Atanamayan Hemşireler ATAMA bekliyor

Atanamayan hemşireler kendi mesleklerini yapamadıkları için farklı mesleklere itiliyorlar, depresyona girip intihar edenler de var.

Atanamayan hemşireler kendi mesleklerini yapamadıkları için farklı mesleklere itiliyorlar, depresyona girip intihar edenler de var.

www.haberhurriyeti.com / GÜNDEM
Ortaöğretim hemşirelerin mezun sayısı 97 bin olmakla birlikte istihdam oranı her geçen gün azalıyor. Üniversite’den mezun olmuş hemşireler içinde istihdam alanları azalıyor. Atanan hemşireler ise çoğu taşeronlaştırılmaya çalışılıyor. KPSS’den başarılı olup 80-93 arası puan alan genç hemşireler, puanları yüksek olmasından dolayı özel hastanelere kabul edilmiyor. Hemşireler yüksek puan alıp atanamıyor. Zaten özelde yer bulamayan hemşireler kamuda da atama sayısının azlığından atanamıyor. Ortaöğretim mezunu hemşirelerin atama durumu daha vahim. Ortaöğretim hemşireleri markette, sanayide, mağazalarda çalışmak zorunda bırakılıyor ve kendi mesleğini yapamaz hale geliyor.

“SAĞLIK BÖLÜMÜ TAŞERONLAŞTIRILIYOR”

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunu Mücahit Yaman, “Hemşirelik bölümü mezunu olmama rağmen şuan inşaatta çalışıyorum. Beni buna iten sebep ihtiyaç olduğu halde yeterli atamaların olmaması, her yıl artan üniversite kontenjanları ile beraber artan mezun sayısı ve kamu hastaneleri dışında özel hastanelerin düşük ücretle hemşire çalıştırması. Hemşirelik dahil birçok sağlık bölümü taşeronlaştırılıyor” dedi.

“ATANAMAYANLAR DEPRESYONA GİRİYOR, İNTİHAR EDİYOR”

Sözlerine yakınarak devam eden Yaman, “ Üniversite kontenjanlarının her yıl arttığı görülürken atamalarda alınan sayı devede kulak diyebileceğimiz sayıda kalıyor. Aynı şekilde diğer sağlık bölümleri alımları daha da düşük. Bununla beraber KPSS’den de çok yüksek puanlar almalarına rağmen atanamayan gençler depresyona giriyor, intihar ediyorlar. Bu sıkıntılar mevcutken sağlığa bütçeden ayrılan miktarın atılmasını, daha fazla atama yapılmasını, sağlık bölümlerinin taşeronlaştırılmamasını istiyorum. Sağlıkçının ve halkın sağlığı için atanmak istiyorum” şeklinde konuştu.

11 Ağustos 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?