Citroën 606 Bin Aracı Geri Çağırdı

Citroën 606 bin aracı hatalı hava yastıkları nedeniyle geri çağırdı Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Fransa / Paris Citroën, Avrupa, Orta Doğu ve Kuze...

Citroën 606 bin aracı hatalı hava yastıkları nedeniyle geri çağırdı

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Fransa / Paris

Citroën, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da satılan C3 ve DS3 modellerinin belirli örneklerini hatalı hava yastıkları nedeniyle toplu olarak geri çağırdı. 

Le Figaro gazetesinin haberine göre tedbir, yalnızca Fransa'da 247 bin olmak üzere toplam 605 bin 777 otomobili ilgilendiriyor. Otomobillerin 181 bin 764’ü C3 ve 65 bin 049 DS3. 

Fransız otomobil üreticisi, söz konusu araçların hatalı hava yastıklarıyla donatılmış olabileceğini açıkladı.

Geri çağırmadan etkilenen araçların sahipleri, firmadan araçlarını kullanmayı "derhal" bırakmalarını isteyen bir mektup aldı. Bir Citroën sözcüsü, "Müşterilerimizin güvenliği bizim önceliğimizdir. Bu arada, müşterilerimiz için mobilite çözümleri sunuyoruz” dedi.

Eski nesil modeller

Potansiyel olarak tehlikeli olan bu modeller günümüzde artık üretilmiyor. Grubun fabrikalarında C3 için 2009 ile 2017 yılları arasında ve DS3 için 2009 ile 2019 yılları arasında üretildi. Etkilenen araç sahiplerinin Citroën bayilerine başvurması gerekiyor.

Şirket, yolcular risk altında olduğu için bu kadar çok aracı geri çağırıyor. Hava yastıklarında kullanılan itici gaz, zaman, ısı ve nem ile bozulmaya meyillidir. Bir kaza durumunda ve hava yastıkları şiştiğinde, çok fazla güçle açılabilir ve aracın yolcularını yaralayabilir.

16 May 2024 - 23:15 - Ekonomi