Güler misin, ağlar mısın?

Çevre halkının onlarca yıl türbe olduğuna inandığı yer, aslında bir gavur (!) mezarıydı. Kitabeden anlaşıldı ki, adı Çağ Baba değil, Diagoras’tı.

MÖ 400’lerdi.Antik Yunan’da efsane olmuştu Rodoslu boksörDiagorAs.Çevikliği, gücü ve sitiliyle nam salmıştı.Olimpiyat oyunlarında nice zaferler kazanmıştı.Adı tüm Ege sahillerinde saygıyla anılıyordu.Zeytin dallarından yapılan taçları(Kotinos)başına defalarca geçirmişti.Her dövüş öncesiTanrıca Hera’ya dua ederdi.Öküz derisinden yapılan kayışları ellerine bağlarken, rakibinin ölmemesi içinTanrı Zeus’a yalvarırdı.Olimpiyatlarda kazandığı ödülleri tapınaklara görürdü.Ege’de boks sporunun kralıydı.Yaşlandıktan sonra oğullarını da kendisi gibi boksör yaptı.

Yıl MÖ 452idi.Diagoras’ın iki oğluDamagetosveAkousilaosolimpiyatlarda yarışıyordu,Diagorasde onların antrenörüydü.İkisi de şampiyonoldu.İki de zeytin dallarından yapılanKotinosları başlarına taktı.Madalyalarını aldılar ve babalarıDiagorasomuzlarında statta şeref turu attılar,Tribünlerden alkış yağıyordu.Alkışlayanlar arasındaDiagoras’ın bir arkadaşı da vardı.Bir an göz göze geldiler.ArkadaşıDiagoras’a seslendi.

“Şimdi artık ölmelisin Diagoras! Senin için bundan daha onurlu bir an olamaz!”

Dakikalar sonra yanaklarından sevinç gözyaşları akmakta olanDiagorasbaşını öne eğdi ve çocuklarının omuzlarında yaşama veda etti.Şampiyon oldukları gün babalarını kaybedenDamagetosveAkousilaos,Diagoras’ın en çok sevdiği topraklardaMarmaris’teTurgut’ta bir tepenin zirvesine bir anıt mezar yaptılar.Mezar piramit şeklindeydi.Halikarnassos Mozolesi’nin küçük bir maketi gibiydi.

Çocukları mezara şu kitabeyi de koydu.

“Siz beyaz dişli hayvanlar, her zaman sizeöngörülenyerde kalın. Çünkü ben en yukarıda olarak her şeyi gözetleyeceğim ki, hiçbir korkak adam gelip de mezara zarar vermesin.Çünkü bu savaşta ölen Diagoras isimli bir adamın ve örnekçocuklar yetiştirmesiyle ve kocasına sadakat anlayışıyla herkesten üstün olan ve babasının Aristomakha olarak adlandırdığıtanrılarla kıyaslanasıkarısının mezarıdır“

Aradan 2 bin yıldan fazlası geçti.

Mezar defalarca define arayıcıları tarafından kazıldı.Ancak, çoğu henüz bir şey bulamadan ya hastalandı, ya rahatsızlaştı.Bunun üzerine çevrede yaşayan müslümanlar, mezardaki insanın bir ermiş olduğuna inandılar.Adını“Çağ Baba”koydular.Anıt Mezara daÇağ Baba Türbesi.Çağ Babainancı nesilden nesile aktarıldı.Mübarek bir insan kabul edildi.Birermişti.Türbesini onlarca yıl binlerce insan ziyaret etti.Milyonlarca dua edildi.Yüzlerce adak adandı.Çocuğu olmayanlar gelip gelip yalvardı.Askere gidecekler başıma bir şey gelmesin diye yanlarına mezardan bir tas toprak aldı.Antik çağın efsane boksörü putperestDiagoras’ıya da modern çağın islam ermişiÇağ Baba’sı umutsuzlara umut kapısı oldu.Zamanla mezardan yüzükler, kolyeler, süs eşyaları çıkınca olay anlaşıldı.Çevre halkının onlarca yıl türbe olduğuna inandığı yer, aslında bir gavur(!) mezarıydı.Kitabeden anlaşıldıki, adıÇağ BabadeğilDiagoras’tı.Zamanla türbeye ziyaretler kesildi.Kimseler gitmez oldu.

Hatta lanetlendi.ŞimdiAntik Kariayolunda kaderine terk edilmiş bir vaziyette duruyor.Antik çağın efsane sporcusu Diagoras, vatanı Rodos Adası’nda heykelleriyle, pullarıyla, bir futbol takımına verilen ismiyle anılırken, gömüldüğü topraklarda bilinmiyor.

SEDAT KAYA

21 Mayıs 2018, DATÇA

22 Mayıs 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?