Çeşme’de ‘yeşil’ kanun

Çeşme’nin yeşil ve doğa ile birlikte büyüdüğünü belirten Başkan Tütüncüoğlu, ilçede yeni yapılan konutlara oturma raporu alınabilmesi için ‘ağaç dikme şartı’ belirlendiğini söyledi. www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKANÇeşme’de önceliğin her daim “doğa” olduğunu açıklayan Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ağacı ve yeşili korumak için mücadele ettiklerini söyledi. Çeşme Belediyesi tarafından belirlenen imar kurallarının

Çeşme’nin yeşil ve doğa ile birlikte büyüdüğünü belirten Başkan Tütüncüoğlu, ilçede yeni yapılan konutlara oturma raporu alınabilmesi için ‘ağaç dikme şartı’ belirlendiğini söyledi.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN
Çeşme’de önceliğin her daim “doğa” olduğunu açıklayan Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, ağacı ve yeşili korumak için mücadele ettiklerini söyledi. Çeşme Belediyesi tarafından belirlenen imar kurallarının ilçenin yeşil kalabilmesini sağlayacak doğrultuda geliştirildiğini ve uygulandığını açıklayan Başkan Tütüncüoğlu, ilçenin maksimum 2 katlı ve düşük yoğunluklu yapısı ve 1 dönüm parsel şartının bunların başında geldiğini söyledi. Tüm evlerin ağaç yüksekliğinde yapılmak zorunda olduğuna vurgu yapan Tütüncüoğlu, ayrıca ilçede yeni yapılan konutlar için yıllardır ağaç dikme zorunluluğu getirdiklerini de kaydetti.

KIRK METREKAREYE BİR AĞAÇ
Parsel büyüklüğünün bin metrekare olması ve arazi içerisindeki inşaat yoğunluğun en fazla yüzde 25 olarak belirlenmesine bağlı olarak Çeşme’de son 20 yıldır yapılan her evin bahçesi olduğunu belirten Tütüncüoğlu, “Çeşme’deki her ev sahibi, oturma raporu alabilmek için evin inşaat alanında kalan bölümün dışındaki arsasının her 40 metrekaresi için bir ağaç dikmek zorunda. SİT alanlarında bu 25 metrekareye bir ağaç olarak değişiyor” dedi. Dikilecek ağaçların da belli bir standardı olduğunu açıklayan Tütüncüoğlu, süs ve çalı türevindeki ağaçların geçerli sayılmadığını, dikilecek ağaç cinslerinin belli bir yükseklik ve genişliğe ulaşan türlerden seçilmesi gerektiğini söyledi.

OTURMA RAPORU VERİLMİYOR
İlçedeki, ortalama büyüklükteki bir ev için dikilmesi gereken ağaç sayısının 20-30’a kadar ulaştığını,“ağaç şartı” yerine getirilmediği takdirde ise konutun oturma raporu almasının mümkün olmadığını vurgulayan Tütüncüoğlu, bu bağlamda eve elektrik ve su bağlanamadığını da söyledi. Çeşme’nin bugün turizm markası olmasında; güneş ile eşsiz denizi ve kumu kadar yeşilin de etkili olduğunu belirten Tütüncüoğlu, “Kumu ve denizi ne kadar güzel olursa olsun dikili ağacın olmadı bir kentin turizmde marka olma şansı çok düşüktür. Biz Çeşme’de hep bu doğrultuda hareket ettik. Bir şey yapmadan önce hep ‘Yeşili nasıl daha fazla koruruz, muhafaza ederiz, genişletiriz’ diye düşündük, bugün Çeşme’nin geldiği yer, yükselen markası da izlediğimiz bu yolun mükâfatı…” diye konuştu.

GÜNEYDE SAKIZ DİKİLİYOR
Sakız meyvesini veren sakız ağacının doğal yetişme alanı olan Çeşme’de bu ağacı artırmak için çalışmalar yürütüldüğünü belirten Başkan Tütüncüoğlu, “Çeşme’nin güneyi olarak bilinen Çiftlik Mahallesi’nden başlayan bölgede oturma raporu almak için dikilmesi gereken ağacın ‘sakız ağacı’ olarak belirlendiğini söyledi. Sakız ağacının, komşumuz Yunanistan’a her yıl milyarlarca dolar gelir getirdiğini hatırlatan Tütüncüoğlu, “Sakız ağacını yaygınlaştırmak, çiftçimizin bundan kar sağlamasını sağlamak için böyle bir uygulama yaptık” şeklinde konuştu.

17 Temmuz 2013 - Belediye


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?