“Provokasyonları ‘hükümet’ yapıyor”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak için Türkiye Kamu Sen'i ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak için Türkiye Kamu Sen’i ziyaret etti.

www.haberhurriyeti.com / SİYASET
Sağduyu çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Hükümetin insanları tahrik etmek için provokasyonlara başvuracağını bütün yurttaşlarımın bilmesini isterim. En son taziyeye giden vatandaşımızın bir polis kuruşunu ile öldüğünü dün öğrendik. Bu çok önemli bir gelişme. Bu işin birinci cephesi, ikinci cephesi yüzü maskeli eli silahlı insanlardan kaçının bunlar provokasyon yapıyorlar. Biz kendi ülkemizde kendi insanımıza karşı yüzünü gizleyip elinde tüfeklerle başka öldürücü aletlerle gezenleri istemiyoruz. Biz ülkemizde huzur istiyoruz. Bu provokasyonlara karşı her yurttaşımın dikkatli olmasını istiyorum. Hükümet yapıyor bu provokasyonları. Dolayısıyla bu konuda hiç kimse hükümetin provokasyonlarına, oyunlarına gelmemeli. Herkesin dikkatli olması gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı kriterleri konusunda Kamu Sen ile aynı görüşte olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Sevgiden, barıştan yana, kamplaşmaya karşı herkesi kucaklayan, geçmişi temiz toplumun rahatlıkla bu benim cumhurbaşkanım olabilir dediği bir aday olmalı” dedi.
Soma maden kazasından sonra siyasal sorumluluğun alınmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Soma faciasında, şu ana kadara hiçbir siyasal sorumlu ortaya çıkmış değil. Hiç kimsenin bunu unutmaması gerekir. Size yardım yapacağız deniliyor. Yapacağınız hiç bir yardım, onların babalarını geri getirmez. Birisinin cesaretle kalkıp siyasal sorumluluk üstlenmeli. Türkiye artık bu çıtayı aşmak zorunda. 301 işçi öldü. E onlara ev vereceğiz deniliyor. İnsan hayatı bu kadar ucuz değil. Olmamalı. Bir siyasal sorumlu bekliyoruz” diye konuştu.

“BAŞBAKAN’IN SOMALILARDAN VE BÜTÜN TÜRKİYE’DEN ÖZÜR DİLEMESİ GEREKİYOR”

Kılıçdaroğlu, “Daha da önemlisi kendi vatandaşını tokatlayan bir başbakanın olduğu bir ülkede huzur olmaz. Başbakan’ın çıkıp o vatandaştan Somalılardan ve bütün Türkiye’den özür dilemesi gerekiyor. Kendi vatandaşını en acılı gününde tokatlayan bir Başbakan olabilir mi? Cumhurbaşkanlığı süreci çok önemli. Diğer meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ile görüşeceğiz. Olabildiğince herkesin görüşlerine uygun sağlıklı, tutarlı bir politika izlemek istiyoruz” dedi.

“HÜKÜMET YAPIYOR BU PROVOKASYONLARI”

Sağduyu çağrısında bulunan Kılıçdaroğlu, “Hükümetin insanları tahrik etmek için provokasyonlara başvuracağını bütün yurttaşlarımın bilmesini isterim. En son taziyeye giden vatandaşımızın bir polis kuruşunu ile öldüğünü dün öğrendik. Bu çok önemli bir gelişme. Bu işin birinci cephesi, ikinci cephesi yüzü maskeli eli silahlı insanlardan kaçının bunlar provokasyon yapıyorlar. Biz kendi ülkemizde kendi insanımıza karşı yüzünü gizleyip elinde tüfeklerle başka öldürücü aletlerle gezenleri istemiyoruz. Biz ülkemizde huzur istiyoruz. Bu provokasyonlara karşı her yurttaşımın dikkatli olmasını istiyorum. Hükümet yapıyor bu provokasyonları. Dolayısıyla bu konuda hiç kimse hükümetin provokasyonlarına, oyunlarına gelmemeli. Herkesin dikkatli olması gerekir” açıklamasında bulundu.

“GEZİ EYLEMLERİ NEDENİYLE BİR RAYA GELİRLERSE GELSİNLER KIYAMET KOPMAZ Kİ”

Kılıçdaroğlu, “Hükümete çağrım da şu: Gencecik çocuklarımızı toma ile biber gazı, polis copu ile dövmeyin. Yazık günah bu çocukların hepsi bizim çocuklarımız. Ayrım yapmayalım. Gösteri yapacaklarsa bırakın gösterilerini yapsınlar. Ellerinde kitap, karanfil başka bir şey yok zaten ellerinde. Anayasada özel düzenleme var. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri izinsiz yapabilir diye. Evrensel bir hukuk kuralı. Gösterisini yapsın ne olacak yani. Polise karanfil verecek versin suç değil ki. Şiddete başvurularsa o ayrı. Şiddeti istemeyiz. Demokratik ülkelerde nasıl gösteriler yapılıyorsa öyle yapılsın. Gezi eylemleri nedeniyle bir raya gelirlerse gelsinler ne olacak kıyamet kopmaz ki, bu ülkede” ifadelerine yer verdi.

Dün havaalanında bekletilmesine ilişkin Kılıçdaroğlu, “Özel bir değerlendirmem yok. Ama Türk Hava yolları gibi markanın bu konuma düşmesini içime sindiremedim” dedi.

“‘HER YURTTAŞIN ANNESİNİ DE ALIP ZİYARET EDEBİLECEĞİ BİR CUMHURBAŞKANI’ İSTEDİLER”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak için Türkiye Kamu Sen’i ziyaretinin ardından Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Tutoğlu’nu ziyaret etti. Ziyaret sonrasında ikili basın açıklaması yaptı. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Tutoğlu, “Emekten yana, özelleştirmelere karşı, Anamızı da alıp gidebileceğimiz bir cumhurbaşkanı olmasını talep ettik. Toplumu ötekileştiren bir cumhurbaşkanı, toplumun bütün kesimleri ile kavgalı olan bir cumhurbaşkanı istemediğimizi belirttik” ifadelerine yer verdi.

Tutoğlu’nun görüşlerini desteklediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Son derece verimli ve güzel bir toplantı oldu. Başkanın da söylediği bence can alıcı cümle o. ‘Her yurttaşın annesini de alıp ziyaret edebileceği bir cumhurbaşkanı’ istediler. Bence çok güzel bir öneri ve dilek. Biz de bu dileği yerine getirmeye özen göstereceğiz” diye konuştu. – Hakime TORUN / ANKARA (DHA)

30 Mayıs 2014 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?