Siyanür ve vitamin

Gıda bilimi konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin yaptıkları açıklamalar, kendilerini gülünç duruma düşürüyor.

Fatsa’da bir işçinin altın madeni sahasındaki siyanür havuzuna düşmesi üzerine Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel çalışma sahasında incelemelerde bulundu. Altın madeni yetkilileri işçinin hiçbir sağlık sorunu yaşamadığını, siyanürün zararsız hatta vitaminlerde bulunan son derece faydalı bir madde olduğunu belirtti.

Bunun üzerine Adıgüzel, “Fatsa Ilıca ve Çatalpınar Acısu’dan sonra bölgede üçüncü bir şifalı su daha tespit edildi. Üstelik tesisi de hazır” diyerek ironi yaptı.Firma yetkilisi, “Türkiye’de ormanların sadece binde üçü madenler için kesiliyor” deyince, Adıgüzel, kendisine Kanada’daki bu oranın ne kadar olduğunu sordu. Ancak soru yanıtsız kaldı.

Siyanürün Zararsız olduğuna hatta vitaminlerde bulunan faydalı madde olduğunu söyleyen firma yetkilisine tepki, TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Uğur Toprak‘tan geldi. Başkan Toprak, “Gıda bilimi konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin yaptıkları bu açıklamalar kendilerini gülünç duruma düşürmekten öteye geçmemektedir” dedi ve şu açıklamayı yaptı:

Fatsa’da bir altın madeninde siyanür havuzuna düşen bir işçinin durumu hakkında bilgi veren yetkiliden siyanürün zararsız hatta vitaminlerde bulunan son derece faydalı bir madde olduğunu öğrendik. Neresinden tutsan elde kalacak bu açıklamadaki iyi olan tek şey siyanür havuzuna düşen emekçinin sağlık durumudur.

Herkesin bildiği üzere siyanür katı, sıvı ve gaz halde bulunabilen zehirleyici bir maddedir. Bahsedilen vitamin B17 ve B12 dir.

Kobalamin olarak da bilinen B12 Vitamini vücudumuzdaki birçok reaksiyonun oluşabilmesi için gerekli olduğu gibi sinir hücrelerinin, alyuvarların ve DNA’ların sağlığı için de gerekli olan, suda çözünebilen bir vitamindir.

B12 vitamini takviyeleri genellikle iki kaynaktan elde edilir:siyanokobalamin veya metilkobalamin. Her ikisi de bir corrin halkası ile çevrelenmiş bir kobalt iyonunu içerir. Metilkobalaminbir metil grubu içerirken,siyanokobalaminise siyanür molekülü içerir.

Siyanokobalamindoğada bulunmayan B12 vitamininin sentetik bir şeklidir ve B12 vitamininin diğer formlarından daha kararlı ve uygun maliyetli olduğu için, takviyelerde daha yaygın kullanılır.

Metilkobalamin ise;siyanokobalaminin aksine, takviyelerin yanı sıra balık, et, yumurta ve süt gibi gıda kaynaklarından elde edilebilen doğal bir B12 vitamini formudur. Burada ki kilit nokta, Siyanokobalaminininsan vücuduna girdiğinde B12 vitamininin iki aktif formu olanmetilkobalaminveya adenosylkobalamin’e dönüşmesidir.

Siyanürün bir başka kaynağı doğada çeşitli meyvelerin (badem, elma, şeftali, kayısı, kiraz, erik, vb) tohumlarında bulunan, B17 vitamini olarak da bilinen Amigdalin’dir. Amigdalin içeren çekirdekler sindirim esnasında hidrolizle birlikte hidrojen siyanüre dönüşürler. Fakat oldukça az miktarda oldukları için idrar ile birlikte dışarı atılırlar.
Görüldüğü üzere siyanür vitaminlerde de faydalı değil aksine zehirleyici etkisi olan bir bileşiktir. Hiçbir çaba siyanürü şirin gösteremez. Gıda bilimi konusunda bilgi sahibi olmayan kişilerin yaptıkları bu açıklamalar kendilerini gülünç duruma düşürmekten öteye geçmemektedir.

16 Eylül 2019 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi