Yaşam Savunucularına kulak verin

Efemcukuru'ndan Kazdağları'na su ve Vicdan Yaşam Yürüyüşü devam ediyor.

“Efemçukuru’ndan Kazdağları’na su ve Vicdan Yaşam Yürüyüşü Koordinasyonu, 12 Ekim’de Çanakkale’de olacak mitingin ertelenmesine rağmen “DEVAM” kararı aldı.

Koordinasyon komitesi tarafından ;“Çanakkale’deki 12 Ekim Kazdağları Su Vicdan mitingi’nin ertelendiğine dair tartışma ve bilgilere bağlı olarak yürüyüş grubumuz durumu değerlendirip Efemcukuru’ndan Kazdağları’na Su Vicdan Yaşam yürüyüşümüz planlandığı şekliyle devam edilmesine karar vermiştir. Bu gün başarıyla tamamladığımız program yarın saat 9.00 da Foça Gencelli sahilinde basın açıklaması yaparak devam edecektir. Bizi takip eden yurttaşlarımıza ve bütün kamuoyuna duyurulur” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Yürüyüşün ikinci gününde Foça Gencelli sahilindeki petrol kirliliğine ve bölgenin çevre sorunlarına dikkat çekildi. Burada yapılan basın açıklamasında: “Yeni Foça Gencelli kıyıları bölgeye gelen gemilerden petrol ve kimyasal sızıntılar ile kirletilmeye ve zehirlenmeye devam ediyor. Sızıntıdan sonra çokça yapılmayan temizlik değil, önceden önlem alınmasını, devamlı temizlik gemisi ve sızıntı tamponlarının bulundurulmasını, ağır cezalar uygulanmasını talep ediyoruz”denildi.

“İzmir Su, Vicdan ve Yaşam Yürüyüşü” konvoyu ardından Aliağa ilçesindeki Nemport tesislerinin altında kalan KYME antik kentine uğradı. FOÇEP dönem sözcüsü Bahadır Doğutürk, “3000 yıllık günümüze kadar ulaşabilmiş Aiollerin başkenti KYME antik kenti üzerinde yaşanmaktadır. Kültür Bakanlığı Antik Kentler listesinde dahi adı geçmemekte, yok sayılıp yok edilmek istenmektedir, 40 yıla yakın bir süreçte kazı yapan İtalyan kazı heyeti başkanı Prof. Sebastiána Lagona EFES ve BERGAMA’ yı geçebilecek bir antik kent tanımlaması yaparken kurtarma kazısı adı altında kirli sanayiye peşkeş çekmişlerdir. Şimdilerde İzmir müzesinin kontrolüne geçen antik kent kontrolsüz bir şekilde kaderine terk edilmiştir. Bu konuda acilen bir kazı heyetine görev verilip bu kültür ve tarih hazinesi dünya mirasına kazandırılmalıdır”

Yürüyüşe Aliağa Demokrasi Meydanı’nda devam eden İzmirli Çevreciler, Aliağa Belediyesi tarafından işten çıkarılan 250 işçi ile dayanışma amaçlı ortak basın açıklaması yaptılar. Ankara’da 10 Ekim’de katledilen insanlar anıldı, emek mücadelesi, çevre duyarlılığı ve barışa vurgu yapıldı.

Daha sonra Dikili’ye geçen“İzmir Su, Vicdan ve Yaşam Yürüyüşü”,Dikili Emek ve Demokrasi platformu tarafından karşıladı. Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven de basın açıklamasına destek için alana gelmişti. Konuşmacılar, Avrupa Birliği’nin bundan 10 yıl önce siyanür ile altın kazanılmasını yasakladığını ama Türkiye’de bunun halen devam ettiğini söylediler. Kitle “Havama Suyuma Toprağıma Dokunma” ve ”Kaz Dağında Sincap Yalnız Değildir” sloganlarını attı.

Ayvalık’a ulaşma yürüyüş korteji Ayvalıklı çevreciler ile birlikte basın açıklaması ile devam edecek..

Dr. Ahmet Güler

10 Ekim 2019 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?