Şehir merkezinde yeşil alan neyimize!..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2009 yerel seçimleri öncesinde yaptığı konuşmada yeşil alana dönüştürülecek denilen 22 dönümlük arsa ÖİB'ye devredildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2009 yerel seçimleri öncesinde yaptığı konuşmada yeşil alana dönüştürülecek denilen 22 dönümlük arsa ÖİB’ye devredildi.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Kadıköy Belediye sınırlarında Tarım İl Müdürlüğü’nün bünyesinde olan bir arazinin yeşil alan olması beklenirken bedelsiz olarak Özelleştirme İdaresi’ne devredildiği ortaya çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde Kadıköy’de yaptığı konuşmada, Bağdat Caddesi’nin betona doyduğunu, arazinin İBB’ye devredilerek altının büyükçe bir otoparka, üstünün de yeşil olacağını söylemişti. Ancak arazi aradan geçen 5 yıla rağmen yeşil alan olmadı. İBB’ye devredilmedi.

Mayıs 2014’te Özelleştirme İdaresi’ne ‘bedelsiz’ devredildi. Kadıköy Belediyesi ‘kamu yararı’ olduğu gerekçesiyle yapılan özelleştirmeye karşı Danıştay’da dava açtı. Özelleştirme ile yapılacak olan işlemin bir kamu yararı değil, rant olduğu vurgulandı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da buraya yeni gökdelenlerin dikeleceğini dile getirdi. Mihmirah Sultan tarafından tarımsal kullanım amacıyla tahsis edilen arazinin şimdi ticari amaçlı kullanılması söz konusu.

Yaklaşık 22 dönümlük arazinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün kullandığı binanın bedelsiz olarak devredildiği tapu değişikliği ile ortaya çıktı. Özelleştirme Yüksek Kurulu 2 Mayıs 2014’te İstanbul’da 71 yerin özelleştirilmesi ile ilgili karar aldı. Kararda Erenköy’deki arazi de vardı.

Devir işlemi 8 Mayıs 2014’te resmi senetle kayıt altına alındı. Aynı gün yeni tapu da çıkarıldı. Değişiklik yapılan tapuda, Kadıköy Belediyesi’ne gönderildi. Tapuda, Erenköy’deki 106 pafta 1098 ada 2 parseldeki üzerinde kamu binaları bulunan arazinin tamamının Maliye Hazinesi’nden TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye (Başbakanlık Özelleştirme İdaremi Başkanlığı) devredildiği belirtiliyor.

266 AĞAÇ VAR

Kadıköy Belediyesi Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararı hakkında Danıştay’a iptal davası açtı. Dava dilekçesinde yapılan işlemin herhangi bir kamu yararı olmadığı anlatıldı. Dilekçede şu ifadeye yer verildi: “Üzerindeki 266 adet ağacı korunmaya alınmış bu alanın Özelleştirme yolu ile ranta açılması için ‘daha üstün bir kamu yararı bulunduğunun’ açıklanması hatta kanıtlanması ve kamu oyunun bilgisine de sunulması zorunludur.”
Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu. “Kadıköy’de şu anda hiç kamu arazisi yok. Hükümet Konağı’nın bir yeri yok. Kadıköy’ün yeşil alanı çok az. Özelleştirme idaresinin imar yetkisi de var. Gökdelen de dikebilirler. Ne yapılacağını bilmiyoruz. Sadece okul yapacaksa MEB’e verilirdi. Kadıköy’de buna benzer Marina’yı da özelleştirdiler. Meteoroloji’nin arazisi de bu yöntemle oldu. Haydarpaşaport var. Ama kamuoyunun tepkisi buna izin vermez. Müthiş bir tepki var.”

13 Haziran 2014 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?