Ödemişliler bu kış doğalgazla ısınacak

Ödemiş’e doğalgazı getiren İzmirgaz’ın Genel Müdürü Burçin Yandımata, Haber Hürriyeti Yayın Yönetmeni İbrahim Irmak’a memleketi için müjdeler verdi.

Ödemiş’e doğalgazı getiren İzmirgaz’ın Genel Müdürü Burçin Yandımata, Haber Hürriyeti Yayın Yönetmeni İbrahim Irmak’a memleketi için müjdeler verdi.

Ödemiş’e doğalgazı getiren İzmirgaz’ın Genel Müdürü Burçin Yandımata, yer yere doğalgaz hattı döşüyoruz. Tire’den Ödemiş’e uzanan çelik hat için ikinci firma devrede. Önümüzdeki ay gazı açar, test denemelerine başlarız. 2016 kışında Ödemişliler doğalgazla ısınacak” dedi.

ÖDEMİŞ sokakları şu günlerde kazılıp, doğalgaz boruları döşeniyor. Kentin her yanında arı gibi çalışmalar var. Sebebi ise kış aylarında Ödemiş’in yaşadığı hava kirliliğini bitirmek. Bu kadar yoğun çalışmaya rağmen hala doğalgazın Ödemiş’e gelmeyeceğini söyleyenler var. Oysa İzmirgaz genel Müdürü Burçin Yandımata, Mart ayında müjdeyi vermiş biz de Haber Hürriyeti Gazetemiz’de manşet yapmıştık. Ağustos ayı sonunda Ödemiş’e gaz verilmeye başlanacaktı ama, 21.5 kilometrelik hatta problem çıktı ve hat 30 KM’ye çıktı. Bunun için ikinci bir ekibe görev verdiklerini söyleyen İzmirgaz Genel Müdürü Burcin Yandımata’yı ziyaret ettik ve “Ödemiş’te doğalgaz çalışmaları nasıl gidiyor?” diye sorduk.
Ödemişlileri sevindirecek haberleri bizim aracılığımızla duyuran Yandımata’ya teşekkür ettik ve ilk sorumuzu sorduk.

HAT 21,5 KM’DEN 30 KM’YE ÇIKTI

İBRAHİM IRMAK: Sayın Burçin Yandımata, Ödemiş için Ağustos sonunda gaz verecektiniz. Çalışmalar nasıl gidiyor?

BURÇİN YANDIMATA: Sözümüzde duruyoruz… Ödemiş’e Tire’den gazı taşıyacak çelik hattın güzergahında bir değişiklik oldu. Bizim gaz geçireceğimiz hattın uzunluğu 21.5 kilometreden 30 kilometreye çıktı. Ağustos sonunda gaz Ödemiş’te demiştim. Uzayan hat nedeniyle gazı eylül ekim aylarında Ödemiş’e verebiliriz. Hattaki testleri de düşünürsek, “Bu kış Ödemiş doğalgazla ısınacak” müjdesini verebiliriz. Zira Ödemiş yönünden çıkan çelik hattın 12 kilometresi bitti, Şimdi Tire’den Ödemiş’e doğru döşenecek Çelik hatta başlıyoruz. Uzayan hat nedeniyle ikinci firmayı devreye soktuk. Tire’den gazı Ödemiş’e taşıyacak çelik hat hızla bitirilecek.

ÖDEMİŞ’E ABONE MERKEZİ

İBRAHİM IRMAK: Ödemişliler doğalgaz’ın 2017 yılında geleceğini sanıyor. Bir algı hatası mı var. Siz 2016’nın kış başlangıcını işaret ediyorsunuz.
BURÇİN YANDIMATA: 2016 kışını Ödemişliler doğalgazla ısınarak karşılayacak. Geçen hafta arkadaşlar yer arayışına gitti. Ödemiş’te Ağustos ayı içinde Abone Merkezi kuruyoruz. Ödemiş acil müdahale ekibini ise zaten kurduk. Aldığımız personel şimdi İzmir’de sahada çalışıp deneyim kazanıyor. Altyapı kontrol hizmeti veren arkadaşlarımız da Ödemiş’te çalışmaları denetliyor. Acil müdahale ekibi için de bir ofis tutuyoruz. Başkan beyin (Mahmut Badem’in) bunlardan haberi var ve abone merkezi için şehrin merkezinde, garaj çıvarında bir yer önerdi.
İBRAHİM IRMAK: Ağustos ortalarında ya da Eylül’de abone merkezi açacağınıza göre, Ödemişlilere Doğalgaz hakkında bilgilendirmeler yapacak mısınız?
BURÇİN YANDIMATA: Evet Ağustosta başta muhtarlarımız ve halkımız olmak üzere herkesin katılabileceği bilgilendirme toplantısını gerçekleştireceğiz. Daha sonra da yetkilendirdiğimiz doğalgaz firmalarına bilgilendirmeler yapacağız. Ödemişliler Eylül ayı içinde Ödemiş’te yoğun doğalgaz için yoğun çalışmaları görecek.

