Çeşme’de Cilalı Beton devri

Çeşme ve Alaçatı'nın neredeyse tamamı yapılaşmaya açıldı.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile 13.Eylül 2019’da Resmi Gazete’de 1532 nolu sessiz sedasız bir karar yayınlandı. Kararın ne olduğunu anlamayan vatandaş sessiz kaldı, bazı internet basın kuruluşları konuya yer verdi ama bu kararname ile nasıl bir değişiklik olduğu gözden kaçtı.
Kararname Türkiye’nin 58 değişik bölgesinde bulunan birçoğu ender SİT, orman, kıyı doğal yaşamın hiç dokunulmaması gereken alanlarda inşaatlara, yapılanmalara neden olacak önemli değişiklikler getirdi. Bu kararname başlığı zaten her şeyi açıklıyor :

“Turizm Merkezleri ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinin İptali”

Resmi gazetede tam şöyle yazıyor:

“Bazı Alanlarda İlan Edilen Turizm Merkezleri ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinin İptali, Sınırlarının Yeniden Belirlenmesi, İsim ve Statülerinin Değiştirilmesi ile Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin Tespit ve İlan Edilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1532/12.09.2019)”

Kararnameye 10 temel madde konulmuş, bu maddelerden 7 ve 8 sadece Alaçatı ve Çeşme için olması ayrı bir özellik taşıyor:

“İzmir Alaçatı Turizm Merkezinin sınırları, ekli krokide gösterildiği şekilde yeniden belirlenmiştir, Ekli krokide sınırları belirtilen alan İzmir Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilmiştir.” (MADDE 7/8)
Bu bölgeler de ki karar verme yetkisi de tamamen Kültür ve Turizm Bakanı’na verilmiş.

Peki kararname de belirtilen “Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi nedir?”
“Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi; Tarihi ve kültürel değerlerin yoğun olarak yer aldığı veya turizm potansiyelinin yüksek olduğu yöreleri korumak, kullanmak, sektörel kalkınmayı ve planlı gelişimi sağlamak amacıyla değerlendirmek üzere sınırları Bakanlığın önerisi ve Bakanlar Kurulu Kararıyla tespit ve ilan edilen bölgelerdir.”

Turizme ayrılan alanlar için öncelikle yapılacak işlemler Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsisi Hakkında Yönetmelik kapsamında şu şekilde açıklanıyor:
“Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezleri içinde ve dışındaki kamu taşınmazlarından tarihi, kültürel ve doğal değerler, turizm potansiyeli, altyapı kolaylığı, sektörel kalkınma, planlı gelişme, turizm çeşitliliği, mahalli özellikler gibi nedenlerle öncelikle turizm amaçlı değerlendirilmesinde yarar görülenler Bakanlıkça saptanır. (MADDE 5 /1)”
Bu gibi alanlara rastlayan taşınmazların mülkiyet durumları belirlenir. Kadastro çalışması yapılmamış ise öncelikle yaptırılabilir. İmar planları yapılmamışsa yapılır veya yaptırılır ve Bakanlıkça onaylanır. (5/2)
Kararnamedeki laf karışıklığını çözmek ancak Eski Bakan Yılmaz Karakoyunlu gibi bir Türkçe dâhisinin işi. Anlaşılan tek bir şey var. Bu bölgelerdeki tüm, sit, doğal alan gibi yasal engeller kaldırılıyor ve bakanlığın iradesine bağlanıyor. Yani bakanlığın olur vermesi halinde bu bölgelerde her türlü inşaat, betonlaşma, ekolojik katliam mümkün olacak.

Dünya çapında ekolojik kriz yaşadığımız, çocukların bile “İklim Grevine” gittiği şu zamanlarda zar zor elde kalmış doğal güzellikleri yok etme kararnamesinin esas sebebi anlaşılır gibi değil.

Dr. Ahmet Güler (İzmir 19.09.2019)

20 Eylül 2019 - Çevre


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?