Sınırda 54 bin Kişinin Kaçak Geçişleri Engellendi

Millî Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, haftalık bilgilendirme toplantısında gelişmelere ilişkin bilgi paylaştı. Son bir haftada engellenen 1.675 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde sınırlardan kaçık geçişleri engellenen kişi sayısı 54 bini aştı.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Son bir haftada engellenen 1.675 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde sınırlardan kaçık geçişleri engellenen kişi sayısı 54 bini aştı.  

Millî Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, haftalık bilgilendirme toplantısında gelişmelere ilişkin bilgi paylaştı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadeleyi “sahanın gerekliliğine uygun, alışılmadık ve öngörülemez düzeyde, artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürdürdüğünü” belirten Aktürk, şunları söyledi:

“Bu kapsamda 47’si son bir haftada olmak üzere 1 Ocak’tan bugüne kadar 1.000 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Irak’ın kuzeyindeki barınma alanlarından kaçan 2 PKK’lı terörist daha Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur.

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde devam eden arama-tarama faaliyetleri kapsamında teröristlere ait 4 odalı bir mağara tespit edilmiştir.

Tespit edilen mağarada muhtelif miktarda uçaksavar ve tanksavar silahı, roketatar, bomba atar, havan, piyade tüfeği, keskin nişancı tüfeği ve makinalı tüfek ile bunlara ait mühimmat, el bombaları, dürbün, telsiz ve çok sayıda malzeme ele geçirilmiştir.

Pençe-Kilit Harekâtı’nda bugüne kadar 931 terörist etkisiz hâle getirilmiş, değişik çaplarda toplam 1.970 silah ve 837 bin 630 mühimmat ele geçirilmiş, 2 bin 741 mayın/el yapımı patlayıcı tespit ve imha edilmiş,  bin 21 mağara/sığınak kullanılamaz hâle getirilmiştir.”

Hudutlarda 54 bin kişi engellendi

Hudutların “Cumhuriyet tarihinin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunduğunu” ifade eden Aktürk, şu bilgileri verdi: 

“493’ü son bir haftada olmak üzere 1 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 3 bin 981 şahıs yakalanmıştır.

Son bir haftada engellenen 1.675 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde engellenen kişi sayısı 54 bin 117 olmuştur.”

Aktürk, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50’nci yıl dönümü, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında da bilgi verdi. 

16 May 2024 - 23:03 - Gündem