Madencilik ve savunma sanayi birlikte ilerlerse Türkiye’nin önü açılır

Türkiye’nin yüksek teknoloji dönüşümü ile ilgili konuların ele alındığı, MÜSİAD ve UTESAV işbirliğinde düzenlenen ”Tekno Ekonomi Paneli” MÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleşti. UTESAV Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Akif Özyurt’un moderatörlüğünü yaptığı panelde, Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Altınay, THY Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel ile SAHA İstanbul Savunma …

Türkiye’nin yüksek teknoloji dönüşümü ile ilgili konuların ele alındığı, MÜSİAD ve UTESAV işbirliğinde düzenlenen ”Tekno Ekonomi Paneli” MÜSİAD Genel Merkezi’nde gerçekleşti. UTESAV Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Akif Özyurt’un moderatörlüğünü yaptığı panelde, Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Altınay, THY Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel ile SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Genel Sekreteri İlhami Keleş konuşmacı olarak yer aldı. Panelistlerden Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Yerebakan, sektörün tetikleyicisi olarak madencilik sektörünü gördüğünü fakat bu alana yeterince önem verilmediğini vurguladı. Getirisi fazla olduğu için inşaat sektörünün daha çok desteklendiği söyleyen Yerebakan, ‘’Madenciliğin dışında savunma sanayine de yeterli önemi vermemiz gerekiyor. Madencilik ve savunma sanayinin birlikte geliştirilmesi Türkiye’nin önünü açacaktır” dedi.

‘’BİLİM, TEKNOLOJİ, SANAYİ VFE EKONOMİ BİRBİRNE BAĞLI KAVRAMLAR”

Bilim, teknoloji, sanayi ve ekonominin üst üste katmanlar olduğunu dile getiren Yerebakan, ‘’Bir ülkenin bilimi teknolojisine, teknolojisi sanayisine, sanayisi de ekonomisine bağlıdır” ifadelerinde bulundu.

‘’İNSAN KAPASİTESİ VE TEKNOLOJİ OLUMLU YÖNDE İLERLİYOR”

Türkiye’nin çok yeni bir sanayi platformuna sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Metin Yerebakan, özelikle sınai bölgeleriyle gelişen büyük bir sanayi dinamiğinin varlığından söz etti. Teknoloji transferinin montaj sanayi ile şekillendiğini söyleyen Yerebakan, ‘’Bugünlerde yeni nesil inovasyon destekli yeni oluşumlara yelken açtı. Ülkemizin insan kapasitesi de teknoloji düzeyi de olumlu yönde ilerliyor. Hızımız rakiplerimizin gerisinde. Ülke rekabet endekssimiz çok cesaret verici değil ama her sene iyileşiyor” dedi.

11 Aralık 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?