Engellilerin tatil köyü kazanacak

Yarış, 29-30 Eylülde Kuşadası'nda. "Ben de yapabilirim çok kolay " diyor olabilirsiniz. Evet birkaç kez belki ama bunları defalarca, metrelerce ve çok fazlaca ağırlıkla yapmak sizi izlenir yapıyor.

Dünyada her geçen yıl daha da popüler hale gelen Crossfit antrenman metodu, güç, kondisyon, çeviklik ve dayanıklılık üzerine kurulu.10 yılı aşkın süredir yaygın olan Crossfit, ülkemizde de resmi olarak önemli bir yol katetti. Yarışma boyutu da olan ve ciddi izleyici kitlesi bulunan bu sporun Türkiye’deki ayağını temsil eden Crossfit Alsancak, 29-30 Eylül tarihlerinde Kuşadası’nda Atlantique Holiday Club’da rekor sayıda sporcunun (400 atlet) katılımıyla ikinci defa görücüye çıkacak.

Yapılacak yarışmanın gişe geliri Kuşadası Engellileri Koruma Derneği’ne bağışlanacak. Etkinlikle terleyen her sporcu bir sosyal sorumluluk projesine de imza atmış olacak.Engelsiz bir yaşamı hedefleyen Kuşadası Engellileri Koruma Derneği’nin inşa ettiğiEngelliler Köyü Kuşadası’na, yarışmadan elde edilecek gelirle spor malzemeleri alınacak.Ayrıca engelli kardeşlerimiz yarışmada sporcularla zaman geçirip onları izleme ve beraber zaman geçirme fırsatı yakalayacaklar.

Yunanistan, Rusya, Polonya’dan yabancı katılımcıların olduğu organizasyonda, ülkemizi yurt dışında temsil eden elit sporcular da yer alacak.

CROSSFIT NEDİR?

Crossfit sporcusu elleri üzerinde amuda kalkarak yürür, tek ayak üstünde squat (çömelip kalkma hareketi) yapar, belli yükseklikteki kutuların üzerine çift ayak defalarca zıplar, sadece kol gücüyle halata tırmanır, temel hareketlerden olan ağırlık çalışmalarında olimpik halter kaldırır. “Ben de yapabilirim çok kolay ” diyor olabilirsiniz. Evet birkaç kez belki ama bunları defalarca, metrelerce ve çok fazlaca ağırlıkla yapmak sizi izlenir yapıyor.

Yarış sırasında belirlenen hareket hatalı yapıldıysa sizi izleyen hakemin kararıyla süre devam ederken hareket sayımı durdurulur. Yani hatalı hareket sayılmaz ama zaman işlemeye devam eder.

CrossFit genel güç ve kondisyon programıdır. Tanımlanmış 10 temel fiziksel özelliğin gelişimini hedefler.

Bu özellikler şu şekildedir;

Kardiyovasküler Kapasite

Dayanıklılık

İş yapabilme kapasitesi

Güç

Esneklik

Patlayıcı Kuvvet

Hız

Koordinasyon

Çeviklik

Denge

Hedeflenen fiziksel özelliklerin gelişimi;

Olimpik halter hareketleri

Temel jimnastik hareketleri

Atletizm hareketlerini

kapsayan antrenmanlar sayesinde olur. Bu fonksiyonel hareketler, vücut geliştirme çalışmalarının aksine, tüm vücudu ve kas gruplarını dengeli bir şekilde çalıştırır. Vücut geliştirme sporu ise genellikle antrenman esnasında belirli bir bölgeye yoğunlaşır ve diğer kas gruplarının çalıştırılması haftanın belirli günlerine yayılır. Crossfit antrenmanların da vücudun bütün bölgelerinin baz alınması, antrenmanlardan daha fazla yarar sağlanmasına neden olur.

Zorlu ve yoğun uygulama koşulları sebebiyle korkutucu gözükebilen Crossfit sporunun en iyi avantajı, yapılan antrenmanların kısa sürede vücutta kendini göstermesidir. Hergün farklı bir antrenman programı (WOD- Work Out of the Day) ile çalışılması bu sporun bir diğer özelliğidir. CrossFit, nabzın yüksek derecede kalarak antrenmanların olabildiğince hızlı ve atik bir şekilde tamamlanmasını hedefler. Metabolizmanın hızlanması ve aktive edilen hormonların sonucu ile düşük yağ oranı ile birlikte daha atletik bir vücut yapısına sahip olunur.

CrossFit antrenmanlarını uygulamak için karmaşık spor aletlerine gerek yoktur.

Antrenmanlar,

Kendi vücut ağırlığını kullanarak

Serbest ağırlıklar kullanarak

Çeşitli elektriksiz kondisyon malzemeleri kullanarak

yapılabilmektedir.

Yoğun egzersizlerin bir araya gelmesiyle oluşan CrossFit, son zamanlarda bir spor türü olmaktan çıkıp bir spor branşı olarak kabul edilmeye başlanmıştır.Bunun yanı sıra sıkı ve fit bir vücut içinde oldukça etkin çalışma programları sunan CrossFit, günümüzde en çok tercih edilen sporlardan biri haline gelmiştir.

CrossFit’i tercih eden kişiler;

Yarışmacı düzeyinde

İleri derece fitness için

Daha sağlıklı olmak için

Başka bir spor branşına destek için

Daha önce yapılan geleneksel sporlardan sıkıldığı için tercih eder hale gelmişlerdir.

Öncelikle ciddi bir sakatlık geçirmiş ya da spor yapmasına engel teşkil edebilecek bir durumu olan kişilerin bu sporu yapmadan önce mutlaka bir hekime ve daha sonra bir CrossFit uzmanına danışıp bilgi edinmelidir. Aksi taktirde, yoğun temposuna bağlı olarak CrossFit, yaralanma ve sakatlıklara neden olabilir. Ayrıca Crossfit kesinlikle bilinçsiz bir şekilde yapılmamalıdır. Spor yapmayı bilmeyen, gerekli ısınma ve bedensel egzersiz hareketleri konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin, bir uzman tarafından destek almadan bu sporu yapmamaları önerilir.

31 Temmuz 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi