GAZİEMİR’İ ÇAĞ ATLATTIK

Gaziemir’de iki dönemdir hizmet üreten Başkan Halil İbrahim Şenol, görev verilirse üçüncü dönemde iki hayalini gerçekleştirmeye yoğunlaşacağını belirtti.

Gaziemir’de iki dönemdir hizmet üreten Başkan Halil İbrahim Şenol, görev verilirse üçüncü dönemde iki hayalini gerçekleştirmeye yoğunlaşacağını belirtti.

DÜNYA’NIN 2. BÜYÜK BAHÇESİ

Dünyanın ikinci büyük botanik Bahçesi’nin izini bulduklarını belirten Başkan Şenol, “Gaziemir’de 309 yıl önce İngiliz Konsolos William Sherard tarafından kurulan ve 12 bin bitki koleksiyonu yapılan botanik bahçesini hayata döndüreceğiz” dedi.

KONSOLOS’TAN DESTEK SÖZÜ

İngiltere’nin İzmir Konsolosu Anthony Willy Buttigieg’in ziyarete geldiğini ve bu konuda destek sözü verdiğini belirten Başkan Şenol, “Konsolos Buttigieg bu proje Sadece Gaziemir’i değil, İzmir’i uçurur diyor. Biz de aynı düşüncedeyiz” diye konuştu.

YARDIM İÇİN ÇAĞRI YAPILDI

Başkan Şenol, “Büyükşehir Belediyesi, EXPO, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Ticaret Odası, Avrupa Birliği gibi kuruluşların desteğini alabilirsek projeyi çok kısa zamanda hayata geçiririz” dedi.

SARNIÇ’TA KARAVAN TURİZMİ

Başkan Şenol, Sarnıç’ta Karavan Turizmi için de proje çalışması yürüttüklerini belirtip, “İnşallah yeni dönemde bu işleri hayata geçirmek bize nasip olur” dedi.
Başkan Şenol Gaziemir’de yaptıkları çalışmalar tek tek anlattı:

Sağlığa, eğitime, spora, doğaya, kültüre, sanata verdiği değerlerle görevde geçen 9 buçuk yılını dolu dolu proje üreterek ilkleri gerçekleştiren, ülke genelinde gündem yaratan bir çok projeye imza atan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, tekrardan göreve talip olduğunu belirtti. Başkan Şenol, “Fiziki projelerimizle kentimizin gelecek 20 yılını planladık. Hayatlara dokunuş adını verdiğimiz sosyal projelerimizle sosyal belediyecilikte marka olduk. Gaziemir’e çağ atlattık, ama yapacak daha çok işimiz var.”

Her alanda belediyecilik anlamında birbirinden dev projeyi hizmete açan ve vatandaşın gönlüne giren Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, yeni dönemde Gaziemirli insanların konforu ve rahatı için Türkiye’de gündem yaratacak projelerinin olduğunu belirtti.

BOTANİK BAHÇE GAZİEMİR’İ
DÜNYAYA TANITACAK

Yeni dönemde Türkiye’nin gündemine oturacak Botanik Bahçesi projesin olduğunun altını çizen Şenol, “Botanik Bahçe Türkiye’nin projesidir. Kimse bu konuda sorumluluğu üzerine almak istemiyor. Basın destek olursa, birilerini harekete geçirebilir. Kültür sanata ayrıca önem veriyorum. Gaziemir şu anda daha güvenli, nezih ve hoşgörü kentidir. Dışarıdan göç alıyoruz. Bunların çoğu da eğitim seviyesi yüksek insanlar. 3 sene önce Çanakkale ile beraber Türkiye’nin havası en temiz ilçesi seçildik. Yaşanabilir kent olarak Türkiye 24. olduk” dedi.

Yaklaşan Mart 2019 yerel seçimleri öncesi Haber Hürriyeti Gazetesi’ne konuşan Başkan Şenol, hizmete açtığı ve yeni dönemdeki projelerini anlattı. Başkan Şenol, sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin projesi olarak tanımladığı ‘Botanik Bahçesi’ başta olmak üzere, Aktepe-Emrez bölgesi kentsel dönüşümünün Gaziemir’in gelişimine çok önemli boyut kazandıracağını kaydetti. Şenol, verdiği sözlerin yüzde yüzünü tuttuğunu ifade ederek sorularımıza şöyle cevap verdi:

Belediye başkanlığı süresince seçim vaatlerinizin hepsini yerine getirdiniz mi? Yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?

Eleştriye her zaman açık bir insan olarak yaşadım. Bu koltukta olduğum sürece bunu kabul etmek lazım. Bütün siyasiler de kabul edecek. Eleştiriye çok önem veriyorum. Tüm toplantılarımda mahalle ziyaretlerimizde esnaflarla muhtarlarla yaptığım görüşmelerde şunu söylerim; teşekkür edin ama eksiklerimizi de söyleyin. Kente sahip çıkın kentin yönetimini sadece belediye başkanına bırakmayın eksik neyi görürseniz beni arayın diyorum. Gerçek dost eleştiren dostur. Ben küçücük çocuğuda, en yaşlı insanı da dinlerim.

GAZİEMİR’İ ÇAĞ ATLATTIK

Bütün sokakları avucumun içi gibi bilirim. Oldukça başarılı bir dönem geçirdik. Halka verdiğimiz sözlerin yüzde yüzünü yaptık. Bunların dışında da çok iş de yaptık. 2009’da başkan seçilmeden önce, burada doğup büyüdüğüm için, şehrin eksikleri neler bunları biliyordum. 40 yıldır konuşulan ve Gaziemir’e yakışmayan belediye binasını yıkıp, 18 ayda yerine Türkiye’nin ilk akıllı kamu binasını yaptık. Enerjimizin yüzde ellisini güneşten alıyoruz, binanın tamamı camdan, ısı yalıtımı olan ve yağmur sularının toplanıp lavabolarda kullanıldığı bir bina yaptık. Hastanemiz yoktu. Büyükşehirle

birlikte 10 trilyonluk bir hafriyat yaptık. Dağlık bir alandı. Devlet sadece atama yaptı. Ancak bizi açılışa bile çağırmadılar. Eğitim alanında, uçak üzerine yüksekokul projemizi gerçekleştirdik. Daha sonra bununla ilgili planlarımızı yapmaya başladık. Genelkurmay, TAİ, serbest bölge, havacılıkla ilgili kurulmuş kümelenmeyle birlikte bir araya gelerek eksikleri tespit ettik. Yüksekokulumuz, içerisinde laboratuvarları olan, iş garantili. Okula kayıt olduğunuz an sözleşme imzalıyorsunuz. Arap ülkeleriyle çalışılıyor. Benim zamanım da böyle bir okul olsaydı buraya kesinlikle giderdim. Doğayı ve yeşili seven bir kişiyim. Gaziemir’in yeşilden yana bir sıkıntısı olmamasına rağmen, şu ana kadar 200 bin ağaç diktik. Gaziemir sınırlarının yüzde 65’i orman ve doğa karakteri korunacak alandır. Biz Karadeniz’den sonra en çok yeşile sahip belediyeyiz. Çatalkaya, Sarnıç gibi yerler örnek gösterebiliriz.

30 YILLIK RÜYA GERÇEK OLDU

Gaziemir Belediyesi’nin yeni hizmet binasının yapımıyla 30 yıllık bir rüya gerçeğe dönüştü. Taşıdığı özellikler nedeniyle İzmir ve Ege Bölgesi’nde benzeri olmayan akıllı, çevreci ve teknolojik bina, eski yerinde inşa edildi. 250 bin nüfusa hizmet verecek şekilde tasarlanan ve 14 bin metrekare alana sahip binada, 5 bin 700 metrekarelik 2 kat yer altı otoparkı yer alıyor. Enerjisinin yüzde 30’unu kendisi ürete
n binanın yapımında en son teknoloji kullanıldı. 19 müdürlük ve 3 rezerv müdürlüğün hizmet vermeye başladığı binada hizmet birimleri 8 bin 300 metrekare alana yayılıyor.

DOĞASEVERLERİN VAZGEÇİLMEZİ

Sarnıç’a 16 dönümlük sosyal tesis kazandırdık. İçinde iki adet kır düğün salonu, gençlik merkezi, çocuk oyun alanları ve spor tesisleri bulunan yer, kentin yoğunluğundan ve gürültüsünden kaçmak isteyen doğaseverlerin vazgeçilmezi oldu. Sarnıç’taki bu sosyal donatı alanına, bölgede yoğun olarak yaşayan Balkan göçmenleri için isteği üzerine Mümin Gençoğlu ismi verildi. Balkan göçmenlerini tek çatı altında toplamak amacıyla Balkan Göçmenleri Derneği’ni kuran Gençoğlu’nun ismi bu sayede bölgede ölümsüzleştirilmiş oldu.

