Bir Onkolog Doktorun İsyanı!

İnterdisipliner Onkoloji Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Karabulut; canını dişini takanlar da var, başında uzman Dr veya Dr ünvanlarını kullanarak medyatik şarlatanlıkların yapanlar da var.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve İnterdisipliner Onkoloji Derneği’ nin Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.Bülent Karabulut,“Son zamanlarda gerek sosyal medya ve gerekse basın yoluyla Tıp Bilimi’ne ve doktorlara yönelik haddini aşan, mesnetsiz ve etik dışı açıklamalar yapılmaktadır” dedi.

Özellikle Onkoloji alanına yönelik bu asılsız açıklamalar, elbette psikolojik ve sosyal açıdan, sömürüye açık hasta ve hasta yakınlarının olduğu bu mağdur topluluk için, bu kişiler tarafından hedef alınması mantıklıdır, diye belirten Karabulut, “Buradan yola çıkarak, kendilerinin reklamlarını yapmak çok kolay ve kitleleri peşlerinden sürükleme şanşları da yüksektir. Öncelikle kamuoyu şunu bilmelidir ki, bir Onkoloji uzmanı kolay yetişmiyor. Öncelikle 5 yıl İç Hastalıkları ve ardından da 3 yıllık Onkoloji ihtisası. Dile kolay 8 yıl. Elbette bu da yetmemektedir. Eğitim sürecinin tamamlanmasından sonra kazanılması gereken tecrübe ve sürekli kendini ve bilgilerini yenileme de hekimin önündedir. Tüm dünyada Tıp pozitif bilim olarak tanımlanır. Çünkü bilgiyi kanıtlama için uzun seneler süren araştırmalar bilgiyi üretir. İfade edildiği gibi, üretilen bilgiler yanlış değil, yeni araştırmalarla gelişir ve bu da hastalarımızın tedavi başarılarına yansır. Merak edilirse kolayca anlaşılacağı gibi, bundan 10 yıl önce, kanser tedavisinde elde edilen başarılar ile günümüzdeki başarılar karşılaştırıldığında ne kadar arttığını görmek mümkündür.Hatta devam eden araştırmalarla başarıların daha da yukarılara çekileceği muhakkaktır. ” dedi.

“Teknolojinin gelişmesidir asıl olan Tıp değil” diyen bu kişilerin, teknoloji ve tıbbı birbirinden ayırma çabası bile, mantık sınırlarını zorlamasının ötesinde, Tıp bilimini mesnetsiz karalama amacına net bir örnektir diye vurgulayan Prof.Dr. Bülent Karabulut, şu değerlendirmeyi yaptı;

“Söylediğinin aksine, doktorların çoğu vicdanlı insanlardır. Mesleğin temelinde zaten insan sevgisi vardır. Elbette aramızda mesleğini icra ederken yanlışlara düşen meslektaşlarımız olabilir, ancak bu koskoca bir camiayı, canını dişine takarak çalışan meslektaşlarımızı da içine alacak şeklide genelleme yapılmasını gerektirmez. Bu son derece büyük bir haksızlık olduğu gibi, vahim bir durumdur. Bu kişilerin açıklamalarına bakıldığında, isimlerinin başında uzman Dr veya Dr ünvanlarını kullanmaları bile sömürünün, medyatik şarlatanlıklarının bir göstergesidir. Eğer tıp bu kişilerin söylediği gibi bir bilim ise, bu ünvanlarını da kullanmamalarını şiddetle öneriyoruz. Bu kişilerin aldığı eğitimin içinde, ilaçların nasıl geliştirildiği, insanlığın hizmetine nasıl sunulduğu öğretilmektedir. Bunları bile bile bu tür açıklamalar, medyatik olma, aykırı söylemlerle basının dikkatini çekme ve hatta reklam amacı ile maddi ve manevi sömürü aracı olarak kullanmanın ötesinde davranışlar değildir. Kanserin ölüm ile eş değer tutulduğu ülkemizde, pek çok kişinin bu tür söylemlere inanma arzusu kabul edilebilir, ancak bu duyguları kullanmak asla kabul edilemez. Bizler hastalarımıza şifa olabilmek için gece gündüz çalışırken, tıp cahili kişilerin, bilimsel arenadan çok uzak, herhangi bir araştırmaya dahil bile olamamış birilerinin, bu özverili topluluğa bu şekilde saldırması anlaşılır gibi değildir. Aslında bizler anlıyoruz, nedenlerini yukarda da ifade ettiğimiz gibi biliyoruz. Ancak bu duruma, derhal, ivedilikle müdahale edilmesi zaruri bir durum haline gelmiştir. Zira, maalesef bu kişilere inanmak zorunda kalan hastalarımızın ve hasta yakınlarının haklarının korunması şarttır. Maddi ve manevi sömürünün önüne geçilmesi elbette önemlidir. Ancak bu hastalar, bu kişiler yüzünden zarar görüyor ve hatta hastalar geç kalma ve yanlış yönlendirmeler ile kaybedilmektedirler. Bu durumun bekleyecek zamanı kalmamıştır. Bu kişilerin açıklamaları hasta-hekim ilişkilerini de olumsuz etkilemekte, hekime şiddet sorununu arttırmakta, günlük pratiğimizde, daha önemli sorunlarla ilgilenmemiz gerekirken, hasta ve hasta yakınlarına bu akıl dışı açıklamaların yanlışlığını anlatmak zorunda kaldığımız için vakit kaybına neden olmaktadır. Tedavilerde, hastaların hekimlerine tam güven duyması, tedavinin bir parçası haline gelmesi tedavi başarılarını da olumlu etkileyecektir. Oysa bu koşullarda, kafalarında onlarca gereksiz ve bilim dışı bilgilerle, doğruyu yapmaya çalışan meslektaşlarımız arasında kalıp, gitgeller yaşamaları, psikolojik olarak da hasta ve yakınlarını olumsuz etkilemektedir “

Karabulut değerlendirmesini şöyle tamamladı;

”Devletimizin, Sağlık Bakanlığı’nın son derece özenle inceleyip, tedavi için onay verdiği pek çok tıp uygulamasına karşın, bu söylemlere sahip kişilerin devlet otoritesini de hiçe saydıkları açıktır. Tüm bu nedenleri göz önüne aldığımızda, bu kişilerin, hasta ve hasta yakınlarını maddi ve manevi olarak sömürdükleri, bu amaçla aykırı söylemlerle reyting için kanal kanal, gazete gazete gezdikleri, reklamlarını yaptıkları, doğru olmayan saçmalıklarla kendilerini sürekli gündemde tuttukları açık ne nettir. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bu anlamda özellikle doktor kimliğini kullanarak tüm bunları yapan kişilerin, Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı tarafından ivedilikle engellenmesi, RTÜK’ in toplum sağlığını tehdit eden bu kişiler ile yapılan yayınları incelemeyi ve gerekli olan yatırımları Uygulaması gerekmektedir.”

BAHRİ KARATAŞ

07 Ara 2018 - 19:59 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?