İnsanlık Menemen’de elele…

93 yıl aradan sonra yeniden ayin gerçekleştirilen Menemen’deki Rum Kilisesi Agios Konstantinos’un açılış kurdelesini, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos ezan sesi eşliğinde birlikte kesti.

+9
Haber albümü için resme tıklayın

93 yıl aradan sonra yeniden ayin gerçekleştirilen Menemen’deki Rum Kilisesi Agios Konstantinos’un açılış kurdelesini, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos ezan sesi eşliğinde birlikte kesti. Barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği törende beyaz güvercinler uçuruldu, Kilise bahçesine günün anısında zeytin fidanı dikildi.

www.haberhurriyeti.com / GÜNDEM
Menemen Belediyesi tarafından restore edilen Mermerli Mahallesi’ndeki 19. yüzyıl eserlerinden Rum Kilisesi Agios Konstantinos; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, Muhtarlar, İzmir ve İstanbul’daki Ortodoks Cemaati üyelerinin de katıldığı coşkulu bir törenle hizmete açıldı.

Kültür Evi olarak kullanılmak üzere bir yılda onarılan Rum Kilisesi’nin önündeki tören; Menemen Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşımız ve Yunanistan Milli Marşının çalınmasıyla başladı. Törende sahne alan Menemen Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu, zeybek gösterileriyle büyük alkış aldı.

BARTHOLOMEOS’DAN MENEMENLİLER’E ÖVGÜ

Menemen’deki Rum Kilisesi Agios Konstantinos’ta 1922 yılından bugüne ilk kez gerçekleştirilen ayini yöneten İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos törende yaptığı konuşmada; kendisini Menemen Belediye Bandosu’nun marşları eşliğinde çiçekle kilise girişinde karşılayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve O’nun nezdinden tüm Menemenlilere övgüler yağdırdı.

Rum Kilisesi Agios Konstantinos’un İzmir’in zengin kültürüne ayrı bir renk katacağına inandığını söyleyen Bartholomeos konuşmasında; “Bu güzel kilisenin İzmir’in zengin kültürüne ayrı bir renk kattığı inancıyla hepinizi sevgiyle selamlıyoruz. Beni ve mesai arkadaşlarımı çok duygulandırdınız siz Menemenliler, çok teşekkür ederiz. Sayın Belediye Başkanına ve Meclis Üyeleri’ne, küçük ortadoks cemaatimize İzmir’deki ve İstanbul’dan gelen, bizlere gösterdiğiniz misafirperverlik ve dostluk için, kucaklarınızı bize açtığınız için çok duygulandık, çok teşekkür ederiz hepinize. Bu anıları hayatımda hiçbir zaman unutmayacağımı söylemek istiyorum” dedi.

“Hıristiyanlar için istediğimizi, Müslümanlar için de aynı ölçüde arzu ediyoruz”
Din özgürlüğünün ayrılmaz bir parçasının da ibadet özgürlüğü olduğunu söyleyen Bartholomeos konuşmasına şöyle devam etti; “Her dine mensup insanların inançlarının gereği olan ibadetlerini layıkıyla yerine getirebilmeleri gerektiğine inanmaktayız. Bu konudaki ilkeli duruşumuzu; Hıristiyanlar için istediğimizi, Müslümanlar için de aynı ölçüde arzu ederek muhafaza etmekteyiz. Ayinimizde; dünyada ve ülkemizde barışın, refahın ve bereketin hakim olması ve bizleri günahtan uzak tutması için Yüce Yaratıcımıza dua ettik. Yaratıcıya ulaşmayı hedefleyen her yolu saygıyla karşılamakta ve bunlar arasında bir rekabet görmemekteyiz. Tanrı hepimizin yaratıcısı olduğu gibi, hepimizin yolu ona doğrudur.”