ÜNİVERSİTE VE HASTANE GURURU

İlk dönemde verdiğimiz üç vaatten birisi olan kente üniversite getirme sözü, henüz görevdeki 18. ayımda gerçekleşti. Önceliğimi eğitim ve sağlık olarak belirledim. Gaziemir Belediyesi, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile Ege Üniversitesi’nin işbirliği, hayırsever Eroğlu Ailesi tarafından yapılan Ege Meslek Yüksekokulu Ahmet Eroğlu Eğitim Tesislerini hayata geçirdik. Gaziemir’in devlet hastanesi eksiği de belediyenin öncülüğü ve hayırsever katkısı sayesinde giderildi. Belediye tarafından tahsis edilen 11 dönümlük alanda hayırsever Salih İşgören adına kurulan vakıf tarafından tamamlanan 75 yataklı ultra lüks hastane yaklaşık 300 milyon liraya mal oldu.

KÜLTÜR KENTİNE YENİ ‘KÜLTÜR EVİ’

Gaziemir’de bu yıl 19. kez düzenlenen Uluslararası Çocuk Şenliği’ne katılan ülkelerin kültürel materyallerinin sergilendiği ve şenlikle aynı adı taşıyan kültür evi geçen yılın sonunda hizmete girdi. Belediyenin kardeş şehirleri ile şenliklere katılan ülke ve şehirlere ait simge ve materyallerin sergilendiği merkez ziyaretçilerin akınına uğramaya başladı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GÖÇ ANITI

Balkanlar’da yaşamını yitirmiş ve asimilasyona uğramış Türklerin acısını, Sarnıç girişindeki Türkiye’nin en büyük göç anıtı ile ölümsüzleştirildi. 57 metre uzunluk ile 5 metre 80 santimetre yüksekliğe sahip olan ve üç bölümden oluşan ‘göç anıtı’ , 5 aylık bir çalışmayla yapıldı. İlk bölümde ana vatana göçü temsil eden motifler, orta bölümde Türk ve Osmanlı tarihinde önemli yer tutan devlet adamları ve komutanlara ait 5 portre, üçüncü bölümde ise Anadolu insanının günlük yaşamından kesitler yer alıyor. İzmir’in ele geçirilmesindeki hizmetleri bilinen Emir Çaka Bey ile Gazi Umur Bey, Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey, İstanbul’un fethiyle yeni bir çağı açan Fatih Sultan Mehmet ile yeni ve modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün portreleri görenleri hayran bırakıyor.

ÜÇ FİDAN PARKI VE ÜÇ FİDAN ANITI

Göreve geldiğim günden bu yana yeşil alan miktarını arttırmaya ve kente tematik parklar kazandırmaya özel önem gösteriyorum. İlçeye çok özel bir park daha kazandırdım. Gaziemir Belediyesi Irmak Mahallesi’nde yaptığı ve üç bölümden oluşan 10 bin metrekarelik parka Üç Fidan ismini verdi. Parka, Üç Fidan olarak hafızalarda yer edinen ve parka ismini veren devrimci gençlerimiz Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın heykelleri dikildi. 68 kuşağının liderleri, özgürlüğün, tam bağımsızlığın, adalet ve demokrasinin sembol isimleri Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan anısına yapılan Üç Fidan Parkı ile Üç Fidan Anıtı idam edilişlerinin 46. yılında açıldı.

VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ

2009’a kadar Zabıta Müdürlüğü bünyesinde,2009’dan sonra Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün kurulması ile bu müdürlük bünyesinde faaliyetlerine devam eden Veterinerlik İşleri Birimi’ni, müdürlük yaptım. Birimin müdürlüğe çevrilmesiyle,
daha çabuk, kaliteli, hızlı ve yerinde hizmet verilmeye başlandı. Sokak hayvanlarının her türlü sağlık ve bakım gibi rehabilitasyon işlemlerini yapan müdürlük, aynı zamanda havyan hastalıklarının yayılmasını önlemek için gerekli tüm çalışma ve denetimleri de yapıyor.

