“Madde bağımlılığı şiddeti artırıyor”

Prof. Dr. Hülya Güven Adalet Bakanına, giderek artan kadına şiddet ve tecavüz gibi olayların yine giderek artan madde bağımlılığı ile ilişkisini ve uyuşturucu kullanımında artışın şiddet olaylarına etkisini sordu.

Prof. Dr. Hülya Güven Adalet Bakanına, giderek artan kadına şiddet ve tecavüz gibi olayların yine giderek artan madde bağımlılığı ile ilişkisini ve uyuşturucu kullanımında artışın şiddet olaylarına etkisini sordu.

www.haberhurriyeti.com / GÜNDEM
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2014 Türkiye Uyuşturucu Raporunda yer alan istatistiksel verilerin uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığının ürkütücü boyutlara ulaştığını ortaya koyduğunu hatırlatan Güven, “2014 yılında 648 kişinin uyuşturucudan hayatını kaybettiği belirtiliyor. 2013 yılında ise toplam ölüm sayısı 162 kişi olarak verilmişti. Rapora göre ülkemiz dünyada en fazla eroin yakalayan ülke. Asıl tehlike ise ucuz olması nedeniyle giderek yaygınlaşan sentetik kannabinoidin (bonzai) 2013 yılında 70 ilde yakalanmış olması” dedi.

‘BAĞIMLILIKLA ŞİDDETİN İLİŞKİSİ BELİRLENMELİ’

Bağımlılık yapan madde kullanımının yoksunluk nedeniyle ya da madde ile etkisi sonucu şiddete yol açtığını belirten Güven şu açıklamayı yaptı: “2014 yılında erkeklerin en az 281 kadın öldürdüğü, 109 kadın ve kız çocuğuna tecavüz ettiği veya tecavüz girişiminde bulunduğu, 560 kadını yaraladığı, 140 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğu biliniyor. 2012, 2013 ve 2014 yıllarında şiddet uygulamaktan, kadınları darp etmekten, kadınlara veya çocuklara cinsel tacizden dolayı tutuklanan, hüküm giyen ve cezaevine gönderilen kişilerin madde bağımlılığı durumunun bilinmesi, madde bağımlısı hükümlülere yönelik gerek mahkûmiyetleri sırasında gerekse tahliye sonrasında alınan önlemlerin açıklanması madde bağımlılığının önlenmesi ve madde bağımlılığının rehabilitasyonları şiddetin de büyük ölçüde önlenebileceği gerçeğini ortaya çıkaracağı için önemlidir.”

20 Mart 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi