TÜRKİYE-RUSYA-SUUDİ ARABİSTAN EKONOMİSİNDE TUTULMALAR

RUSYA’DA GÜNDEM ‘’ RESESYON’’ ENDİŞESİ

TÜRKİYE-RUSYA-SUUDİ ARABİSTAN EKONOMİSİNDE TUTULMALAR

RUSYA’DA GÜNDEM ‘’ RESESYON’’ ENDİŞESİ

Nakit rezervi tıkanan ülkeler arasında yer alan RUSYA sırtındaki yüklerden dolayı hedeflerine ulaşmakta zorlandığı 2019 döneminde kendi halkını oldukça zorluyorum vurgusu yapıyor. Neden mi?

Ekonomisi 2018’in son çeyreğinde

% 2.7

oranında büyürken, 2019’ un ilk çeyreğinde yalnızca

% 0.5

’ lik bir artış kaydedebildi. Üstelik bu küçülme 2008-2009 krizinden bu yana kaydedilen en ciddi çeyrek çöküşü diyebiliriz.

Taktiklere ve manevralara rağmen RUSYA ekonomisinin yavaşlamasının en temel sebepleri nelerdir diye analiz edecek olursak. Bunlar:

Ekonominin canlanma ihtimalini baskılayan KDV başta olmak üzere, vergilerin %18’ den %20 ‘ ye yükseltilmesiUygulanan sert bütçe politikasıİnanılmaz boyutlara ulaşan sermaye çıkışıOPEC anlaşması gereğince petrol üretiminin azaltılmasıÖzellikle BATI AVRUPA ve TÜRKİYE ekonomilerinin kötüleşmesi sonucu RUSYA ihraç ürünlerine olan talebin azalması

RESESYON MUDUR?

Ülke ekonomisinde büyüme hızının, nüfus artış hızından daha düşük olması sebebiyle kişi başına düşen milli gelirin yerinde sayması RUSYA’nın ekonomisini ısındırıyor demektir. Ekonomide üst üste iki çeyrek daralması gerçekleşiyorsa RESESYONDAN söz edebilecek aşamaya gelindiğine işarettir.

Özellikle 2019’un ilk yarısında küçük ve orta ölçekli işletmelerin istihdamı % 1.6 oranında azalması dikkat çekici. İşletme sayısındaki azalma ise % 8 civarı.

RUSYA’ da VERGİ DÖNEMİNE vurgu yapacak olursak, ihracat yapan firmalar vergi borçlarını genellikle SONBAHAR döneminde kapatıyorlar. Firmalar bundan dolayı ellerindeki dövizi satıp RUBLE alıyorlar ve bu da RUBLENİN DOLAR karşısında nefes almasını sağlıyor.

SUUDİ ARABİSTAN GÜNDEMDE

Uzun zamandır RUSYA’ nın para birimi RUBLE DOLAR karşısında petrol fiyatlarının düşmesi sonucu gerilemekteydi.

Seyir neyi işaret ediyor derseniz…

Eylül ayında SUUDİ ARABİSTAN’ ı tekrar gündemde göreceğiz. 2019 yılının en iddialı hamlesini yapıp dünya arenasında kendi komşuları da olmak üzere kafa tutmaya başlayacak. Peki neden SUUDİ ARABİSTAN RUSYA ekonomisi için önem arz ediyor. Çünkü RUS para birimi RUBLENİN dolara karşı pozisyonunu koruyabilmek adına önemli. Dünya düzenine ve ekonomi savaşına büyük bir çıkarma olarak algılanabilir. Dünya arenasında eğri giden siyasi konjonktür petrol fiyatları ile daha da kaus haline gelebilir. SUUDİ ARABİSTAN’ın petrol arzını kısmaya hazırlandığı yönündeki hamleleri asıl gelir kaynağı PETROL İHRACI olan RUSYA para birimi RUBLE için cazip ve etkili olacak.

Serra AYTAÇ

03 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?