“ETİK YÖNETİMİN” SIRRINI BULMAK

Etik yönetimin sırrını bulmak üzerine düşünüyorum çoğu kez. Bunun nasıl bir şey olacağını tasarı olarak nitelendirdiğim halde pratikteki uygulamasına yönelik şu an için bir şeyler yapma şansım yok elbette. Ancak şurası kesin ki, etik yönetim modellerini öncelikle toplumlar isteyecektir. Kayırmacı olmayan, dürüstlükten yana tavır alan, yalansız dolansız, iki yüzlülüğü bir kenara bırakmış, doğru düşünce ve …

Etik yönetimin sırrını bulmak üzerine düşünüyorum çoğu kez. Bunun nasıl bir şey olacağını tasarı olarak nitelendirdiğim halde pratikteki uygulamasına yönelik şu an için bir şeyler yapma şansım yok elbette. Ancak şurası kesin ki, etik yönetim modellerini öncelikle toplumlar isteyecektir.

Kayırmacı olmayan, dürüstlükten yana tavır alan, yalansız dolansız, iki yüzlülüğü bir kenara bırakmış, doğru düşünce ve doğru eylemi benimseyen, ilkelerden ve ülkülerden ödün vermeyen bir insanın düzgün, istenen, beklenen yönetici olacağını söyleyebiliriz.

Bilimin yol göstericiliğinde, siyaset ve politikanın türlü oyunlarından uzak bir tavır sergilemek etik yönetim sırlarından bir tanesidir. Belki herkes bir göreve atanabilir ama sergilemesi gerekenin etik ve ahlaktan yana olan olduğunu anlayıp anlamadığını öğrenmek biraz güçtür. Biraz beklemek gerekebilir. Söylemleri ile eylemleri çelişiyorsa, bu çelişmeler büyük çelişkiler oluşturuyorsa yönetimin iyi ve doğru bir çizgide olmak güçleşir.

Merhametli bir anlayışla hareket etmek, sevgi ve saygıyı yitirmemek, seviyesizlik oluşturmamak, düşüncelerde ve yüreklerde iz bırakmak etik yönetim için önemli unsurlardandır. Bunları herkes yapabilir gibi düşünmeyiniz. Eğer bir insanın mayasında gerçekten bu saydıklarımız varsa ekmek olur. Göstermelik davranarak etik bir yönetim sergilemeye çalışmak çok zordur ve mutlaka bir yerde hata verir, uygulamayı geciktirir, yanıltır.

Etik yönetimin sırrı için mutlaka buna istekli, tarafsız, doğru ve düzgün, ehliyet ve liyakat sahibi kişilerin göreve getirilmesi lazımdır. Onlara verilecek bu şans, güzel ve anlamlı, etik yönetim biçimlerinin de kapısı aralayabilir.

Lütfen, herkes kıskançlıkları, yanlışları, taraflı olmayı, şu kişi olur bu kişi olur tartışmasını bir kenara bırakarak bir kere düşünsün!

Etik değerleri önemseyen, bu ilkelerden ödün vermeyen, doğaya, insana, canlılara sevgi ve saygı hisseden, tarafsızlığı benimsemiş, karar mekanizmalarında siyaset ve politik unsurlardan yararlanmayan, akıl, vicdan ve gönül ile hareket eden yönetimler ve yöneticiler arzu etmez miydiniz?

İçtenlikle kalın…

21 Şubat 2019 - Yazarlar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi