Kürtaj yoksa, kocakarı ilaçları mı var?

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, çok tartışılan kürtaj yasağını Meclis’e taşıdı.

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, çok tartışılan kürtaj yasağını Meclis’e taşıdı. Güven birbirinden çarpıcı sorularının Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından cevaplanmasını istedi. Güven, “Kürtajın yasaklanması, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için annelerin çocuk düşürmek amacıyla “kocakarı” ilaçları kullanmalarına, sonuç olarak da annenin ya da bebeğinin ölümüne yol açmayacak mıdır?” diye sordu.

www.haberhurriyeti.com / SİYASET
Güven, Recep Tayyip Erdoğan’ın basın açıklamaları ile sanki kürtaj yasakmış gibi algı yarattığını oysa kamuoyundan gelen tepkiler üzerine kürtajı sınırlayan düzenlemelerin askıda kaldığını açıkladı. Güven şunları söyledi: “Hem İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi’ne gelen şikâyetler hem de bir gazetenin yaptığı araştırma sonucuna göre temasa geçilen hastanelerden ‘kürtaj yasaklandı’ veya ‘bekâr anne adayları dâhil tüm kadınlar için eş rızası istiyoruz’ şeklinde cevaplar alındığı belirtiliyor. Oysa kürtajı yasaklayan düzenleme, ülkemizde henüz kanunlaşmamıştır.”

BEBEKLER ÖLÜME TERKEDİLİYOR

Kürtajın yasak olarak sunulmasının ya da birçok hastanede yaratılan korku ve baskının doktorları hastalarına kürtaj seçeneğini sunmaktan uzaklaştırdığını savunan Güven, “Sözlü telkinle kürtaj yasağı halini alan uygulamalar nedeniyle tecavüz sonucu ya da istemedikleri halde resmi nikâhsız iken doğan bebekleri, annelerin ölüme terk ettiklerini görüyoruz. Parası olan yurtdışına gidecek, parası olmayan merdiven altı uygulamalarla mı gebeliklerini sonlandırmaya yada kürtaj yaptırmaya çalışacak. İktidar, kimsesiz ve muhtaç çocukları çocuk yuvalarında bile bakamadığı ve koruyamadığı halde, kadınları tecavüz nedeniyle de hamile kalsa doğurmaya zorlamaktadır” dedi.

TECAVÜZ MAĞDURUNA KÜRTAJ YAPILMADI

Güven,konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan şu çarpıcı örneği de verdi:“Bilindiği gibi geçtiğimiz ay yolda yürürken madde bağımlısı bir kişinin cinsel saldırısına uğrayan genç bir kızın olaydan 4 ay geçtikten sonra rahatsızlanıp doktora gittiğinde hamile olduğunu öğrenmesi ve ailesinin kürtaj yaptırmak için mahkemeye başvurusunun mahkemece, ‘anne yönünden sorun yaratmadığı ve başka bir zorunluluk hali olmadığı sürece gebeliği sonlandırmak ceninin yaşam hakkının ihlali sayılır’ gerekçesiyle reddedilmesi, basına yansımıştı. Bunun gibi örneklerden de anlaşıldığı gibi kürtaj hakkının sınırlandırılarak bekâr kadınların doğuma zorlanması sonucunda psikolojik ve sosyal sorunlara yol açması AKP iktidarını ilgilendirmemektedir.”

GEBELİKLERDE KÜRTAJ YASAKLANMIŞ MIDIR?

Güven şu sorularının yanıtını istedi: Ülkemizde, on haftayı geçmeyen gebeliklerde de kürtaj yasaklanmış mıdır? Yasaklanmışsa hangi gerekçeyle yasaklanmıştır? On haftayı geçmeyen gebeliği bulunan reşit ya da reşit olmayan ve bekâr kadınlara kamu hastanelerine başvurduklarında kürtaj hizmeti verilmesinin reddedilmesi Tüzüğün açık ihlali değil midir? Kürtaj hizmeti verilmesini reddeden hastaneler hangileridir? Bu hastaneler hangi illerimizde bulunmaktadırlar? Bunlardan kaçı kamu hastanesidir? 2013 ve 2014 yılında kamu hastanelerine başvuran kaç kadına kürtaj hizmeti verilmesi reddedilmiştir? Reddedilme gerekçeleri nelerdir? Kürtaj kayıt bölümü Medula sisteminden silinmiş midir? Silinmişse silinme gerekçesi nedir? 20/2/2014 tarihinden itibaren 81 ilde kamu hastanelerine kaç kürtaj başvurusu yapılmıştır? Verilen yanıtlar nelerdir? İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için Sağlık Bakanlığı olarak önlem alınmakta mıdır? Ne gibi önlemler alınmaktadır?

02 Mar 2014 - 19:50 - Siyaset