Cafer Yarkent’i ebediyete uğurladık

Gazetemizin yazarı, gazetecilik mesleğinin Türkiye'deki yeni nesil mimarının anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Türkiye’de gazeteciliğin bilgisayar ortamına aktarılmasında öncü olan gazeteci, yazar Cafer Yarkent, sonsuzluğa uğurlandı.

Cafer Yarkent için İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) önünde veda töreni düzenlendi.

Törene, İGC Başkanı Misket Dikmen, Başkan Yardımcısı Tayfur Göçmenoğlu, Genel Sekreter Kenan Çimen, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Pala, Yönetim Kurulu üyeleri Murat Attila, Sadık Uçar, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, İGC Üyeleri, 9 Eylül Gazetesi ailesi, Yarkent’in dostları, arkadaşları ve ailesi katıldı.

Törende konuşanHaberhürriyeti Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci İbrahim Irmak, arkadaşı aynı zamanda gazetesinin yazarı olan Yarkent’in her daim gazeteciliğin gelişmesi için mücadele verdiğini belirterek, “Cafer Yarkent Türk basınının dijitalleşmesi için önemli çabalarda bulundu. Gazeteci doğdu, gazeteci yaşadı. Bir çok kişiye yardım etti. Hepimizi gazetecilik konusunda yüreklendirirdi. Türkiye’nin aydınlık günlere kavuşması için yazılar yazardı. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.

İGC Başkanı Dikmen, gazetecilik mesleğine başlarken Cafer Yarkent efsanesini hep duyduğunu vurgulayarak, “Onu tanıdıktan sonra da nasıl efsane olduğunu daha iyi anlamıştım. 9 Eylül Gazetesi’nin kuruluş aşamasındaki heyecanını çok iyi biliyorum. İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin gazetesi 9 Eylül’ü yaratırken heyecanı ve enerjisi bende saygı uyandırmıştı. Mesleğine, azmine ve dehasına büyük hayranlık duyuyorum. Işıklar içinde, huzur içinde uyumasını diliyorum. Ailesine başsağlığı diliyorum. Bu sabah Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca da, Yarkent ailesine hem İGC’ye hem meslektaşlarına hem de 9 Eylül Gazetesi’ne başsağlığı dileklerini ilettiler” dedi.

Gazeteci Doğan Satmış da, Yarkent’in Türk basınının gelmiş geçmiş en yaratıcı gazetecilerinden biri olduğunu, çok öğrenci yetiştirdiğini vurguladı. Gazeteci Özden Ünver de birlikte çalıştığı dönemlerden örnekler vererek Yarkent’in başarılı bir gazeteci ve çok iyi bir insan olduğunu dile getirdi.

Yarkent için daha sonra Alsancak Hocazade Camiinde cenaze töreni düzenlendi. Buradaki törene Yarkent’in ailesi, sevenleri, arkadaşları ve gazeteciler katıldı. Yarkent, Foça Yenibağarası Kabristanı’nda toprağa verildi.

NE DEDİLER?

Sadettin Teksoy:
BENİM İÇİN ŞİMDİ; SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİM!..
VAH BENİM DEĞERLİ BÜYÜĞÜM,
VAH BENİM TÜRK BASININDA TEKNOLOJİK DEVRİM YARATAN DUAYEN GAZETECİ AĞABEYİM CAFER YARKENT,
VAH BENİM EŞSİZ DOSTUM, SENDE Mİ YAŞAMA VEDA ETTİN!..
İKİ EVLADININ ANNESİ EŞİ, KIYMETLİ HANIMEFENDİYİ EN SON DÜN 16.30 DA ARADIM. ‘’YAPACAK BİR ŞEYİMİZ YOK(!) ALLAH’TAN UMUT KESİLMEZ, SAĞLIĞINA KAVUŞMASI İÇİN DUACIYIZ’’ DEMİŞTİM…
MEKANIN CENNET OLSUN GÜZEL İNSAN…

***

Erol Türegün:

Erol Türegün Üzülmek kelimesi çok çok yetersiz… Canım benim…

***

Selda Tezoren:

1993 haziranı yeni mezun olmuşum, stajımı yaptığım Hürriyet gazetesi yazı işleri servisindeyim. Cafer Beycim, masasında macintoshunun başında, müzik dinleyerek çalışıyor. Atmosfer şahane, huzur var. Kısa bir görüşme yapıyoruz ve işe alındığımı öğreniyorum. İşte hayatımın dönüm noktalarından biri o an…
Seni tanıdığım, birlikte çalıştığım, Türkiye’de bilgisayarlı gazeteciliği başlatmak için kurduğun ekipteki çocuklarından biri olduğum için çok onurlu ve gururluyum. Sabrın, sevgin, güleryüzün ve titizliğinle yetiştirdiğin bu çocukların seni asla unutmayacak. Asla unutmayacağım, ömrümce dualarımda olacaksınız.
Değerli öğretmenim, çok sevdiğim büyüğüm, Türk basınının değerli isimlerinden TC Caf Yarkent Cafer Yarkent yazmaya bile hala inanamıyorum hayata gözlerini yumdu… Üzüntümü tarif edemiyorum, çok ama çok üzgünüm… Hepimizin başı sağolsun. Eşi ve çocukları başta olmak üzere tüm sevenlerine büyük sabırlar diliyorum.

