Çukur’un önü açıldı

Büyükşehir’in planlama birimi yeni bir düzenleme yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararıyla iptal edilen Basmane Çukuru’nun bulunduğu bölgeyi kapsayan planlamada yeni bir hamle yaptı. Mahkeme kararı gereği, ulaşım, altyapı ve trafikle ilgili düzenlemeler yapılarak yeni bir plan hazırlandı. Projenin de önünü açacak düzenleme meclise sunulacak. Kat yüksekliği daha da düşürülen yeni görsellerin kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, eski Başkan Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı dava sonrası iptal edilen Basmane Çukuru’nun da içinde bulunduğu bölge planlarıyla ilgili yeni bir hamle yaptı.

Belediye, Folkart A.Ş’nin gökdelen projesinin bulunduğu alanı da kapsayan yeni düzenlemeyle birlikte kararda belirtilen hükümleri yerine getirdi. İdare Mahkemesi, açılan davada söz konusu inşaat alanındaki yoğunluğun bölgedeki trafik akışını etkileyeceğini, bölgesel yoğunluğu arttıracağını belirtmişti. Üniversiteden alınan bilirkişi raporlarının da dayanak yapılarak verilen iptal kararının ardından Büyükşehir’in planlama birimi yeni bir düzenleme yaptı.

Konak ilçesinde, Alsancak Limanının giriş kısmından başlayarak, doğuda Alsancak Garı ve demiryolu, batıda İzmir Körfezi, güneyde Fevzipaşa ve Gazi Caddeleri ile sınırlanan yaklaşık 206 hektarlık alanda, mahkemenin kararında belirtilen hususlar dikkate alınarak çalışıldı. 1/25000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı doğrultusunda hazırlanan, Konak 1. Etap (Alsancak-Kahramanlar Bölgesi)1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı meclise sevk edildi. Pazartesi günü yapılacak meclis toplantısının gündemine gelecek olan yeni düzenleme İmar Komisyonu’nda incelendikten sonra karara bağlanacak.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararından sonra yaptığı çalışma içinde bölgedeki yollar, düzenlemeler ve alternatif güzergahların bulunduğu öğrenildi. Büyükşehir, Ulaşım Master Planı’nda da yer alan birçok düzenlemeyi yeni plana monte etti. Mahkemeye, karar vermesinde en etkili olan “yoğunluk ve trafik sıkışıklığı” sorununun da giderileceği bildirildi.

Öte yandan, Folkart A.Ş’nin ilk olarak yapmayı planladığı proje de askıya alınmış yeni projeler çizilmişti.

Karataş HABER Ajansı (KHA) / BAHRİ KARATAŞ

06 Ocak 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?