“BİZİM İÇİN ÖNCE İNSAN”

16 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde Menemen’de minaresiz Camii bırakmayan, Camii ve Cemevleri inşa eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, “Bizim için bireylerin hangi dinden, hangi mezhepten yada ırktan olduğu hiç önemli değildir. Bizim için önce insan geliyor. İnsanların dilediği gibi inançlarını yaşayabilecekleri kutsal mekanların oluşması gerekiyor. Benim yapımı herkes biliyor. Cemevi’ni de inşa ediyoruz, Camilerimizi ve camilerimizin minarelerini de inşa ediyoruz, böylesi güzel kutsal mekanları kiliselerimizi de restore ediyoruz” dedi.

Herkesin farklı inançlara sahip olabileceğine dikkat çeken Başkan Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Birimiz Hıristiyan, birimiz Müslüman doğuyoruz. Önemli olan insanların birbirine güzellikler içerisinde bakmış olmasıdır. Farklı inanç kültürlerine saygı duymak; sevgiyi, birlikteliği ve kardeşliği getiriyor. Farklı inançlara saygı duymak insanda hak ve adalet duygusunu, hoşgörü ve uyum duygusunu geliştiriyor. Bunlar çok önemli şeyler. Farklı inançlara saygı duyarken, hem mutlu oluyor hem de mutlu ediyoruz. Eğer mutlu etmek ve mutlu olmak istiyorsak, kolay ve basit düşüneceğiz. Yani her dine, her ırka, her mezhebe mutlaka saygı duyacağız. O saygı oluştuktan sonra insan çok daha mutlu oluyor.”

“GEL, NE OLURSAN OL YİNE GEL”

93 yıl aradan sonra yeniden ayin gerçekleştirilen Rum Kilisesi Agios Konstantinos’ta, bu günün anısına her sene ayin gerçekleştirilmesi adına İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos’u Menemen’e davet eden Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kilise’nin Kültür Evi olarak hizmet vereceğini söyleyerek; “Burası bir Kültür Evi gibi faaliyet gösterecek. Bu etkinliklerle buranın daha yaşanabilir bir mekan olacağını hepimiz göreceğiz. İnanç turizmini de getirecek. İnşallah Tepe Sosyal Tesisleri altındaki Ermeni Kilisesi’nin de Kültür Bakanlığı’ndan tahsisini alır ve restorasyonunu gerçekleştiririz” dedi.

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin konuşmasını, Mevlana’nın ünlü şiirinden alıntı yaparak şu sözlerle bitirdi; “Mevlana; ‘Gel, gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir ol, ister puta tap yine gel. Tövbeni yüz kere de bozsan, yine gel’ demiş. Biz buyuz, Menemen bu, dünya insanı da bu.”

BARIŞ GÜVERCİNİ UÇURDULAR…

Protokol konuşmalarının ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos; Rum Kilisesi Agios Konstantinos’un restorasyon projesini hazırlayan YD Mimarlık San. Tic. Ltd. Şti. sahibi Barış Doğan ve kilisenin restorasyonunu gerçekleştiren Umart Mimarlık San. Tic. Ltd. Şti. sahibi Mahir Kaplan’a teşekkür plaketlerini birlikte takdim ettiler. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından, hep birlikte Menemen’de barışın sembolü beyaz güvercinleri gökyüzüne saldılar. Başkan Şahin ve Bartholomeos daha sonra, günün anısına kilise bahçesine zeytin fidanı dikti.

BARTHOLOMEOS, KUTSAL KİTAP HEDİYE ETTİ

Kilise bahçesinde düzenlenen kokteylin ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’i makamında ziyaret eden İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos; Başkan Şahin’e kutsal kitaplarının yanı sıra tespih ve kahve gibi hediyeler sundu. Başkan Şahin ise Bartholomeos’a, üzerinde güvercin ve zeytin dalı işlemeleri bulunan Menemen’e özgü topraktan yapılan vazoyu hediye etti. İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos, Menemen’deki tarihi Taşhan Çarşısı’nı ziyaretinin ardından, Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesisleri’nde onuruna düzenlenen yemeğe katıldı. Buradaki tarihi çan önünde Başkan Şahin ve Bartholomeos hatıra fotoğrafı çektirdi.

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

10 Mayıs 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?