***
Gülen Aksu Türker:

Seldacım, Cafer bey benim de hocamdı. Çok üzüldüm. Allah sevenlerine sabır, ona yattığı yerde huzur versin.
***

Mehmet Karabel

ACIM SONSUZ…
Arkadaşım, dostum, meslektaşım Cafer Yarkent’i kaybetmenin derin acısını yaşıyorum… Işıklar içinde uyusun, mekanı cennet olsun…

***

Murat KOÇ:

9 Eylül Gazetesi’nin kuruluşu ve sonrasında bir süre birlikte çalışma şerefine eriştiğim usta gazeteci Cafer Yarkent ağabey bugün son yolculuğuna uğurlandı. Mesleğine aşık, yeniliklere açık titiz bir gazeteciydi. Sayfaları bir ressam edasıyla çizer, nokta hata olmasın diye saatlerce sayfa sekreterinin başından ayrılmazdı. Onu özleyeceğiz. Allah rahmet eylesin. Türk ve İzmir basınının başı sağolsun.

***
Serap Varol:

O güzel insanlar,o güzel atlara binip gittiler… Ne büyük onurdu seninle çalışmak Cafer Abim… hoşçakal..

***
Serdar Agir:

Türk basınında ilklere imza atan,
güzel gülen adam CAFER YARKENT’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz ışıklar içinde canım abim…

***

Figen Bican Bulam:

Ah Caf Kaptan ahhh.. Bu güzel yürek, bu enerjisi 18’liklere taş çıkaran adam nereye gider aniden bize bir veda bile etmeden..
Her başarılı haberimize bir pasta alır bizi nasıl güzel motive ederdin.. Sen şu kahpe sektörde tanıdığım gerçek bir yöneteciydin.. Elleri öpülesi hocamdın. Demeye dilim varmıyor Işıklar içinde uyu ışığın bende hiç sönmeyecek Caf Kaptan.

***
Nilüfer Öktem Erentok‎:

Sevgili Cafer Abi
Seni tanıdığım ve birlikte çalıştığım için çok şanslıyım. Birlikte ne güzel işler başardık. Öğrenmekten ve öğretmekten asla sıkılmadın. Sabrın, sevgin, güleryüzün ve titizliğinle yetiştirdiğin öğrencilerin seni hiç unutmayacak. Nesrin Abla’ya ve çocuklara sabırlar diliyorum.

***

Ali Ekber Yıldırım:

Gazetecilikte yenilikçi, teknolojik gelişmeleri yakından izleyerek uygulayan hepimize örnek olan ve yol gösteren Cafer Yarkent yaşama veda etti. Yeri doldurulamaz bir ustaydı. Tarım yazılarımızın sıkı takipçisi ve yorumcusuydu. Bize her zaman cesaret veren, onurlandıran Cafer abiyi sonsuzluğa uğurluyoruz. Sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Işıklar içinde uyusun.

***

‎Ülkü Kesicioğlu‎:

İbrahim Bey, gazeteci arkadaşınız Cafer Yarkent’in vefatını üzüntü ile öğrendim. Başınız sağ olsun. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Ailesine, yakınlarına, sevenlerine baş sağlığı ve sabır dilerim.

***

CAFER YARKENT KİMDİR?

1949 yılında Güllük’te (Muğla) doğdu. Liseyi Bornova’da okudu. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. 1968 yılında Yeni Asır’da gazeteciliğe başladı. Magazin sayfa sekreteri, Birinci Sayfa Sekreteri, Sorumlu Yazıişleri Müdürlüğü, Makalelerden Sorumlu Müdürlük görevlerinde bulundu.

Yeni Asır Gazetesi’ndeki ARGE Bölümü’nün başında birçok teknolojik gelişmelere önderlik etti. Yeni Asır Gazetesi’nin bilgisayar ile hazırlanması konusunda eğitim aldı. 1984 yılında Sabah Gazetesi’nin alt yapılanması çalışmalarında bulundu. Yine aynı yıl Yeni Asır’ın spor sayfasını bilgisayardan hazırlayarak, teknik ekibi (Nilüfer Öktem ve İlhan Türkeli) ile birlikte Avrupa’da bilgisayardan şehirlerarası (İstanbul’dan İzmir’e) ilk sayfa naklini gerçekleştirdi.

