Sağlıksız dişlere dikkat!

Diş Hekimi Sibel Seven ağız ve diş sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dt. Seven, ağız ve diş enfeksiyonlarından oluşabilecek hastalıkları önlemek için herkesin 6 ayda bir mutlaka diş hekimine kontrole gitmesini önerdi.

Diş Hekimi Sibel Seven ağız ve diş sağlığı ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dt. Seven, ağız ve diş enfeksiyonlarından oluşabilecek hastalıkları önlemek için herkesin 6 ayda bir mutlaka diş hekimine kontrole gitmesini önerdi.

www.haberhurriyeti.com / SAĞLIK
Ağız ve diş sağlığının sağlıklı bir yaşam sürmenin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu hatırlatan Dt. Seven, hastalıkların büyük bir kısmının ağız yoluyla bulaştığını ve kötü ağız hijyeni sonucu oluşan diş ve diş eti enfeksiyonlarının da kalp hastalığından kansere, romatizmal hastalıklardan böbrek ve karaciğer sorunlarına kadar çok sayıda hastalıkla ilişkilendirildiğini söyledi. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli olunmasına dikkat çeken Dt. Seven, çocuklar ve yetişkinleri için şu bilgileri açıkladı:

“Çocukluk döneminden itibaren beslenme, ağız ve diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Bu dönemde, özellikle kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalı, diş ve dişeti gelişimi için A,C,D vitamini içeren özellikle süt ve süt ürünleri, taze meyve yeterince tüketilmelidir. İki yaşından itibaren yalancı emzik ve biberon terk edilmeli ve dişler fırçalanmalı ya da ıslak pamuk yardımıyla temizleme mutlaka uygulanmalıdır. Hem çocuklar hem de yetişkinlerde öğün aralarında kola, şeker, çikolata, cips gibi karyojenik yani çürütücü gıdalar tüketilmemelidir. Onun yerine mekanik temizlemeye yardımcı olacak olan elma, havuç gibi sert gıdalar tüketilmelidir.”

DÜZENLİ KONTROL ÖNEMLİ

Düzenli yapılan ağız ve diş kontrollerinin önemine de değinen Dt. Seven, diş fırçalama yöntemleriyle ilgili olarak “Her sabah ve akşam dişler mutlaka tekniğine uygun fırçalanmalı; günde 1kez olmak üzere diş ipi yardımıyla ara yüzü temizliği yapılmalıdır. Kürdan kesinlikle kullanılmamalıdır. Artık herkes yan hareketle diş fırçalanmayacağını biliyor sanırım. Fırçalarken alt ve üst çene ayrı ayrı ve ağız boşluğuna doğru fırçalanmalıdır. Üst çene aşağıya doğru, alt çene de yukarıya doğru olmak koşuluyla dişetine yaslayarak ve her bölge en az 10 fırça darbesi görecek şekilde fırçalanmalıdır. Herhangi bir ağrı oluştuğunda hemen bir uzmana başvurulmalı ve 6 ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir” şeklinde konuştu.

16 Haziran 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?