Gelinliklerde gizlenen tarih

Beyazın en saf halinin tarihi, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü öğretim üyelerinin elinde hayat buluyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Beyazın en saf halinin tarihi, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü öğretim üyelerinin elinde hayat buluyor.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
1920’li yıllardan itibaren Türkiye’deki moda akımlarını belirlemek, gelinlik sektörüyle ön plana çıkan İzmir’de bu alanda tarihçe geliştirmek amacıyla çalışmalar, İngiltere Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 6. Moda Haftası kapsamında anlatıldı. Çalışmalarına devam eden İEÜ Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Öğretim Görevlileri Özge Dikkaya Göknur ve Seda Kuleli, Türk gelinlik tarihine destek olmak isteyenlerin evlerindeki geçmiş yıllara ait gelinliklere talip olduklarını da kaydetti.

15 GELİNLİĞE ULAŞILDI

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, İzmir’de gelinlik sektörünün büyük önem taşımasına karşın bu işin tarihçesiyle ilgili yeterli araştırma yapılmadığını gördüklerini belirterek, “Türkiye’de bazı şehirlerimizde gelinlikle ilgili çeşitli sergi ve müzeler açılmış olmasına rağmen İzmir’de bu alanda eksikliği gördük. Yaklaşık bir buçuk yıldır öncelik yakın çevremizde olmak üzere gelinlikleri ve özellikle gelin fotoğraflarını toplamaya başladık. Bu proje kapsamında şuana kadar 15 gelinliğe ulaştık. Ulaştığımız fotoğraf sayısı 1920’lerden 1970’lerin sonuna kadar olan süreçte 150 fotoğraf oldu” dedi.

“MODA AKIMLARI YAKINDAN İZLENDİ”

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Öğretim Görevlileri Özge Dikkaya Göknur da elde ettikleri gelinlikler üzerinde yaptıkları çalışmada, moda akımlarının yakından izlendiğinin ortaya çıktığını söyledi. Moda ve modaların geçişleri, malzemelerin bulunabilmesi, eş değerlerinin karşılaştırılmasına yönelik araştırmalar yaptıklarını anlatan Göknur, şöyle konuştu: “1940’larda dünya genelinde danteller modaysa ülkemizde özellikle İzmir ve bölgesinde de benzer modaların kullanıldığını gördük. 1950’liler ve 60’larda nakışlar ön plana çıkarken, 1960’lar ve 1970’lerde daha çok sentetik kumaşların kullanıldığını gözlemledik. Merkezi Avrupa modasıyla eş değerlikte giden bir benzerlik yaşandığını gördük.”

“SANDIKLARDA BEKLEYEN GELİNLİKLER YENİDEN DOĞACAK”

İEÜ Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Seda Kuleli de çalışma sonucunda hazırladıkları Beyaz ve Büyüleyici başlıklı akademik bildiriyi İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 6. Moda Konferansı’nda sunduklarını ve büyük ilgi gördüklerini bildirdi. Kuleli, araştırmayı sürdürdüklerini ve daha fazla eski dönem gelinliklere ulaşmalarının önemine değindi. Kuleli, gelinlik ve fotoğraflarını paylaşmak isteyenlerin İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’ne ulaşabileceklerini ifade etti.

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

04 Ekim 2014 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi