10 Ocak Gazetecilere Saygı Günü olsun

AB Sivil Düşün Programı "Özgürlük için basın" komitesinde 2 yıl görev yapan Gazeteci İbrahim Irmak, "Çalışan Gazeteciler Günü" için "10 Ocak gazetecilere saygı günü olsun" dedi.

10 OCAK “GAZETECİLERE

SAYGI GÜNÜ” OLSUN

Hacer Gümüş- Hatice Yılmaz / EGE AJANS ( BU HABER TAM 2017 YILINDA YAPILDI. BAKIN NE DEMİŞİZ NE OLMUŞ. DAHA MI İYİYE GİTMİŞİZ YOKSA DAHA DA KÖTÜYE Mİ GİTMİŞİZ ?)

AB Sivil Düşün Programı “ Özgürlük için basın” komitesinde 2 yıl görev yapan Gazeteci İbrahim Irmak, “Çalışan Gazeteciler Günü” için “ 10 Ocak gazetecilere saygı günü olsun” dedi.

Türkiye’de etik kuralların her cephede eksiksiz uygulanması gerektiğini söyleyen Gazeteci İbrahim Irmak’ın Çalışan Gazeteciler Günü hakkındaki görüşleri şöyle:

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” maalesef nostalji oldu.
Gazeteciler mutlu değil, umutlu değil.
Gazetecilik binlerce fikir işçisinin gazetecinin çalıştırılmadığı bir sektöre dönüştü. Gazeteler ekonomik baskılara boyun eğip havlu attı, kimisi de politikanın girdapları arasında kayboldu.
Benim bir önerim var. 10 Ocak çalışan değil, çalıştırılmayan gazetecilere saygı günü olsun.

BASIN ZOR DURUMDA

Aslında Türkiye’de gazeteler ve gazeteciler çok zor durumda. Gazeteler satmıyor. Sebep okuyucu yok. Var kabul ettiklerimiz de “bakıcı” oldular. Önce fotoğraflara, sonra başlıklara daha sonra da spotlara bakıp sayfaları kapatıyoruz. Aslında kapatılan, kenara atılan gazeteler değil özgürlükler. Satmayan gazeteleri patronlar, şirinlik yapıp satacağı mecralar arıyorlar. Siyasi Partiler, belediyeler, dernekler, odalar, sendikalar gazetelerin yeni hedef kitlesi durumunda.
İki yıl görev yaptığım “AB Düşün Platformu Basın İçin Özgürlük Komitesi”nde (Pres for Freedom) söylediğimi bir kez daha söylemekte yarar var. Ekonomik sorunla boğuşan gazetelerin/gazetecilerin özgürlüğü olmaz.
Benim tüm yurttaşlara bir çağrım var: “Gazete satın alıp okuyun. Alacağınız her gazete hem sizin hem de gazetecilerin özgürlüklerini koruyacaktır. Özellikle daha yaşanabilir bir çevre/kent istiyorsanız. Yerel gazeteleri mutlaka satın almalısınız. Onlar olmazsa, ne sizin bozuk yollarınız onarılır, ne de aksayan işler düzelir. Gazeteci özgür olursa, haberleri eğip bükmeden, olayları örtüp gizlemeden yazar. Etik kurallardan da asla taviz vermez. Daha fazla özgürlük isteyenler, haklarını korumak isteyenler gazetecileri desteklemeli, onların yanında olmalıdır. Yoksa biz “Memlekette aksaklıkları yazacak gazeteci yok” diye daha çok dövünürüz.”

***

GAZETECİLİK

ONURLU BİR

MESLEKTİR

Haber Hürriyeti Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Irmak, “Gazetecilik çok onurlu bir meslektir. Yaptığınız bir haber felaketi önleyebilir, demokrasinin rayına girmesini bile sağlayabilir. Toplumsal sorumluluk taşıyan bu mesleğin Etik Kurallardan uzaklaşılmadan yapılması gerektiğini söyledi.
“Haber alma bireyin en temel hakkıdır. Basın, demokrasinin, özgürlüğün, temel hak ve hürriyetlerin sigortasıdır. Özgür basına sahip olmayan toplumlarda, demokrasi ve özgürlükler kısıtlanmış demektir” diye her yerde gazetecilere övgüler düzüldüğünü belirten Irmak, “Yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet olarak tanımlanan basın, yaşanan olaylar karşısında bilgilendirme sorumluluğunu taşımaktadır. Her türlü olumsuzluğa karşı görevini evrensel ilkeler doğrultusunda yapmaya çalışan tüm meslektaşlarıma selam olsun” dedi.

***

ÇALIŞAN GAZETECİLER

GÜNÜ NASIL DOĞDU

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günü.

1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ” 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi Gazete ’de yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü oldu.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 Sayılı Yasa’nın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 Sayılı Yasa’nın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurdular. “Dokuz Patron Olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca İstanbul’da “Basın”, Ankara’da ise “Öncü” adlı gazeteleri yayımlamaya karar verdiler. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

(KAYNAK: WİKİPEDİA)

10 Oca 2024 - 11:20 İzmir- Medya