Kütüphanelerimizin, çağa ayak uydurması gerekiyor

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kütüphaneler Şubesi Müdürü Ali Aksakal, Kütüphaneler haftasında müjde de verdi.

54. Kütüphane Haftası İzmir’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Kutlama proğramının açılışında konuşanİzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kütüphaneler Şubesi Müdürü Ali Aksakal, “Türkiye genelinde ücretsiz olarak hizmet veren 1.146 Halk ve Çocuk Kütüphanesi var. Bilginin vatandaşlarımıza ulaştırılmasında en büyük araç olan kütüphanelerimizin, çağın ihtiyaçlarına göre kendilerini yenilemesi gerekiyor” dedi. Konuşmasındaİzmir’de Edebiyat Müze Kütüphanesi açılacağının müjdesini de veren Aksakal, “İzmir’de Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren Kütüphane sayısı 39’a yükselecek” dedi.

Müdür Aksakal’ın Konuşması şöyle:

Sayın İl Müdürüm, değerli meslektaşlarım, saygıdeğer konuklar, sevgili öğrenciler!54.Kütüphane Haftası Çelenk Sunma Törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz!

Şüphesiz ki insanlık tarihini yönlendiren en önemli etken bilgidir. Bilgi, günümüzde üretimin de birinci temel faktörü haline gelmiştir.

Üretilen kayıtlı bilginin vatandaşlarımıza ulaştırılmasında ise en önemli görev Eğitim Kurumları ve Kütüphanelere düşmektedir.

Bakanlığımız Türkiye genelinde vatandaşlarımıza ücretsiz olarak hizmet veren 1.146 Halk ve Çocuk Kütüphanesi ile bilginin halkımıza iletilmesi konusunda hizmet vermektedir. İlimizde de bu amaçla kurulmuş; 36 Halk, 1 Çocuk ve 1 Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi ile 2 Gezici Kütüphane hizmet vermektedir.

Yakında Bornova’daki Restorasyonu tamamlanacak olan Tristramp Köşkü’nünİzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak hizmete açılmasıyla, İzmir’de Bakanlığımıza bağlı olarak hizmet veren Kütüphane sayısı 39’a yükselecektir.

Ancak Kütüphanelerimizin, çağın ihtiyaçlarına göre kendilerini yenilemesi, hizmet kalitesini ve çeşitliliğini arttırması gerekmektedir. Klasik Kütüphane Hizmeti anlayışıyla günümüz insanına hizmet vermemiz mümkün değildir.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız da bunu dikkate alarak 54.Kütüphane Haftası’nın ana temasını “Yeni Nesil Çocuklar, Yeni Nesil Kütüphaneler” olarak belirlemiştir. Bu tema kapsamında; Kütüphanelerin, sadece kitap okuma, ödünç alıp-verme yeri olmaktan çıkarılması, basılı bilgi kaynaklarının yanında elektronik bilgi taşıyıcılarına da yer aldığı, bütün kullanıcı gruplarına yönelik eğitim ve kültürel amaçlı etkinliklere daha fazla yer verilmesine ihtiyaç vardır.

YENİLENEN KÜTÜPHANELER

Bu hizmetlerin verilebilmesi için de Kütüphane Binalarının buna paralel olarak yenilenmesi gerekmektedir. İlimizde 2011 yılında başlatılan proje kapsamında bugüne kadar Bayındır, Bergama, Çeşme, Karşıyaka, Ödemiş, Tire ve Torbalı İlçe Halk Kütüphaneleri, Urla Bademler Halk Kütüphanesi ile Bornova Mehmet Akif Ersoy Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi Binaları yenilenmiştir.

Artık sıra Atatürk İl Halk Kütüphanesi Binası’nın yenilenmesine gelmiştir.: Mevcut binanın yıkılarak yerine İzmir’e yakışır yeni bir Kütüphane Binası yapılması, Bakanlığımızın Yatırım Programına alınmıştır. İl Halk Kütüphanemiz boşaltılmış, yeni bina yapılıncaya kadar, Akdeniz Mah. Kazım Dirik Cad. 1343 Sok. No:17-31 adresine taşınmış olup, burada halkımıza hizmet vermeye devam edecektir. Urla İlçe Halk Kütüphanemiz de Restore edilen yeni hizmet binasına önümüzdeki yıl taşınacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 54.Kütüphane Haftası Kutlama Programının hazırlanmasında, basılmasında ve duyurulmasında emeği geçen bütün meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

Kütüphane Haftası’nın ilimiz ve Türk Kütüphaneciliğine ve vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmemiz için yeni ufuklar açmasını diliyorum.

27 Mart 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?