İzmir’de yaşama kılavuzu -4

İzmir'de doğmak veya kütüğünün İzmir'de olması değildir İzmirlilik.

İzmir’de doğmak veya kütüğünün İzmir’de olması ile ilgili değildir İzmirli olmak. İzmir’de yaşadığın ya da yaşayacağın bir kaç sene bile seni İzmirli yapar çünkü.

Güzel, ateşli ve davetkar kadındır İzmir. Kimsenin anlayamadığı dilden konuşmaktır. Lakin sözlerle değil; davranışlarla, hislerle, bakışlarla, görüntüyle kısacası; yaşam biçimiyle.

Hayatın tadını çıkarabilmektir. Birçok kültürle harmanlanan, açık görüşlü, hoş sohbet, güzel insan olmaktır.

Rakı balık kültürünü en ince detayına kadar bilmektir, sofrada her akşam ot çeşitlerini görmektir, saatlerce süren akşam yemekleri yemektir, gülmenin tadını çıkarmaktır.

Kimse bilmezken, herkes hor görürken, bir şeyleri ilk kez yapmaktır ve belki de bu yüzden dışlanmaktır. Sonraları ise örnek alınmaktır.

Avrupa Birliği ile yanıp tutuşmamaktır. Çünkü: Avrupai hayat biçimi ile büyümek, büyütmek ve nesillere aktarmaktır. Dünya kümesinin içinden git gide batıya kaymaktır.

Hayat, Ankara’da beklemektir, İstanbul’da kovalamak. İzmir’de ise sadece yaşamaktır. Bin din/dil/ırkın uyum içinde yaşayacağı, muhalif bir gavur diyarından olmaktır.

‘’Başkasının işine, evine, yaşayışına, dinine, ibadetine, içkisine, parasına karışmak ahlaksız bir davranıştır.” Trafikte korna çalmadan herkesle birlikte 60’la giderken bulabilirsiniz kendinizi.

İş hayatında artısını hissettiğiniz, hissedeceğiniz durumdur İzmir yaşam kültürünü benimsemek. İzmir’de büyümüş ya da yaşamayı tercih etmiş olmanın getirdiği; insanlarla kolay ve nazik iletişim kurma yeteneğidir bahsettiğim. Aynı vasıflara sahip, ama soğuk yapılı meslektaşların yoğunluğundaki ortamlarda bir adım ileri götürür kişiyi çünkü.

DEVAM EDECEK…

YAZI DİZİSİNİN İLK ÜÇ BÖLÜMÜNÜ ARAMA DİLİMİNE ”İzmir’de yaşamak ayrıcalıktır” YAZARAK ULAŞABİLİRSİNİZ.

HABERHÜRRİYETİ / OĞUZ ÖRNEK

12 Eyl 2017 - 21:04 - Eğitim