Geleceğe 2 milyar dolar

Zuckerberg'e göre hiç düşünmeden 2 milyar dolar verdiği bu teknoloji geleceğin en önemli platformlarından biri olacak.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg sanal gerçeklik teknolojisi üreten Oculus’u neden aldığını açıkladı. Zuckerberg’e göre hiç düşünmeden 2 milyar dolar verdiği bu teknoloji geleceğin en önemli platformlarından biri olacak.

www.haberhurriyeti.com / DÜNYA
Facebook sanal gerçeklik teknolojisi üreten Oculus VR’yi 2 milyar dolara satın alarak dikkatleri üzerine çekti. Mark Zuckerberg henüz bir ürün bile satmamış ancak sanal gerçeklik teknolojisini bir adım öteye taşıdığı belirtilen Oculus VR’yi neden satın aldığını açıkladı.

Zuckerberg’in açıklamasında daha çok oyun teknolojilerine odaklanmış Oculus VR’nin teknolojisini daha geniş çapta kullanılacağının işaretleri yer aldı.

İşte Zuckerberg’in açıklaması:

“Bugüne kadar mobil iletişim çok şey gerçekleştirdi. Ancak bu noktada kendimizi farklı platformlarda deneyimler geliştirme zorunluluğu hissediyoruz. Oculus’u satın almamız da burada devreye giriyor. Sanal gerçeklik teknolojisi inşa ettiler. Geliştirdikleri cihazı başınıza geçirdiğinizde tamamen bilgisayar tarafından yaratılmış bir çevrenin içine giriyorsunuz. Teknoloji özellikle oyun dünyasında çok gelişmiş. Bu teknoloji ile ilgili heyecan veren şey ise bu deneyimi arkadaşlarınızla da birlikte yaşayabilme potansiyeliniz.

“SALONUNUZDA SAHA KENARINDAYMIŞ GİBİ MAÇ SEYREDECEKSİNİZ”

“Bu daha başlangıç. Oyunlardan sonra Oculus’u birçok farklı tecrübe için geniş çaplı bir platform haline getireceğiz. Oturma odanızda sadece oturup gözlüklerinizi takarak, bir maçı saha kenarından izlediğinizi, dünyanın dört bir yanından öğrenci ve öğretmenlerle birlikte ders aldığınızı veya doktorunuzla yüz yüze görüştüğünüzü hayal edin. Bu gerçekten yeni bir iletişim platformu. Sadece online olan arkadaşlarınızla anınızı paylaşmadığınızı tüm tecrübe ve serüvenlerinizi paylaştığınızı düşünün.

“Bunlar sadece sanal gerçekliğin birkaç potansiyel kullanım alanları. Sektördeki geliştiriciler ve ortaklarla birlikte daha birçok alanda bu teknoloji kullanılabilir. Günün birinde bu çeşit bir teknolojinin milyarlarca insanın günlük yaşamının bir parçası olacağınu inanıyorum.

“Sanal gerçeklik bir zamanlar bilim kurgu rüyasıydı. Ama internet, bilgisayar ve akıllı telefonlar da öyleydi. Gelecek yaklaşıyor ve bizim geleceği birlikte inşa etmemiz mümkün. Oculus ekibi ile birlikte çalışmak, onlarla birlikte yeni dünyalar açmak için can atıyorum.”

26 Mar 2014 - 16:38 -