1985 yılında Sabah Gazetesi’ni teknik altyapısını hazırlayan ekibin yönetmenliğini yaptı. Bir yıl sonra İstanbul Hürriyet Gazetesi’ne yine ekibiyle birlikte Yazı işlerinde bilgisayar ile gazete hazırlama kursları vererek, editoryal olarak Hürriyet Gazetesi’ni bilgisayar ile hazırlanır hale getirdi.

İstanbul Hürriyet’in bilgisayar ortamına geçmesi ile, yine aynı gazetenin Ankara, İzmir, Adana, Trabzon bağlantılarını da sağlayarak, gazeteyi bilgisayar ortamına taşıdı. 1988 yılında Hürriyet’in Frankfurt Matbaası’ndaki Yazı işlerini İstanbul ile bilgisayar ortamında haberleşmesini gerçekleştirdi.

1988 yılında Almanya’nın Darmstadt şehrinde düzenlenen IFRA Dünya Matbaacılık Fuarı’na yine teknik ekibi Nilüfer Öktem ve İlhan Türkeli ile birlikte Hürriyet Gazetesi’ni temsilen katıldı. O yıl yeni bilgisayar ürünleri içinde 11 bilgisayar üzerinde yaptığı incelemelerden sonra Apple Macintosh’u Hürriyet Gazetesi adına seçti ve Türkiye’ye Apple Macintosh‘un ilk girişini gerçekleştirdi.

Laptop olarak bilinen taşınabilir dizüstü bilgisayarları Türkiye’de ilk kez gazete ortamında uyumunu sağladı. Ve kullanılır hale getirdi.

1989 yılında, henüz SSCB olarak bilinen Rusya’nın başkenti Moskova Hürriyet Bürosu’ndan ilk kez İstanbul’a haber giriş-çıkışını oluşturdu.

1988-1989 yılı boyunca teknik ekibi ile birlikte Apple Macintosh’un Türkçe’ye adaptasyonu ve dolayısıyla Türkçe olarak sayfa hazırlanır (üretim) hale getirdi. Bu teknolojik formasyon ile Apple Macintosh Türk basınına yerleşti ve böylece o tarihe kadar sadece dört renk kullanabilen (siyah, sarı, kırmızı ve mavi) Türk Basını Apple Macintosh sayesinde ‘’milyon renk’’ ile tanışmış oldu.

1989 yılından sonra tamamen bilgisayar ile hazırlanır duruma gelmesi ile ayni düzeni şehirlerarasına ortamını sağladı. Hürriyet, bu devrimi gerçekleştiren Avrupa’da ilk gazete oldu.

Apple Macintosh ile Frankfurt Matbaası’nı da yine aynı yıl, Türkiye’ye bağlayarak, Avrupa’da bir teknolojik devrime daha imzasını attı. Hürriyet Gazetesi ülkeler arasında tamamen bilgisayar ortamında hazırlanıp bilgisayar ortamında basılır hale geldi. ‘’Matris’’ adı verilen sayfaların film halinde taşınır olmasını tarihe karıştırdı.

1998 yılında Cem Uzan adına Star Gazetesi’ni kurmakla görevlendirilen ilk gazeteci oldu. Star Gazetesi’nin kurulmasını ve hayata geçirilmesini sağladı. Yazı işleri Müdürü ve Yayın Koordinatörü olarak çalıştı.

2008 yılında bir yıl süreyle Vatan Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni Danışmanlığı yaptı.

1988 – 1997 yılları arasında Eskişehir Üniversitesi’nde, Basında Bilgisayar Uygulamaları, Gazetelerde Yazı işleri Organizasyonu ve Layout Uygulamaları adı altında Öğretim Görevlisi olarak dersler verdi.

1998 – 2000 yılları arasında ‘’Akademi İstanbul’’da Öğretim Görevlisi olarak dersler verdi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve İstanbul’da çeşitli üniversitelerde konferanslar verdi, çeşitli panellerde konuşmacı olarak görev aldı.

2009 – 2011 yıllarında K ve F Dergilerinin kurucusu olarak Yayın Danışmanlığı’nı yaptı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti adına hazırladığı, 28 Temmuz 2012 günü yayın hayatına geçen 9 Eylül Gazetesi’nin ilk Genel Yayın Yönetmeni olarak görev aldı. 1 Ocak 2013 günü gazeteyi söz verdiği gibi genç arkadaşlarına teslim etti.

Mesleki yarışmalarda çok sayıda ödülü bulunmaktadır.

Evli, biri kız iki evlat sahibi.

03 Ara 2017 - 11:35 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?