapınak, kadınların geniş bir yaş grubundaki kadınların girmesini yasaklamak yerine, menstruasyon yapmadıkları sürece girmelerine izin verir.

Hindistan Yüksek Mahkemesi eylül ayında kadınlarıyasaklayan geleneklerin cinsiyet eşitliğini ihlal ettiği görüş birliğine vararak, yasağı bozmasına rağmen, kadın ziyaretçilere fiziki saldırıların devam etmesi neden oldu bu birleşmeye.

Güney Hindistan’daki Kerala’da yaşayan kadınlar, 10 ile 50 yaş arasındaki kadınlara yasaklanmış olan Sabarimala tapınağına girişin engellenmesine devam edilmesini protesto etmek üzeren 385 mil (620km) “kadın duvarı” oluşturdu dün.

Kadınların duvarı”, devletin sol koalisyon hükümeti tarafından düzenlendi.

Yetkililer, Kerala’nın çeşitli bölgelerinden yaklaşık beş milyon kadının, Kasaragod’un kuzey ucundan Thiruvanthapuram’ın güney ucuna kadar uzanan zinciri oluşturmak için tüm ulusal karayollarında toplandıklarını söyledi.

02 Oca 2019 - 19:05 - Gündem