DOĞALGAZ
UCUZLAYACAK MI?

İBRAHİM IRMAK: Bizim Fotoğraf Editörümüz Mehmet Ali Varış’a bu ay 5 TL doğalgaz faturası gelmiş. Şimdi Enerji Bakanımız Berat Albayrak, “Doğalgaz fiyatlarında indirim yapılacak” diyor. Ne dersiniz. İndirim mi olacak, bindirim mi olacak mı?

BURÇİN YANDIMATA: Yaz aylarında İzmir’deki evlere 5-10 lira gibi bir doğalgaz faturası geliyor. Bakan beyin Kış gelmeden Doğalgaz fiyatları ucuzlayacak açıklamaları doğru. Evet doğalgazda indirim olacak. Türkiye Rusya ve İran’a karşı Uluslar arası mahkemelerde açtığı davaları kazandı. Şimdi indirim için onun sonucu bekleniyor. Zaten en ucuz yakıt doğalgazdı. Şimdi o daha da ucuzlayacak. İbrahim abi, 10 senedir size söylediğim gibi. Tüm yakıtlar içinde en ucuz doğalgaz kalacak. Üstelik bunun bir de temiz enerji olduğunu düşünürsek. Kirini, isini, sisini, külünü düşünürsek doğalgaz gerçekten, en temiz ve en ucuz enerji olacak.
İBRAHİM IRMAK: Ben Ödemiş’te kış aylarında yaşanan hava kirliliğini düşününce, doğalgazın Ödemiş’in kurtuluşu olacağını inanıyorum. Tabi bunun ilk başta bir tesis maliyeti olacağını biliyoruz. Size abonelik için müracaat var mı?
BURÇİN YANDIMATA: Elbette var. Yetkili doğalgaz kuruluşları aracılığıyla bizden tesis kurulum ön izni alanlar var. Ama biz Abone merkezimizin önümüzde günlerde Ödemiş’te açılmasıyla bu sayının hemen artacağını düşünüyoruz.

İZMİRGAZ’DAN ÖN ONAY ALIP
TESİSAT PROJELERİNİZİ YAPTIRIN

İBRAHİM IRMAK: Sayın Burçin Yandımata, İzmirgaz Genel Müdürü olarak Ödemişliler’e mesajınız var mı?

BURÇİN YANDIMATA: Vatandaşlar firmalara İzmirgaz ön onaylı tesisat projelerini hemen yaptırsınlar. Gaz kullanımı bu kış başlayınca firmaların işleri çok olur. Şimdi çağırınca hemen gelenler kış aylarında üç- beş gün sonraya randevu verir. Ödemişlilere tavsiyemiz, Temiz ve kesintisiz yakıt olan Doğalgaz abonelikleri için hemen harekete geçsinler. Apartmanlar doğalgaz kullanmak istediklerine dair kararlarını alsınlar.
AKILLI SENSÖRLER

İBRAHİM IRMAK: Doğalgaz iç tesisatı için yeni borular çıkmış. Daha esnek kıvrılabilen bu borular, ek yeri olmadan imalat yapılmasını sağlıyormuş. Depreme de dayanıklıymış bu borular. Bu konuda bir öneriniz var mı?
BURÇİN YANDIMATA: Bizim İzmir’deki bütün binaların girişinde depremi algılayan sensörlerimiz var. Sallantıda, o sensörler devreye girip, binaya gaz girişini kapatıyor.