ÇEVRECİ KENTİM GAZİEMİR’İM…

Gaziemir belediyesi yüzölçümünün yüzde 65’i orman olan Gaziemir’de yeşil alan miktarını yüzde 100 oranında arttırmanın, çöp toplama konusundaki devrim niteliğindeki uygulamanın ve geri dönüşümde gösterdiği başarının gururunu yaşıyor. Konut alanlarında kalan 2000 zeytin ağacını odun olmaktan kurtaran belediye, onlara ikinci hayat olanağı sundu. Parklara kendisini 1 yılda amorti eden otomatik sulama sistemleri kurdu. 3 olan otomatik sulama sayısını 87’ye çıkardı.

GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÖNCÜSÜ

Gaziemir Belediyesi geri dönüşümü İzmir’de hayata geçiren ilk belediye oldu. Halen 250’den fazla kumbarada kağıt, karton, plastik, cam ve metal ambalaj atıkları başta olmak üzere, geri dönüştürülebilir her tür atık, çöplerden ayrı şekilde toplanıyor. Çevre ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan çalışmaya vatandaşlar büyük destek veriyor.

DUVARDAKİ SANAT

Güzel sanat eğitimini Bulgaristan’da alan Gürel Gürel’in boş duvarlara kayrak taşıyla yaptığı motif ve resimler, Gaziemir’e farklı bir güzellik katıyor. İlk kez düzenlenen heykel sempozyumuna katılan yerli ve yabancı sanatçıların eserleri, park ve caddelerin havasını değiştirdi.

SOKAK SOKAK GEZER SORUNLARI DİNLERİM

Gaziemir belediye başkanı Halil İbrahim Şenol’a, “Bir gününüz nasıl geçiyor. Bukadar yoğun bir tempoda çalışırken ailenize zaman ayırabiliyor musunuz?” diye sorduk. İşte aldığımız cevap:
Çok fazla oturan birisi değilim ve hareketi seviyorum. Koruma ve makam aracı kullanmayı sevmiyorum. Belediyeye esnafı ve çevreyi dolaşarak geliyorum. Buraya geldiğimde de acil olması gereken şeyleri arkadaşlara iletiyorum. Makam odamı kullanmayı sevmiyorum. Makamda üç dört saat dururum, her gün tüm mahalleleri gezerim. Ama fark edilmez çünkü resmi araba kullanmam, bayrak takmam. Korumam yoktur, tek başıma gezerim. Şantiyelerimi dolaşırım, işçilerle görüşürüm.

İŞÇİMİN ANLININ TERİ SOĞUMADAN MAAŞINI VERİRİM

900 çalışanımız var belediyede, çalışanlarımla iyi anlaşırız. Maaşlarını zamanında öderiz. Belediyelerin borcu olur ama borcun döndürülebilir olması önemli. Biz borcu döndürebiliyoruz.
Oturduğumuz bu yerde olmak bana daha samimi ve evimde hissettiriyor. Belediye binasında çok vakit geçirmiyorum. Daha çok dışarıda oluyorum. İnşaatlara gidiyorum, esnafı geziyorum ve yapılmış projeler alanlarında dolaşarak aksaklıkları kontrol etmeye çalışıyorum. Genelde gece 11’de evime gidiyorum.

BEŞ YIL DAHA HİZMET ETMEK İSTİYORUM

Beni birinci sıra milletvekili yapsalar istemem, parmak kaldır indir. Ben onu istemem ama yerel
yönetimi seviyorum. 30 yıllık bir sevgi var, bir iş yapıyorsunuz teşekkür ediyorlar. Bu işi çok
seviyorum, beş yıl daha yapmak istiyorum. Genel Merkez derse ki, “Halil İbrahim sen iki dönem
yaptın şimdi başka bir arkadaşı atayacağız” derse ben başka hiçbir partiye gitmem. Aleyhte asla
çalışmam, kızmam. Çünkü bu parti bana bu onuru 10 yıl vermiş. Kendimi, siyasi hayatımı
kirletmem. Parti kamuoyu yoklaması yaparsa ben çıkarım, başkası çıkamaz. Parti içinden aday
çıkar ama örgüt yapısıyla halk yapısı çok farklı Gaziemir’de.

10 Kasım 2018 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?