SANAYİ BÖLGESİNE DE GİDECEK

İBRAHİM IRMAK: Sanayicilerden başvuran var mı? Biliyorsunuz orada, orta ve küçük ölçekli birçok sanayi kuruluşu var.

BURÇİN YANDIMATA: Ödemiş Belediye Başkanı aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesi’nin de başkanı. Oraya doğalgaz gidecek. Ancak diğer işletmelerden şimdiye kadar başvuran olmadı. Biz önümüzdeki günlerde onları da davet edip bilgilendireceğiz. İsteyen olursa elbette gazı onlara da götürürüz.

PERŞEMBE GÜNÜ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI VAR

İzmirgaz’ın Genel Müdürü Burçin Yandımata, Ödemiş’te Perşembe günü Doğalgaz konusunda halkı bilgilendirme toplantısı yapacaklarını söyledi. Yandımata, “Muhtarlardan, halka, esnaftan, memuruna kadar herkesi toplantıya bekliyoruz” dedi.

ÖDEMİŞ’TE DOĞALGAZ İÇİN NELER YAPILDI

62 kilometre ana hat,
23 kilometre servis hattı,
12 kilometre çelik hat döşendi.
1.250 adet servis kutusu imalatı gerçekleştirildi.

ABONELİK İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

(Abone Bağlantı Sözleşmesi)

BİREYSEL (KONUT / TİCARETHANE) ABONELİĞİ

1- Tapu fotokopisi,
2- Mülk sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi, T.C. kimlik numarası,
3- Yapı kullanım izin belgesi,
4- Binada ilk kez doğalgaz kullanımına geçilecek ise; apartman/site kararının fotokopisi,

MERKEZİ SİSTEM (KAZAN) ABONELİĞİ

1- Doğalgaz aboneliği için, apartman/site yönetimince alınan kararın fotokopisi,
2- Toplam bina alanını gösterir bina yapı kullanım izin belgesinin fotokopisi,
3- Apartman/site yönetimi adına işlemi yaptıran şahsın nüfus cüzdanı fotokopisi,

*Belgelerin tamamının, Müşteri Sözleşmesi imzalama aşamasına kadar tamamlanması gerekmektedir.

ABONE BAĞLANTI BEDELİ

200 m ye (brüt) kadar olan konut ve ticarethaneler için 425 TL + KDV’dir. İlave her 100 m’ye (brüt) kadar alan için abone bağlantı bedeli 350 TL + KDV arttırılır.
*KDV ve Damga Vergisi ilk taksitte peşin olarak tahsil edilmektedir.

İÇ TESİSAT VE PROJELENDİRME

İZMİR DOĞALGAZ Yetkili İç Tesisat Firmalarından birine başvurarak, gerekli tesisat yapım ve projelendirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

MÜŞTERİ SÖZLEŞMESİ VE GEREKLİ BELGELER

Proje onayından sonra Güvence Bedeli İZMİR DOĞALGAZ’a ödenerek Müşteri Sözleşmesi imzalanır. Sözleşmenin tanzimi sonrası gazınız kullanıma açılacaktır.

KONUTLAR İÇİN (KİRACI İSE)

1- Kira kontratı fotokopisi,
2- Kiracıya ait nüfus cüzdanı fotokopisi, T.C. kimlik numarası
3- Abone numarası

TİCARETHANELER İÇİN

1- Vergi Levhası fotokopisi,
2- Oda Sicil Kaydı fotokopisi
3- Yetki belgesi,
4- İmza için yetkilendirilen şahsın nüfus cüzdanı fotokopisi, T.C. kimlik numarası,
5- Abone numarası,

NOT : Abone Bağlantı ve Müşteri Sözleşmesi işlemlerini hak sahibi adına başka bir şahıs/firma yaptıracak ise, vekâletname ve vekilin nüfus cüzdan fotokopisi ibraz edilmek zorundadır.

GÜVENCE BEDELİ

Güvence Bedeli (Depozito), Müşteri Sözleşmesi imzalanması aşamasında tahsil edilir.

Kombi : 386 TL / adet
Doğalgaz Sobası : 386 TL / konut
Merkezi Sistem : 386 TL X BBS
Ocak ve/veya Şofben : 93 TL

*Bu bedeller her yıl EPDK tarafından aralık ayında güncellenerek yayınlanır.

04 Ağu 2016 - 11:14 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2022’nin en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?